MaksatModa

Duvar Rengi Seçerken Işığı Dikkate Alın!

instagram takipçi hilesi

Evimizi dekore ederken duvar renginden mobilyaya kadar  elbette ki öncelikli olarak zevk ve tercihlerimize göre hareket ediyoruz. Kendi tarzımızı yaratacak objeler seçerek evimizi canlandırıyoruz. Fakat ev döşerken dikkat etmeniz gereken bir nokta da ışığa göre duvar boyası seçimi.

Pek çoğumuz duvar rengimizi mobilyalara göre seçiyoruz. Fakat duvar renginin mobilya rengine uyumlu olması kadar eve giren ışığa göre de seçilmiş olması oldukça önemlidir. Bu yüzden duvar rengi seçerken mobilyadan önce ışığa bakmak aslında en doğru olanıdır.

ışığa göre duvar rengi seçimi 1

Aynı renk duvarlar her evde farklı şekillerde görünür. Bunun nedeni ise evlerin gün içinde aldığı gün ışığı miktarı ve ışığın nerden geldiğidir. Odalarınızın günün hangi saatinde yoğun ışık aldığı ya da hangi açıyla ışık aldığı gibi soruların cevapları duvar rengi seçiminde size yardımcı oluyor.

Duvarlarınızı boyamadan önce ışık konusunu da göz önünde tutarsanız hem evinizi hem de mobilyalarınızı daha çok beğeneceksiniz.

Şimdi gelelim odanızın aldığı ışığa göre renk seçimine.

Sabah Işığı Alan Odalar İçin Duvar Rengi Seçimi

pastel mavi odalar

Eğer odanız sabah ışığı alıyorsa bu odalar günün büyük bir bölümünde farklı yoğunlukta ışık alıyor demektir. Sabahın ilk ışıklarında pembemsi bir ışık saçan güneş öğle vakitlerine doğru mavi renge dönüşür. Daha ilerleyen saatlerde ise gölgeler artar.

Eğer bu şekilde ışık alan bir odanız varsa gün ışığından mümkün olduğunca fazla faydalanmak için duvarlarınızı pastel tonlarında mavi ya da açık yeşil tonlarında boyayabilirsiniz.

Tüm Gün Işık Alan Odalar İçin Duvar Rengi Seçimi

nötr tonlarda renkler

Tüm gün ışık alan odalarınıza gün içinde her saatte birbirine yakın oranda güneş ışığı girer ve bu odalarda pastel ya da nötr tonlar sürekli aydınlık ve ferah gösterir. Eğer altın tonları seçerseniz günün her saatinde güneş ışığı yansımalarıyla ortam ısınırken açık mavi tonlarında ise sakin bir hava yaratır.

Akşamüstü Işığı Alan Odalar İçin Duvar Rengi Seçimi

sıcak sarı tonlarında duvar

Akşamüstü ışığı alan odalar genellikle sabahın ilk saatlerinde daha boğuk bir görüntüye bürünürler. İlerleyen saatlerde ise gölgeler oluşmaya başlar. Bu nedenle duvar renginde kullanacağınız sıcak sarı tonları odanızı daha aydınlık ve yaşanılır kılar. Evin bazı alanlarında en açık sarı tonları kullanarak huzurlu alanlar yaratabilirsiniz.

Yapay Işıkla Aydınlanan Odalar İçin Duvar Rengi Seçimi

led aydınlatmalı evler 2

Eğer odalarınız gün ışığına uzaksa ve sadece yapay ışıkla aydınlanıyorsa o zaman size birkaç seçenek sunabiliriz.

  • Sarı ışık veren ampüller ya da mumlar kullanırken turuncu ve kırmızı tonları uygularsanız odanızda sıcak bir hava yaratabilirsiniz. Bu yüzden daha çok akşam ve gece vakit geçirdiğiniz odalarınızda kırmızı rengi tercih edebilirsiniz.
  • Beyaz ışıklı ampuller gün ışığına en yakın aydınlatma seçeneğidir. Bu yüzden herhangi bir duvar renginde mükemmel görüntüler ortaya çıkabilir.
  • Led ışığı kullanmayı tercih ediyorsanız daha çok mavimsi ışık yaydığı için kum beji ya da çakış taşı gibi sakin pastel tonlarıyla duvarlarınızı boyayabilirsiniz.

Kaynak
elmaelma.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu