En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

instagram takipçi hilesi

Nuri Bilge Ceylan filmleri sinemaya farklı bir açıdan bakış açısı kazandırır. Kendine özgü anlatım tekniği ve başarılı konularıyla adından söz ettiren Nuri Bilge, birçok kez ödül almıştır. Bu yazımızda Nuri Bilge’nin filmleri hakkında bilgi vereceğiz.

1. En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri: Koza

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

20 dakikalık kısa film olan Koza, diyalogsuz gelişen olaylardan oluşur. İki insanın benzer yollara gitmesi, evliliği ve yeniden ayrılan yollar anlatılır. Film 1995 yapımıdır.

2. Kasaba

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

1970’li yılların anlatıldığı bir film olan Kasaba, bir ailenin hayatını anlatır. Sıradan bir kasabada yaşayan bu ailenin yaşadıkları, çocuklarının gözünden aktarılır. Film 1 saat 30 dakika sürer ve yavaş tempoda ilerler. Detaylı bilgi edinmek için IMDb sayfasına buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

3. En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri: Mayıs Sıkıntısı

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Mayıs Sıkıntısı filmi, 1999 yılında gösterime girdi. Muzaffer, çocukluğunu geçirdiği kasaba olan Çanakkale Yenice’ye döner. Burada film çektirmek ister. Filme oyuncu olarak anne ve babasını seçer. Babası bir tarla sahibidir. Fakat devlet tarlasına el koymaktadır. Babası hem filmde oynamaya hem de tarlasını korumaya çalışır. Bu süreçte akrabaların ve komşuların da çeşitli sıkıntıları vardır.

4. Uzak

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Uzak, Nuri Bilge’nin en beğenilen filmlerinden bir tanesidir. Filmin ana karakterlerinden biri olan adam, uzaklara gitmek ister. Diğer adam ise hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a gelmiştir. İki kişinin yaşadığı durumlar, içsel çatışmalar ve diyaloglar başarılı şekilde aktarılır.

Film yavaş tempoda sade anlatımla ilerler.

5. İklimler

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Film iki farklı kültürden gelen kişinin yaşadığı durumu aktarır. Biri Kars’ta biri Ağrı’da yaşayan iki insan, iklimlerindeki farklılığa rağmen birbirlerini mutlu etmeyi başarmıştır. İklimler Nuri Bilge’nin en beğenilen filmleri arasında yer alır.

6. Üç Maymun

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

2008 yapımı olan Üç Maymun, bir ailenin başından geçen olayları anlatır. Aile küçük zaaflar yüzünden parçalanmış, büyük yalanlarla karşı karşıya kalmıştır. Filmde arada kalma durumu başarılı şekilde anlatılır, yalanların üzeri örtülmeye çabalanır.

7. En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri: Bir Zamanlar Anadolu’da

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

2011 yapımı Bir Zamanlar Anadolu’da filmi, bir doktor ve savcının hikayesini anlatır. Ortada bir cinayet vardır, doktor ve savcının gizem dolu yolculuğu gerilim dolu geçer. Film 2 saat 37 dakika sürer. Suç ve dram konusu oldukça başarılı şekilde seyirciye aktarılır.

8. Kış Uykusu

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

3 saat 16 dakika süren Kış Uykusu, emekli bir oyuncu olan Aydın’ın hikayesini konu edinir. Aydın emekliliğinin ardından küçük bir otelde çalışmaya başlar. Burada günlerini iyi kötü geçirir. Hayatında eşi ve kardeşinden başka hiçbir kadın yoktur.

9. En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri: Ahlat Ağacı

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

2018 yapımı olan Ahlat Ağacı dram türünün başarılı örneklerinden bir tanesidir. Sinan, kasabaya döner ve kitap basmaya karar verir. Fakat kasabada işler biraz değişmiştir. Babasının borçları yüzünden hayalini kurduğu kitabı bastırmaya bir türlü cesaret edemez.

10. Kuru Otlar Üstüne

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Samet, genç bir öğretmendir. Öğretmenlik görevine Anadolu’da başlayan Samet, İstanbul’a atanmak ister. Ancak bir türlü atanamaz ve hayatı giderek daha kötü hale gelir. Ta ki Nuray ile karşılaşana ve içinde yeniden umutlar yeşerene kadar…

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri Hakkında Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu