Film & Dizi Önerisi

Güçlü Kadın Karakterlerin Başrolde Olduğu En İyi 5 Dizi

instagram takipçi hilesi

Aksiyon, fantastik veya komedi yapımlarda türleri farketmeksizin çoğunlukla ata erkil yapının hakim olduğu görülmektedir. Neredeyse tüm süper kahramanlar erkeklerden oluşur. Kadınerkek eşitliğinin her alanda olması gerektiğine artık dizi film projelerinde de dikkat edilmektedir. Haliyle televizyon sektörü bu yaklaşımlara inat güçlü kadın karakterlere yer vermeye başlamaktadır. Böylelikle karşımıza güçlü kadın karakterlerin başrolde olduğu muhteşem yapımlar çıkmaktadır. Sizinle en iyilerinden beş tanesini paylaşmak istedik.

İşte yeni ve eski birçok farklı türden izlemesi sürükleyici başarılı diziler…

1- The Queen’s Gambit

The Queens Gambit 1 685x342 1

Listemize başrolünde güçlü bir kadın karakterin yer aldığı 2020 yılında yayınlanmaya başlayarak büyük ses getiren The Queen’s Gambit dizisiyle başlamak istedik. Netflix orijinali olan bu yapım, satranç dahisi olan bir kız çocuğunun hayatını ve satranç kariyerindeki hırslı gelişimini anlatmaktadır. Zorlu hayat şartlarıyla mücadele ederek doğal ve büyük yeteneği olduğunu keşfettiği satranç sporunda dünyadaki en iyi oyuncularla mücadele edebilmek için çalışmasını ve hırsını izleyiciye göstermektedirler. Dizinin başrol karakteri Beth Harmon’ı canlandıran isim Anya Taylor-Joy’dur. Dizinin IMDB puanı 8.7’dir. Diziyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2- Nikita

nikita 1 685x513

Güçlü kadın karakterlerin başrolde yer aldığı aksiyon yapımları bulmak gerçekten zor olabilmektedir. Daha eski tarihlere bakıldığında ise neredeyse çok nadir bu tarz projeler vardır. Nikita, tüm aksiyon yapımlara inat, 2010 yılında The CW kanalında yayınlanmaya başlayan Amerikan aksiyon-gerilim dizilerindendir. Toplamda 4 sezonu bulunur.

Amerika’nın gizli servis birimi olan Division isimli bir kurumun, ölüme mahkum edilen insanları sözde kurtarıp ajan yapmak için eğitmeye başlayarak ikinci bir şans vermelerini konu alır. Ancak bu kurumda işler göründüğünden daha karışık bir sistem üzerine kurulmuştur. Ajan gibi görünseler de aslında Division’ın suikastçisi olan ve bunu fark eden mahkumlardan Nikita, yıllar sonunda bu kurumdan kaçarak Division’a savaş açar. Üstelik bu savaşta başka ajan yardımcılarıda bulunur.

Nasıl aktığını anlayamayacağınız sürükleyiciliğe sahip olan bu yapımda, kadın ajanların savaşına hayran kalacaksınız. Dizinin IMDB puanı 7.7’dir. Nikita’nın başrollerinde Maggie Q, Lyndsy Fonseca ve Shane West yer almaktadır.

3- Big Little Lies

big little lies

Emmy Ödüllü dram türünde bir Amerikan dizisi olan Big Little Lies, 2017 yılında HBO kanalında yayınlanmıştır. Toplamda 2 sezondan oluşmaktadır. Başrollerinin tamamı kadınlardan oluşan bu yapımda, dışarıdan herkesin imrendiği muhteşem hayatları olan 3 kadının yollarının bir cinayet ile kesişmesi konu alınır.

Dizi Avustralyalı yazar olan Liane Moriary’nin aynı isimli çok satan romanından uyarlanmıştır. Dizinin oyuncu kadrosu Nicole Kidman, Shailene Woodley, Reese Witherspoon, Zoë Kravitz gibi birçok önemli isimlerden oluşmaktadır. Dizinin IMDB puanı 8.5’dir.

4- Vis a Vis

vis a

2015 yılı İspanyol yapımı olan Vis a Vis, suç dram türünde bir dizidir. İlk olarak 2015’te Antena 3 ardından sonra Fox İspanya kanallarında yayınlanmıştır. Son olarak Netflix platformuyla anlaşan yapım orda yayınlanmaya devam etmiştir. Sevdiği adama olan büyük bağlılığından dolayı hapse düşen saf ve iyi bir kadın Macerana’nın 7 yıl hapis cezası almasıyla hiç alışık olmadığı yeni hayatında verdiği mücadele anlatılmaktadır.

Başrol karakteri Maggie Civantos canlandırmaktadır. Aynı zamanda Vis a Vis’te, İspanyol dizileri denince akla ilk gelenlerden biri olan La Casa De Papel dizisinin efsane oyuncularından Nairobi’yi canlandıran Alba Flores’te yer almaktadır.  Dizinin IMDB puanı 8.2’dir.

5- Unorthodox

2020 yılında Netflix’te yayınlanan Alman-Amerikan ortak yapımı olan Unorthodox, mini dram türünde bir dizidir. Dizi, görücü usulu evlenen ve yaşamından mutsuz olan bir kadının kendisine yeni bir hayat kurma çabasını konu almaktadır. Hayallerini gerçekleştirebilmek için evliliğinden, inançlarından kaçarak yeni bir yaşama başlamaya çalışır. Toplam 4 bölümden oluşmaktadır. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan bu dizinin IMDB puanı ise 8.0’dır. Dizinin başrolünde Shira Haas yer almaktadır.

Fragmanları

https://www.youtube.com/watch?v=CDrieqwSdgI&t=1s

https://www.youtube.com/watch?v=-zVhRId0BTw

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu