Yerli Erkek Ünlüler

Nuri Bilge Ceylan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

nuri bilge ceylan 15
Tam adı: Nuri Bilge Ceylan
Doğum tarihi: 6 Ocak 1959
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu: 1.80 m
Ailesi: Mehmet Emin Ceylan, Fatma Ceylan, Emine Ceylan
Eşi: Ebru Ceylan
Çocuk (ları): Ayaz Ceylan
Mesleği: Yönetmen, senarist, fotoğrafçı
Aktif Yılları: 1995 yılından bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Nuri Bilge Ceylan kimdir? Nuri Bilge Ceylan, 6 Ocak 1959 İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk yönetmen, senarist ve fotoğraf sanatçısıdır. Aldığı önemli ödüllerden dolayı Türkiye’nin en başarılı yönetmenleri arasında görülür. Babasının işlerinden dolayı 2 yaşında Çanakkale, Yenice’ye taşınan Nuri Bilge Ceylan, çocukluğunu orada geçirir. Daha sonra ablasının eğitimi için yeniden 1969’da İstanbul’a taşınırlar.

Nuri Bilge, ilkokul ve lise eğitimini İstanbul, Bakırköy’de tamamladıktan sonra, 1978’da Boğaziçi Üniversitesi’nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne girer. Oradan mezun olduktan hemen sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde sinema eğitimi alır. Daha sonra askerliğini bitirince burada 2 yıl yüksek lisansını sinema üzerine tamamlar. Boğaziçi’nde okurken fotoğrafçılık ile ilgilenmiş çeşitli kulüplere katılmıştır.

1980’lerde Gergedan gibi önemli dergilerde portföylerini yayımlar. 1993 sonunda çekmeye başladığı ilk kısa filmi ‘Koza’ 1995 yılında Cannes Film Festivali‘nde gösterilir. Bu film Cannes’te gösterilen ilk Türk kısa film olmuştur. Ardından ‘Koza’nın devamı sayılan film üçlemesinden ilki olan 1997’de ilk uzun metrajlı filmi Kasaba’yı çeker. Bu film başta Berlin Film Festivali olmak üzere dünyada birçok festivalde yer alır.

Daha sonra 1999’da Mayıs Sıkıntısı, 2002’de Uzak filmini çeker. Bu filmlerde Nuri Bilge, yakın çevresini oyuncu olarak kullanır ve filmlerin her işini ve aşamasını kendisi halleder. Bu üçlemenin son filmi olan Uzak, Cannes’te Büyük Jüri Ödülü alarak Nuri Bilge Ceylan’ın dünya çapında tanınmasını sağlar. Bunun ardında Uzak filmi toplamda 47 ödül kazanarak Türkiye sinemasında en çok ödül kazanan filmi olarak yer eder.

2003 yılında uzun yıllardır yapmadığı fotoğraf sanatçılığına geri döner.

2006 yılında ise yine Cannes’te önemli başarılar yakalayarak FIPRESCI ödülünü kazanan filmi İklimler’i çeker. Filmde eşi Ebru Ceylan başrolde yer almıştır.

2008 yılında ise yine Cannes Film Festivali’nde kendisine en iyi yönetmen ödülünü kazandıracak olan Üç Maymun filmini yapmıştır. 2009’da yine Cannes’a giden Nuri Bilge bu sefer ana yarışmada jüri olarak orda yer almıştır.

2014 yılında çektiği Kış Uykusu filmiyle dünya çapında başarı yakalayarak Cannes Film Festivali’nde en büyük ödül olan Altın Palmiye’yi kazanır. Bu Türkiye’de Yılmaz Güney’in Yol filminden sonra ikinci kez alınan ödül olma özelliği taşır.

Nuri Bilge Ceylan, son olarak 2018 yılında Ahlat Ağacı filmiyle 91. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde aday olmuştur.

Nuri Bilge Ceylan Filmleri ve Dizileri

  1. Koza
  2. Kasaba
  3. Mayıs Sıkıntısı
  4. Uzak
  5. İklimler
  6. Üç Maymun
  7. Bir Zamanlar Anadolu’da
  8. Kış Uykusu
  9. Ahlat Ağacı

Videoları

Fotoğrafları

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu