Sağlıklı Yaşam

Multivitamin Nedir? Kimler Kullanabilir?

instagram takipçi hilesi

Multivitamin, birden fazla vitamin içeren bir takviyedir. Ancak genel tabir ile multivitaminler, herhangi bir potansiyel eksikliğe karşı bir pek çok vitamin ve temel mineral içeren bir takviyedir. Multivitaminler, genellikle herhangi bir etkiye sahip olamayacak kadar küçük dozlarda, sıklıkla ek bileşenlerle meydana gelen tüm bazlarınızı kaplayan bir takviyedir.

Dünyada pek çok insan bu vitaminleri ve ek takviyeleri kullanmaktadır. Peki gerçekten bu vitaminlere vücudunuzun ihtiyacı var mı?

Multivitamin

Kimler Multivitamin Kullanmalı?

Multivitamini kullanabilmeniz için bazı sebepler olması gerekmektedir. Genel olarak, bir multivitaminden yararlanma olasılığı en yüksek olan kişiler, genellikle finansal nedenlerle çok çeşitli yiyecekleri tüketemeyen kişiler ya da vitaminlerin bulunduğu yiyecekleri yemeyi sevmeyen kişilerdir.

Ne yazık ki, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, düşük gelirli bireyler aynı zamanda bir multivitamin için en az para harcayan kişilerdir. Bunun temel sebebi bu takviyelerin gerçekten pahalı olmasıdır.

Multivimatimleri kullanması en uygun kişiler, doktor kontrolünde onay çıkmış kişilerdir. Reklamlarda gördüğünüz bir takviyeyi, sırf deneme olsun diye kullanmayın.

Multivitamin

 

Multivitamin Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir multivitamin almaya karar verdiyseniz, birini seçmek nispeten basittir. Doktor kontrolü sonucunda belirlenen değerlerinize yakın vitamin ve mineral içeren bir multivitamini seçmeniz gerekmektedir. Diyet referans aralığını çok aşan dozlar almanın istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini unutmayın. Dünyada atılan hiçbir multivitaminin, bu altı mineral kalsiyum, klorür, magnezyum, fosfor, potasyum ve sodyumdan oluşan tam günlük alım miktarınızı içermeyeceğini göreceksiniz.

Bunun bir nedeni, bu minerallere nispeten büyük miktarlarda ihtiyaç duyulmasıdır. Ancak başka nedenler de vardır. Örneğin, aç karnına bir seferde çok fazla potasyum, hiperkalemiye neden olabilir ve bu nedenle kalp ritminde tehlikeli değişikliklere yol açabilir. Bu sebeple ek potasyum 99 mg ile sınırlıdır. Ek magnezyum 350 mg ile sınırlıdır. Daha yüksek dozlar ishale ve diğer gastrointestinal sorunlara neden olabilir.

Ek kalsiyum, böbrek taşı riskini artırabilir ve çok fazla toplam kalsiyum, hiperkalsemiye neden olabilir. Çoğu diyette klorür ve fosfor bol miktarda bulunur.

Multivitamin

Yalnızca mikro besinleri içeren multivitaminler ile ek bileşenlere sahip bir multivitaminler arasından seçim yapın. Birçok multivitaminin, herhangi bir etki yaratamayacak kadar küçük dozlarda bonus bileşenlerle yüklendiğini unutmayın. Örneğin, >12 mg günlük likopen sistolik kan basıncını düşürebilirken bazı multivitaminler günlük porsiyon başına yalnızca 0.6 mg içerir.

Multivitaminlerin bir tanesi, porsiyon başına 300 mg C vitamini ile içerebilir. Ancak bir porsiyon 8 hap olarak tercüme edilebilir. Dahası, etiket günde birden fazla porsiyon almanızı tavsiye edebilir. Tabii ki, önerilenden daha az kapsül alabilirsiniz. Ancak örneğin sadece yarısını almayı düşünüyorsanız, her bir bileşenin miktarını zihinsel olarak yarı yarıya azaltmalı ve beslenme hedeflerinize ulaşmaya devam edip etmeyeceğinizi düşünmelisiniz.

ÖNEMLİ: Yukarıda anlatılanlar sadece bilgi amaçlıdır. Kesinlikle tıbbi bir teşhis ya da tedavi amacı ile kullanılamaz..!

Multivitamin ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu