Hastalıklar

Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

Elektronik sigaranın, her ne kadar sigarayı bırakmak için kullanılan masum bir araç olduğu düşünülse de, en az sigara kadar sağlığa zarar verdiğini söylemek mümkündür. Bu araç, içerisine nikotin bazlı bir sıvının yerleştirilmesi suretiyle ve pil yardımıyla çalışmaktadır. Yerleştirilen sıvı ise; cihazın içinde ısınarak buhar haline gelmektedir. Sıvının içinde nikotin haricinde; çeşitli tatlandırıcılar, bitkisel gliserin ve propilen glikol adı verilen bir madde yer almaktadır

Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

Üstelik bu cihazların sigarayı bırakma konusundaki etkinliği de hiç bir şekilde kanıtlanamamıştır. Öyle ki bununla ilgili yapılan çalışmalarda, elde edilen sonuçlar yetersiz ve çelişkili olarak nitelendirilmiştir. Aksine nikotin bağımlılığını kolaylaştırıcı olabileceği yönünde fikirler doğmuştur.

Ayrıca cihazda bulunan e-pillerin şarjı esnasında, yangın ve patlama olması gibi riskler de göz ardı edilmemelidir. Dolayısıyla sigarayı bırakmak isteyenlerin; bağlı bulundukları illerdeki sigara bırakma merkezlerine başvurması, çok daha akılcı ve etkin bir çözüm olacaktır.

elektronik sigaranin zararlari 3

Elektronik Sigaranın Sağlığa Etkileri

  • Kalp hastalıklarına yakalanma riskini arttırır. Üstelik yapılan bir araştırmada, e-sigaradan bir nefes çekildiğinde kalp atış hızında bir takım artışlar olduğu gözlenmiştir. Bu da yüksek kan basıncı anlamına gelmektedir.
  • Akciğerler üzerinde; toksik (zehirli) madde birikimi, oksijen dengesinin bozulması ve iltihaplanma gibi pek çok olumsuz etkiye sahip olduğu görülmüştür.
  • Diş sağlığı üzerinde ise; bakteri oluşumunu kolaylaştırma ve çürük riskini arttırma gibi etkilere yol açmaktadır.

elektronik sigaranin zararlari 1

 

  • Elektronik sigaranın içerdiği kimyasallar sebebiyle, orta vadede hücre hasarına, hücrelerin oksijensiz kalmasına ve buna bağlı olarak kanser oluşumuna yol açtığı da bazı veriler arasında sunulmaktadır.
  • Üreme sistemlerine etki ederek; kadında yumurta kalitesini, erkekte ise sperm verimliliğini düşürdüğü ve buna bağlı olarak kısırlık problemine neden olabileceği söylenmektedir.
  • Ayrıca nikotin içermesi sebebiyle, bağımlılık geliştirebileceği, özellikle ergenlik dönemindeki bireylerde karar alma ve öğrenme mekanizmasını etkileyeceği yönünde veriler de bulunmaktadır.

Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu