Yabancı Erkek Ünlüler

Eminem Kimdir?

instagram takipçi hilesi

eminem
Tam adı: Marshall Bruce Mathers III / Eminem
Doğum tarihi: 17 Ekim 1972
Doğum yeri: Saint Joseph, Missouri, ABD
Boyu: 1,73 cm
Burcu: Terazi
Ailesi: Debbie Mathers, Marshall Bruce Mathers Jr.
Eşi: Kimberly Anne Scott ( e 1999-2006)
Çocuk (ları): Alaina Marie Mathers ,Hailie Jade, Whitney Scott Mathers
Mesleği: Rap sanatçısı
Aktif Yılları: 1990’dan günümüze
youtube-chaneldeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabitiktok

Hakkında

Eminem Kimdir? Eminem, Amerikalı rapçi, prodüktör, söz yazarı ve oyuncudur. Tüm zamanların en büyük ve en etkili sanatçılarından biri olarak kabul edilir. Eminem yani gerçek adı Marshall Bruce Mathers III, Kansas yakınlarındaki St. Joseph, Missouri’de 17 Ekim 1972 tarihinde dünyaya gelmiştir. Babası Marshall Bruce Mathers, Jr ve annesi Deborah Rae “Debbie” Nelson’dur.

Marshall’ın ailesi, eskiden ‘Ramada Inns’ adlı bir otelde performans sergileyen bir grup olan ‘Daddy Warbucks’ın üyeleriydi. Babası Bruce ve annesi Debbie daha sonra ayrıldı ve babası Eminem doğmadan önce annesini terk etti.

Eminem’in Michael, Sarah ve Nate adında üç üvey kardeşi vardır. Marshall (Eminem) annesi Debbie ile yaşıyordu. Detroit, Michigan’a yerleşmeden önce birkaç şehre daha taşındılar.

Eminem Afrikalı-Amerikalı gençler tarafından sık sık zorbalığa uğradığı, ağırlıklı olarak siyahi bir mahallede büyüdü. Çocukken çizgi romanlara ve müziğe, özellikle de rap’e yakınlık gösterdi.

Zor bir çocukluk geçirdi ve annesiyle hiç iyi geçinemedi. Ancak, üvey kardeşi Ronnie’ye yakındı. Marshall’ın (Eminem) eğitimi, annesi ile sürekli anlaşmazlıkların bir sonucu olarak kötü geçti ve on yedi yaşındayken ‘Lincoln Lisesi’ni bıraktı.

Marshall (Eminem) sadece on dört yaşındayken, rap yapmak için arkadaşı Mike Ruby’ye katıldı. İki arkadaş kendilerine ‘Manix’ ve ‘M&M’ adını verdiler. İkinci isim ise gelecekte ‘Eminem’ oldu.

Marshall (Eminem) ayrıca daha sonra rapçi Proof olarak ünlenen arkadaşı DeShaun Dupree Holton ile birlikte ‘Osborn Lisesi’ndeki rap yarışmalarına katıldı. İki rapçi, Detroit’teki West 7 Mile’daki bu tür müzik yarışmalarının tümüne gitti. Eminem sanatta başarılı olmak için birbiriyle kafiyeli uzun kelimeler ve ifadeler yazmaya çalıştı.

Başlangıçta ‘New Jacks’ adlı bir grupla rap yaptı. Ancak daha sonra 1995’te Eminem ve Proof’u içeren bir şarkı çıkaran grup ‘Soul Intent’e geçti.

İki arkadaş daha sonra ‘Soul Intent’ten ayrılıp 1996 yılında ‘D12’ veya ‘The Dirty Dozen’ adlı kendi gruplarını kurdular. Bu grup ünlü rapçiler olan Kon Artis ve Bizarre’ı içeriyordu. Grup, ‘Fight Music’, ‘Shit on You’ ve ‘How Come’ gibi birçok rekor kıran singlelar üretmiştir.

1996 yılında Eminem, ‘Infinite’ adlı ilk albümünü çıkardı. Albüm ‘FBT Productions’ adı altında kaydedildi ve kızının doğumundan sonra finansal olarak istikrarsız olduğu bir dönemde yaşadığı mücadeleleri anlatan şarkıları kapsıyordu. Mali durumu kötüleşen Eminem 1997 tarihinde ailesi ile birlikte annesinin evinde yaşamak zorunda kaldı.

1997’de ‘Rap Olimpiyatları’na katıldı ve ikinci sırayı aldı. ‘Aftermath Entertainment’ın sahibi Dr. Dre, onun ‘Slim Shady EP’sini dinledi. Eminem’den çok etkilendi ve yetenekli rapçi ile çalışmak için büyük bir ilgi gösterdi.

Şubat 1999’da Dr. Dre, Eminem’in ‘The Slim Shady LP’ adlı bir albüm çıkarmasına yardım etti ve bu albüm ona hemen ün kazandırdı. ‘My Name Is’, ’97 Bonnie and Clyde’ ve ‘Guilty Conscience’ gibi hitlerle yılın en başarılı albümlerinden biri oldu.Aynı yıl Eminem arkadaşı Paul Rosenberg ile birlikte ‘Shady Records’ plak şirketini kurdu.

2000 yılının Mayıs ayında Eminem, açılış haftasında neredeyse 2 milyon kopya satan ‘The Marshall Mathers LP’ adlı bir albüm çıkardı. Eminem’in yayınladığı hemen hemen her albüm için ödül kazanmış olsa da, en ünlüsü, rap tarihinin en hızlı satan kaydı olarak kabul edilen ‘The Marshall Mathers LP’dir.

Albümde, diğer sanatçılara aşırı derecede hakaret içermesine rağmen listelerin zirvesinde yer alan rekor kıran ‘The Real Slim Shady’ şarkısını içeriyordu.

İngiliz şarkıcı Dido’nun yer aldığı ‘Marshall Mathers LP’ albümündeki diğer ünlü şarkı ‘Stan’ ve single’ı ‘Thank You’, sanatçının her zamanki yaptığı rap tarzından biraz daha farklı olarak görüldü. Rapçi Slim Shady’nin takıntılı bir hayranının, idolü tarafından görmezden gelindiği için kendisini ve hamile olan kız arkadaşını öldürdüğünü anlatıyor.

Aynı yıl, ünlü rapçi, sanatçı aksini iddia etse de, hayatını kasvetli bir şekilde anlatan film olan ‘8 Mile’da yer aldı.2001-2004 yılları arasında Eminem ‘The Eminem Show’ ve ‘Encore’ gibi popüler albümler yayınladı.Ünlü rapçi, 2001 yılında ‘Grammy Ödülleri’ töreninde şarkı söylemek için popüler şarkıcı Elton John ile işbirliği yaptı.

‘İftiraya Karşı Gay ve Lezbiyen İttifakı’ (‘GLAAD’) adlı kuruluş, rap sanatçısının eş cinselliği açıkça eleştirdiği iddiasıyla karara içerlediklerini gösterdi. .

Aynı yıl Xzibit, Snoop Dogg ve Dr. Dre gibi ünlü rap sanatçılarıyla turneye çıktı. 2004 yılında Eminem, Afeni Shakur’un oğlu rapçi 2Pac’in ölümünden sonra yayınlanan bir albümünü yayınlamasına yardımcı oldu. Ayrıca Akon, 50 Cent ve Lil Wayne albümleri için de seslendirdi, en akılda kalan şarkısı ‘My Life’ oldu.

İki yıl sonra, 2008’de Eminem, hayatı ve kariyeri hakkında konuşan ‘The Way I Am’ adlı bir kitap yayınladı. 2009-2010 yılları arasında, sansasyonel rapçi ‘Relapse’ ve ‘Recovery’ stüdyo albümlerini yayınladı.’Recovery’ o zamana kadarki en popüler dijital albümdü.

‘Recovery’ albümünde şarkıcı Rihanna’nın yer aldığı ‘Not Afraid’, ‘Love the Way You Lie’ ve rapçi arkadaşı Lil Wayne ile birlikte ‘No Love’ gibi şarkılar yer alıyor.

2014 yılında Eminem, ‘Guts Over Fear’ ve ‘Detroit Vs. Everybody’ albümlerini yayınladı. İçeriğinde birinci sınıf sanatçıların da yer aldığı albüm, ilk haftasında 138.000 kopya satarak anında bir hit oldu.

Ünlü rapçi Eminem tarafından üretilen tüm albümleri içeren ‘The VINYL LPS’ adlı on disklik bir koleksiyon 2015 yılında piyasaya sürüldü.

Rap sanatçısı Eminem ‘The Wash’, ‘Funny People’ ve ‘The Röportaj’ gibi birçok filmde konuk oyuncu olarak yer aldı. Ayrıca ‘Entourage’ adlı bir TV şovunda da yer aldı.

Eminem ayrıca kariyeri boyunca ‘BET Awards’, şarkıcı Jay-Z ile ‘The Home & Home Tour’ ve ‘MTV Video Müzik Ödülleri’ gibi sayısız konserde yer aldı.

Eminem Özel Hayatı ve Ailesi

On beş yaşındayken rapçi, kız kardeşi Dawn ile kaçan ve kendi annesiyle birlikte yaşayan Kimberley Anne Scott ile arkadaş oldu. İki genç birbirlerine aşık oldular ve 1995 yılında Hailie adında bir kızı dünyaya getirdiler.

Kim ve yetenekli rap sanatçısı Eminem 1999 yılında evlendi. Ancak çiftin boşanıp birkaç kez yeniden evlenmesiyle ilişkileri her zaman çalkantılı oldu.

2000 yılında, bu parlak rapçi ‘The Source’ dergisinin ön sayfasında yer alarak bu onura sahip ilk beyaz şarkıcı oldu.2008’de ünlü rapçinin annesi, oğlunu nasıl yetiştirdiğinin otobiyografik bir anlatımı olan ‘Benim Oğlum Marshall, Oğlum Eminem’ adlı bir kitap yayınladı ve onun şöhrete yükselişini anlattı.

Eminem, Valium, Vicodin, Methadone ve Ambien gibi ilaçlara bağımlılığını açıkça kabul etti. Bağımlılığı o kadar fazla bir hale geldi ki aşırı kilo alarak fast food yemeye başladı. Hatta bir keresinde aşırı dozda Metadon nedeniyle tuvaletinde kendinden geçmiş ve hastaneye yatırılması gerekmiştir.

Ünlü rapçinin sözleri genellikle homofobik olarak kabul edilir ve şarkılarından dolayı birçok kez başını belaya sokmuştur. Ancak bunların sadece şarkı olduğunu iddia eder ve insanların eşcinsel olmasına bir itirazı yoktur.

Ayrıca Eminem, ayrıcalıklı olmayan genç yetişkinlere yardım etmek için bir hayır kurumu olan ‘Marshall Mathers Vakfı’nı kurdu. Kuruluş, avukat Norman Yatooma’nın hayırsever güveninden yardım alıyor.

Eminem Ödülleri

2001 yılında, Eminem, ‘8 Mile’ filminden ‘Lose Yourself’ için ‘En İyi Orijinal Şarkı’ kategorisinde ‘Akademi Ödülü’ne layık görüldü. Bu akademi ödülü, bir rap sanatçısına verilen ilk ödül oldu.

Bu olağanüstü rap sanatçısı 2010 yılında popüler web sitesi ‘HipHopDX’ tarafından ‘Yılın Sunucusu’ ilan edilirken, ‘MTV’ onu ‘En Ateşli MC’ olarak isimlendirdi.

Üç yıl sonra, 2013’te Eminem, ilk kez sunulan ‘YouTube Müzik Ödülleri Yılın Sanatçısı’ ünvanını kazandı. Aynı yıl ünlü rapçi ‘MTV EMA Müzik Ödülleri’nde ‘Global Icon’ seçildi.

Ertesi yıl, ‘The Marshall Mathers LP 2’, ‘En İyi Rap Albümü’ için bir ‘Grammy’ ödülü kazanırken, Rihanna’nın yer aldığı ‘The Monster’ şarkısı, ‘En İyi Rap/Sung İşbirliği’ kategorisinde ödül aldı.

Ünlü rapçi Eminem, ‘The Slim Shady LP’, ‘The Marshall Mathers LP’, ‘The Eminem Show’, ‘Relapse’ ve ‘Recovery’ dahil olmak üzere neredeyse tüm albümleri için ‘Grammy’ kazandı ve on beş kez onur ödülü aldı.

Eminem Albümleri

 1. 1996 Infinite
 2. 1999 The Slim Shady LP
 3. 2000 The Marshall Mathers LP
 4. 2002 The Eminem Show
 5. 2004 Encore
 6. 2009 Relapse
 7. 2010 Recovery
 8. 2013 The Marshall Mathers LP 2
 9. 2017 Revival
 10. 2018 Kamikaze
 11. 2020 Music To Be Murdered By
 12. 2022 Curtain Call 2

Eminem Filmleri

 1. 2000 Da Hip Hop Witch / Kendisi
 2. 2000 Up in Smoke Tour / Kendisi
 3. 2001 The Wash / Chris
 4. 2002 8 Mile / Jimmy “B-Rabbit” Smith, Jr.
 5. 2003 50 Cent: The New Breed / Kendisi – Belgesel
 6. 2004 Crank Yankers / Billy Fletcher – TV konuk rolü; seslendirme
 7. 2009 Funny People / Kendisi
 8. 2010 Entourage / Kendisi
 9. 2012 Something from Nothing: The Art of Rap / Kendisi – Belgesel
 10. 2012 How to Make Money Selling Drugs / Kendisi – Belgesel
 11. 2013 Detroit Rubber / Kendisi – Yapımcı
 12. 2014 The Interview / Kendisi – Cameo

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu