Sosyal Medya

En Başarılı Türk Youtube Kanalları

instagram takipçi hilesi

Son yıllarda gelişen Yeni Medya ile içerik üretmek artık herkesin özgürce yapabileceği bir durum haline gelmiştir. Günümüzde bunu en kolay yapabileceğiniz platform ise Youtube olmuştur. Youtube, 2005 yılında ABD merkezli kurulan bir video barındırma sitesidir. Ülkemizde ‘Youtuber’ olarak anılarak yeni bir meslek dalı haline gelen en popüler Yeni Medya aracı olmuştur.

Youtube Türkiye adı altında dünya çapında başarılı işbirliklerine imza atan birçok insan vardır. Bazıları bu medya ortamının en eski zamanlarından beri aktiftir bazıları ise henüz yeni olmasına rağmen yine de yüksek izlenme sayılarına ulaşarak büyük başarılar elde etmiştir.

Bu yazıda daha çok takipçi/abone sayıları göz önüne alınarak başarılı olmuş, en bilinen ve sizlerinde mutlaka takip etmesi gerektiğini düşündüğüm başarılı Youtube kanallarını listeleyeceğim. Bu listeyi yaparken tamamen belli başlı kategorilerde en iyi ve en fazla takipçili kanalları seçtim. Elbette daha birçok benzeri olan ve başarılı onlarca kanal bulunmaktadır.

1- Barış Özcan – 3,56 Milyon Abone

Barış Özcan, aynı isimli Youtube kanalını 2007 tarihinde kurmuştur. Marmara Üniversitesi Hukuk mezunudur. Zamanında TRT, CNNTürk gibi kanallarda belgesel yapmış ve yönetmiştir. 3,56 Milyon takipçisinin olduğu kanalında sanat, tasarım ve teknoloji türlerinde belirli ve oldukça önemli konular seçerek onları hikayeleştirerek videolar hazırlamaktadır. Bilim ve uzay gibi alanlarda önemli zamanlarda tüm dünyayla eş zamanlı canlı yayınlar yaparak takip etmektedir. Youtube’un dünya çapında seçtiği değişim elçileri arasında yer almaktadır.

2- Webtekno – 2,81 Milyon Abone

2013 yılında kurulun ‘webtekno’ kanalı kendilerini ülkenin en büyük ve en samimi teknoloji kanalı olarak tanımlamaktadır. Her hafta en az 3 video koymayı hedefleyen ‘webtekno’ kanalı yeni çıkan tüm teknolojik eşyaları en hızlı ve kapsamlı tanıtan kanallardan biridir. Aynı isimle kurdukları web sitelerinde ise devamlı olarak güncel teknolojik bilgilendirici içerikler ve makaleler paylaşılmaktadır. Yeni çıkan teknolojik ürünlerin tanıtımlarını yaptıkları gibi onlar üzerinde deneysel videolar da çekerek yayınlamaktadırlar.

3- Orkun Işıtmak – 6,88 Milyon Abone

Eğlence kategorisinde video çekme hedefiyle 2010 yılında Youtube kanalını açan Orkun Işıtmak, 1996 doğumlu genç bir arkadaşımızdır. ‘Herkese merhaba ben Orkun’ kalıplaşan lafıyla giriş yaptığı videoları milyonlarca izlenmektedir. Oyun içerikli videolarıyla paylaşıma başladığı kanalında bugün gezdiği yerlerden gezi Vlog’ları, günlük yaşamında yaptığı etkinlikleri paylaşmaktadır. Bunların dışında ‘Sonradan Görme’ ve ‘Orkunameydanokuyorum’ serileri çok sevilmiştir. Sempatik tavırlarıyla çektiği videolarıyla ve genç yaşında 7 milyona yaklaşan abone sayısıyla Türkiye’nin en başarılı Youtube kanallarından biridir.

3 685x428

4- Uras Benlioğlu – 2,59 Milyon Abone

Youtube’a Pratik Bilgiler kanalıyla giriş yapan Uras Benlioğlu, 2014 yılından beri aktif olarak içerik üretmektedir. Tamamen gündelik yaşamda pratiklik sağlayabilecek videolar ve deneyler ile giriş yaptığı kanalında daha sonradan eşya ve fazla bilinmeyen ürünleri inceleyerek farklı videolar ortaya koymuştur ve halen bu videoları yapmaya devam etmektedir.

5- YAPYAP – 4,9 Milyon Abone

Bazı videolarında hayatınızı kolaylaştırabilecek içerikler sunarken bazılarında ise sadece eğlence amaçlı yapılan videolarıyla bugüne kadar çok büyük bir izleyici kitlesini kazanmışlardır. Hayatta kalma kütüğü, nasıl yapılır başlıklı içeriklerinin yanı sıra en pahalı yemeği gözü kapalı kim sipariş edecek türünde videoları bir arada bulabileceğiniz yaklaşık 5 milyon abonesi olan bir kanaldır. Videoların sunucusu olarak genelde işin başında bulunan isim Melih Abuaf’tır. Aynı zamanda Fırat Sobutay, Alper Rende ile beraber OHA diyorum! isimli 5.5 Milyon takipçili kanalda da içerik üretmektedirler.

5 685x385 2

6- 5 Dakikada Hallet – 4,45 Milyon Abone

Türkiye’nin en başarılı DIY (Do it yourself) yani kendin yap konseptli projelerini anlatan, pratik tasarımları uzun listeler halinde yayınlayan oldukça başarılı bir kanaldır. 2018 yılında kurulan kanal güzellik tüyolarından, bilime kadar birçok konuda 5 dakikada halledilebilecek pratik bilgiler sunmayı hedefler.

a

7- Bunlar KAÇMAZ! – 1,52 Milyon Abone

Sporun her branşından ürettikleri videolarla ilgi çeken kanal 2017 tarihinde kurulmuştur. Daha sonradan gizemli olaylar ve dünyanın en’leri gibi içerikleri de paylaştıkları karışık bir kanal olan Bunlar Kaçmaz! kanalına her gün video konmaktadır. Abone sayısı diğerlerine göre daha düşük kalsa da farklı içerikleri bulunan bir kanal olduğundan takibe değer olduğunu düşünüyoruz.

8- Meryem Can – 2,73 Milyon Abone

Youtube’un en çok izlenen içeriklerinden biri olan güzellik ve makyaj kategorisinde popülerleşen Meryem Can şu an en yüksek aboneye sahip kanaldır. 2014 yılında kurduğu kanalında tamamen makyaj videolarıyla değil de daha çok kendin yap ve benimle hazırlan temalarıyla yükselen Meryem Can, şu an vlog, challenge ve ürün deneme videolarıyla eğlenceli içerikler üretmektedir. Bu alanda aynı içeriklere sahip özellikle kadın youtuberlar arasında en yüksek aboneli kanaldır.

9- Doğan Kabak – 1,1 Milyon Abone

19 yıldır otomobil gazeteciliği yapan Doğan Kabak, 3 yıldır aktif bir şekilde kanalına videolar çekmektedir. Dünyanın her yerinde incelediği ve test ettiği araçların tanıtımını yapmaktadır. Haftada iki video atmayı hedefleyen Doğan Kabak, otomobil tutkunlarının kesinlikle takibe alması gereken bir Youtube kanalıdır.

10- Babala Tv – 2,06 Milyon Abone

Babala Tv, Yeni Medya‘nın yükselişiyle daha çok önem kazanan Youtube platformunda Geleneksel Medya’ya karşı gelerek en çok amaca sahip olan kendisini internet televizyonu olarak adlandıran Oğuzhan Uğur’un kurduğu kanaldır. Kanalda edebiyat türünden tutun magazin, eğlence kategorisine kadar birçok farklı içerik bulunmaktadır. Oğuzhan Uğur’un kamera karşısında yer aldığı Olaylar ismiyle başlayıp daha sonra Onedio’da yayınlanıp popülerleşen Pinç isimli programı kanalın en sevilen eğlence videolarındandır. Babala Tv ve Oğuzhan Uğur’un kitlesinin asıl takipçisi olduğu ve kanalı diğer tüm kanal ve içeriklerden ayıran ise Mevzular isimli video serisidir. Mutlaka izlenip, izletilmesi gereken video içeriğidir.

Bonus – 1

Filmler Ve Filimler

Türkiye’nin en büyük sinema kanalı olan, iyi ve kötü sinema yapımlarını, filmler ve filimler olarak ayıran ve yorumlayan Taha Ulukaya’nın kurduğu kanaldır. Aynı zamanda büyük başarı yakalayan internet dizisi Hile’yi çekerek bu kanalda yayınladıktan sonra Blu Tv’ye geçiş yapmıştır. Filmlerin parodilerini yaparak baya ilgi gören içerikler de üretmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu