Yatırım ve Borsa

Emtia Nedir? Emtia Çeşitleri ve Emtia Yatırımı Neler?

instagram takipçi hilesi

Emtia, Türk Dil Kurumu tarafından “mal” olarak kabul edilmektedir. Arapça “meta” kelimesinin çoğul hali olarak Türkçe’ye çevrilmiştir. Emtia, alınıp satılabilen çok çeşitli ürünleri ifade ederken, özellikle tarım, enerji ve metal piyasaları emtia piyasasının büyük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Emtia Nedir? Emtia Çeşitleri ve Emtia Yatırımı Neler?

Benzin, doğal gaz, petrol ve enerji sektörüyle ilgili diğer her türlü ürün, enerji piyasasında emtia olarak işlem görmektedir. Tarım pazarında soya fasulyesi, buğday, mısır, kereste, şeker, kahve ve sığır gibi ürünler bulunmaktadır. Metal emtia piyasasında platin, altın, bakır ve gümüş gibi ürünlerin ticareti yapılabilmektedir.

Bu ürünler, üreticiler, tüketiciler, imalatçılar ve spekülatörler tarafından emtia borsalarında işlem görmektedir. Ülkemizde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı 133 adet ticaret borsası bulunmaktadır. Emtia ürünleri, öncelikle piyasada vadeli emtia olarak alınıp satılır.

Emtia Çeşitleri Nelerdir?

emtia nedir

Emtianın anlamı üzerinde durulduktan sonra “Emtia nedir?” sorusuna cevap aranmalıdır. Yatırım araçlarının görece büyük bir bölümünü oluşturan emtia türleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Pamuk, kakao, buğday, mısır ve diğer tarım ürünleri
  • Bakır, platin, alüminyum, çinko, altın, gümüş, nikel, çelik, kalay ve diğer metal ürünler
  • Petrol ve gaz gibi enerji ürünleri

Yukarıda listelenen ürünler, yüksek getirileri nedeniyle emtia fonları arasında en çok işlem gören ürünlerden bazılarıdır. Bunun dışında piyasada ceviz ve şeker gibi alternatif emtiaların da ticareti yapılmaktadır. Emtialara yatırım yapmak, özellikle ticaretle uğraşan yatırımcıların iş hayatındaki dalgalanmalardan minimum düzeyde etkilenmelerini sağlamak açısından oldukça etkili bir yatırım aracıdır. Bunun dışında alım satımla uğraşanlar devlet destekli alacak sigortası yaptırarak alacaklarını güvence altına alabilirler ve ticari hayatlarına güvenle devam edebilirler.

Emtia Yatırımları Nelerdir?

emtia nedir 2

Petrol, piyasada brent petrol ve ham petrol olmak üzere iki şekilde işlem görür. Aslında yatırımcılar genelde sürekli yükselişte olduğu için brent petrole yatırım yapmayı tercih eder. Metal emtialar arasında en çok tercih edilen yatırım, beklendiği üzere altındır.

İkame olarak sunulan diğer emtialar, portföyü çeşitlendirmek ve riski azaltmak için öncelik verilebilir. Petrol ve altın fiyatlarının genel olarak aynı çizgiyi izlediğini belirtmek gerekir. Bu nedenle altın yatırımcıları portföylerine petrolü eklemeyi tercih ediyor.

Tarım ürünleri açısından bakıldığında, pamuk ve buğday emtianın en büyük payını oluşturmaktadır. Tarım ürünlerinin geri kalanı ağırlıklı olarak borsada işlem gördüğünden, bu ürünleri portföyüne eklemek isteyen yatırımcıların kullandığı aracı kurumun yurt dışı borsalar ile çalışıyor olması önemlidir.

Emtia Nasıl Alınır?

Bankalar aracılığı ile emtia almak isteyen yatırımcılar için ilk adım Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) hesabı açmaktır. ELÜS işlemleri bankacılık sistemi aracılığıyla gerçekleştirilebilir veya Türkiye Ürün İhtisas Borsası’na (TÜRİB) gerçek kişiler kayıt yapabilir. TÜRİB’e kayıt olmak için en yakın banka şubesine gitmek ve gerekli evrakların imzalanması gerekir. Ayrıca, halihazırda müşterisi olduğunuz bir banka ile işlem yapmak isterseniz, mobil uygulama ya da internet sitesi üzerinden de başvuru yapabilirsiniz.

Emtia İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu