Alışveriş Rehberiİnternet ve Web

Apple Pay Türkiye’de Nasıl Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Apple’ın iOS 8.1 ile beraber iPhone kullanıcılarının hayatına sokmuş olduğu mobil yöntemi olan Apple Pay, iPhone 6 ve üzeri iPhone sürümleri kullanılabiliyor. Fakat Apple Pay birçok ülkede aktif olarak kullanılabiliyorken ülkemizde bu servis hala kullanıma açılmadı. Hatta ülkemizde Apple Pay’ın varlığından haberdar olmayan iPhone kullanıcıları bile bulunmakta.

apple pay turkiye de nasil kullanilir 4

Peki Apple Pay nedir, nasıl kullanılır, ülkemizde aktif olmamasına rağmen nasıl kullanılır? Hepsine yazımız boyunca cevap vereceğiz.

Apple Pay Nedir?

Kredi kartlarında bulunan temassız ödeme yöntemine benzer bir biçimde çalışan Apple Pay, NFC aracılığı ile POS cihazı ile telefonunuz arasında kablosuz olarak bağlantı kuruyor. İnternet bağlantınızın bulunması ile beraber ödemeniz gereken fiyat, Apple Pay’ın içerisinde bulunan kartınızdan parmak izi doğrulamasından sonra alınmakta.

Apple Pay’ın kart eklemek için ise bankanız ile Apple arasında anlaşma bulunması gerekmekte. Örneğin Amerika’da kullanılan bir banka olan Bank of America ile Apple arasında anlaşma yer aldığından dolayı Bank of America müşterileri kartlarını Apple Pay’e tanımlayarak kartları yanında olmasa bile ödeme işlemlerini temassız olarak yapabiliyorlar.

Ülkemizde ise herhangi bir bankanın Apple ile anlaşması maalesef bulunmamakta. Türkiye’de bulunan bankalar üzerinden açılmış bir kart ile Apple Pay üzerinden işlem yapamıyorsunuz.

apple pay turkiye de nasil kullanilir 7

Apple Pay Türkiye’de Nasıl Kullanılır?

Her şeyden önce bir adet İngiltere üzerinden açılmış olan App Store hesabınız bulunmalı. Eğer bir zamanlar bunu açtıysanız hiç beklemeden giriş yapabilirsiniz. Fakat bu hesaba sahip değilseniz uğraşmanız gerekli.

İlk olarak belirtmekte fayda var ki, eskiden farklı ülkeler ait App Store hesabı açmak oldukça kolaydı. Hesabımızın bulunduğu ülkeyi değiştirebiliyor ya da yeni bir hesap açarak kredi kartı istenilen bölümü hiçbir seçeneğini işaretleyerek geçebiliyorduk. Ancak şimdi hiçbir seçeneği bulunmamakta.

Bu yüzden İngiltere bankalarından açılmış bir karta ihtiyacınız var. Temin edebiliyorsanız Apple Pay’ı basit bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak İngiltere bankalarından açılmış bir karta sahip değilseniz ya da çevrenizde böyle bir kartı isteyebileceğiniz biri yok ise üzülmeyin, bu sorunun çözümü de var.

apple pay turkiye de nasil kullanilir 2

Virtual private network (VPN) programları kullanarak İngiltere’ye bağlanarak PayPal’ın İngiltere sitesi üzerinden kendiniz için bir hesap açın ve elinizde bulunan bir kartı bu hesabı ekleyin. PayPal kısmını yaptıktan sonra kendinize yeni bir App Store hesabı açın. Açarken ülkenizi “İngiltere” olarak seçin.

Ödeme aracı istenilen sayfaya geldiğiniz zaman PayPal seçeğini işaretleyin. Az önce açmış olduğunuz PayPal hesabı ile buraya giriş yapın. Ödeme yöntemi kısmnı bu şekilde atladınız.

Şimdi sıra ise adres bilgilerinde. Sokak adı, cadde adı, posta kodu gibi bilgiler sizden istenecek. Bunları internetten araştırtarak çok rahat bir şekilde temin edebilirsiniz. Bu bilgileri de girmiş olduktan sonra İngiltere App Store’una erişim sağlamayı başardınız.

apple pay turkiye de nasil kullanilir 3

Şimdi neden İngiltere App Store’una geçtiniz?

Çünkü Apple Pay’i kullanmanıza yarayan  uygulama İngiltere’de kullanıma açık. Aramaya “boon.” yazarak uygulamayı bulun ve indirin. Daha sonrasında ise kendinize bir boon. Hesabı açın. Hesabınızı ilk açtığınız zaman seviyeniz “Start” olacak. Bunu bir üst statüye yükseltin. Bir üst statü ise “Basic”. Sizden yine adres bilgileri gibi bilgiler istenecektir, App Store’a girdiğiniz gibi adres bilgisi girmeniz yeterli olacaktır.

Artık Apple Pay kullanıma hazır sayılır. Boon.’un “Home” sekmesinde bulunan “Add to Apple Wallet” butonuna tıklayın ve sizin için İngiltere üzerinden oluşturulan bu sanal kartı Apple Wallet’a ekleyin. Bu aşamadan sonra ise Apple Pay’ı kullanarak ödeme yapabilirsiniz ancak bu sanal karta para yüklediğiniz sürece.

apple pay turkiye de nasil kullanilir

Boon.’a en az 10 Pound yüklenebilmekte. Ortama olarak 52 Türk Lirası’na denk gelmekte. Yüklemenizi 3D Secure özellikli herhangi bir kart ile yapabilirsiniz. Yükleme yapacak olduğunuz bankanın ülkesi önemli değil. Basic hesap seviyesi ile en fazla 1.300 TL yükleme yapabilirsiniz.

Boon.’a yüklemiş olduğunuz bakiyeyi Türkiye’de ya da herhangi bir ülkede temassız ödemenin olduğu noktalarda kredi kartınızın temassız özelliğini kullanabilirsiniz.

apple pay turkiye de nasil kullanilir 6

Yapacak olduğunuz işlemler sonucunda oluşabilecek sorunları göze almanızda fayda var. PayPal ya da Boon. Kesin olmasa bile hesabınızı VPN ile bağlanmış olduğunuzdan dolayı kapatabilir. Bu durumda PayPal ya da Boon. uygulaması ile diyalog kurmanız gerekecektir.

Apple Pay Nedir?

Kaynak
kaynak 1kaynak 2kaynak 3

2 Yorum

  1. Artık bu ve benzeri ikamet etmediğiniz ülkeden kart edinme yöntemleri malesef çalışmıyor. Ancak İsviçre’de bir banka hesabı açmak ve buradan alacağınız sanal kartı Apple Pay’e bağlayarak Türkiye’de kullanmak mümkün. Üstelik bunun için İsviçre’ye gitmeniz veya yurt dışında ikamet etmeniz şart değil. Gereken tüm işlemleri sadece cep telefonunuzu kullanarak online ve ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  2. Bu karta açılan sanal kartın aidat vb ücretleri yok mu ? İkincisi para yüklemenin bir ücreti var mı? Bende açtım ama para yüklemeye cesaret edemedim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu