İş & Finans

Borsa Nedir, Nasıl Oynanır?

instagram takipçi hilesi

Borsa, enstrüman olarak adlandırılan pek çok yatırım araçlarının satışa çıkarıldığı bir tür pazar yeridir. Vadeli işlem borsalarında döviz ve tahvil dışında kıymetli madenler ve hisse senetleri üzerinden de işlemler yapılabilir.

Menkul kıymetler borsası, birincil piyasa ve ikincil piyasa olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Birincil piyasada sadece ihracat işlemleri yapılırken, ikincil piyasada ise hisse senetleri alınıp satılmaktadır.

Dünyanın en büyük borsası ABD, New York’ta yer alan NYC Menkul Kıymetler Borsasıdır.

borsa nedir 1

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsadan para kazanmak pek çok insanın hayalidir. Fakat işler görüldüğü kadar kolay değildir. Borsaya girmeden önce aşağıdaki adımlara dikkat edin.

  • Borsaya girmeden önce, borsalar hakkında bazı bilgileri edinmeniz gerekmektedir. Bunun için bu alanda tecrübeli kişilerden bilgi alabilirsiniz.
  • Daha sonra hangi borsaya gireceğinizi ve hangi ürünlere yatırım yapacağınıza karar vermelisiniz.
  • İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulamalar ile gerçek olmayan paralar ile denemeler yapabilirsiniz.
  • Piyasada legal olduğu kadar legal olmayan pek çok şirket bulunmaktadır. Bunları iyi araştırmalısınız.
  • Borsaya girmek için bir sonraki yapmanız gereken ise bir yatırım hesabı açmaktır. Yatırım hesabınızı açtıktan sonra karar verdiğiniz ürün ya da hisse senedine yatırım yapabilirsiniz.

borsa nedir 2

Borsa Nasıl Oynanır?

“İnternetten borsa nasıl oynanır” sorusu özellikle ülkemizde son yıllarda en çok aranan soru cümleleri arasında yer almaktadır. Borsada düşük fiyat ile satın alınan bir hisse senedi ya da ürünün aldığınız fiyattan daha yüksek bir fiyata satmanız gerekmektedir. Buna halk arasında kar adı verilir.

İşlemciler almak istedikleri ürün ya da hisse senetlerini borsaya bildirirler. Buradaki en önemli nokta hangi enstrümanın değer kazanacağını ön görebilmektir. Satın aldıktan sonra da aldığını ürün ya da hisse senedini takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü aldığını hisse senedi ya da ürün hızlı bir şekilde yükselip düşebilir.

Tam yükseliş anında satış emri vermelisiniz. Borsada kardan zarar olayı vardır. Bir hisse senedi ya da ürün çok fazla yükselir. Fakat siz daha yükseleceğini tahmin edip satmazsınız. Değerler düştüğü takdirde de satabilirsiniz. Eğer hala karda iseniz buna kardan zarar etmek denir.

Yani şöyle açıklayalım; Örneği A senedini aldınız. Alış fiyatınız 1000 ₺ olsun. Bir zaman sonra A senedinin fiyatı 2000 ₺ oldu. Fakat siz daha da yükseleceğini tahmin ettiniz ve satmadınız. Ancak geçen zaman içerisinde A hissesinin fiyatı 1500 ₺’ye geriledi. Ancak hala 500 ₺ kardasınız. Fakat 2000 ₺’ye de satabilirsiniz. Eğer 1500 ₺’ye satarsanız kardan zarar etmiş olursunuz. Yani 2000 ₺’ye satmak varken 1500 ₺’ye satmış olursunuz. Karınız da 1000 ₺’den 500 ₺’ye düşmüş olur. Fakat sonuç olarak yine karda olmuş olursunuz.

Borsada işlem yaparken yatırım tavsiyelerine pek itimat etmemeniz gerekir. Çünkü bir hisse ya da ürünün artıp azalacağını kimse bilemez. Borsada esas olan öngörebilmektir. Bunun kesin bir doğruluk payı yoktur. Bu yüzden sizlere yatırım tavsiyesi verenlere kulak asmayın.

borsa nedir 3

Borsa ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu