Yaşam

Duşta Şarkı Söylerken Sesimiz Neden Daha İyi Çıkar?

instagram takipçi hilesi

İtiraf edin: Duşta şarkı söylediniz ve her seferinde de söylersiniz. Belki fısıltılı bir mırıltı, dalgın bir vızıltı, gürültülü bir mırıltı veya düzensiz, akortsuz bir şarkı, ama kesinlikle duşta şarkı söylediniz. Herkesin en sevdiği duş şarkısı vardır, muhtemelen duşun yalnızlığı tarafından güvende tutulan veya gözden kaçtığına yemin ettiğiniz becerilerinizi sergileyen bir şey.

Bazıları bir Taylor Swift şarkısını tercih edebilir, diğerleri en iyi metal hırıltılarını kükreyebilir, gerçekten cesur olanlar ise operadan muazzam ve büyük bir arya gibi bir şey deneyebilir. Ancak ne olursa olsun, çoğu insan duşta şarkı söylemenin kesinlikle ve tamamen harika olduğundan %100 emindir. 

dusta sarki soylemek 1

Sizlere hem iyi hem de kötü haberlerimiz var. İyi haber: Sesiniz duşta gerçekten daha iyi çıkıyor. Kötü haber ise sesiniz duşta daha iyi çıkmıyor çünkü duşta daha iyi bir şarkıcı oluyorsunuz. Islak, sıcak ve rahat bir ortamın içinde ve dışında tamamen aynı sese sahipsiniz. Aradaki fark, tipik olarak kutu gibi, kapalı ve fayans gibi sert yüzeyler ile dolu olan ortamın kendisinde yatıyor.

Elite Daily‘nin açıkladığı gibi, bu tür bir oda çok özel bir vokal efekti için harikadır: o da yankı. Evdeki odyofiller için yankı, kayıt sırasında sesin daha iyi çıkmasını sağlamanın kolay bir yoludur ve hile, diğer bir deyiş ile otomatik ayarlama değildir. Diğer herkes için, bir sesin daha dolgun, daha rezonanslı ve daha az akortsuz duyulmasını sağlayan bir vokal hattına eklenen bir tür yankıdır.

Duşta Şarkı Söylerken Sesimiz Neden Daha İyi Çıkar?

Rezonans, Yankılı ve Yüksek

dusta sarki soylemek 2

Herhangi bir nedenle açık havada, çatısı olmayan bir odada ya da porselen karolardan yapılmamış bir odada duş alıyorsanız, şarkı söylerken sesiniz çok daha iyi çıkmayabilir. Ya da duş odanız mükemmel bir küpse ve siz de tam ortasında duruyorsanız, bu da garip olur. Bu durumların herhangi birinde, çok fazla yankı, yani reverberasyon olmayabilir.

Premium Beat‘in açıkladığı gibi, yankılanma iki temel koşulun karşılanması halinde gerçekleşir: 1) Ses her yöne yayılır ve 2) Bu ses farklı zamanlarda geri yansır. İkinci noktada, duşlar genellikle dikdörtgen prizma şeklindedir, bu nedenle kişinin sesi belirli yüzeylerden diğer yüzeylere göre daha erken yansır. Mic‘in söylediğine göre yankının katmanlı yankısını yaratan da budur ve bu da sesinizin havada daha uzun süre “asılı” kalmasını sağlar.

Ses sert bir yüzeyden seker ve birden fazla kez sekmeye devam ederse yankı daha da güçlü hale gelir. İki ek nedenden dolayı duşta olan da tam olarak budur: 1) Duşlar genellikle sesi emen yumuşak yüzeylere kıyasla sesi daha iyi yansıtan fayans gibi sert yüzeylerden yapılır ve 2) Mic’in deyimiyle duşlar “boşluklu bir yapıya” sahiptir, yani her tarafı tamamen kapalı olmakla kalmaz, aynı zamanda sesin hızlı bir şekilde sekip tekrar tekrar üst üste binmesi için yeterince küçüktür. Bu nedenle duşlar belirli frekansları güçlendirir ve hem daha rezonanslı ki bu da sesin daha derin çıkmasını sağlayabilir hem de daha yüksek çıkmasını sağlar.

İçinden Geldiği Gibi Şarkı Söyle

dusta sarki soylemek 3

Duşta şarkı söylemenin kulağa daha hoş gelmesinin birkaç nedeni daha var. Classic FM‘in dediği gibi akustik olarak duşlar kişinin sesini boğarken aynı zamanda güçlendirebilir. Bir duştaki tüm gürültüyü düşünün: Duşun püskürmesi, vücudunuza çarpma ve yere vurma sesi, kendi hareketleriniz ve adımlarınız, şampuanı tutmanız, şişenin tıkırtısı vb.

O ortamdaki insanlar gerçekten net duyamazlar. Dolayısıyla, sesiniz sert duvarlara yansıtılırken, etrafa sıçrarken ve ona biraz yankı eklenirken bile, aynı zamanda boğuluyor. Bu, pürüzlü kenarların tıraşlandığı ve sesteki keskin veya düz notaları ya da düzensizlikleri ve kusurları kolayca algılayamayacağınız anlamına gelir.

Ve son olarak, insanlar duşta şarkı söylerken harika ses çıkardıklarını düşünürler çünkü duşun kendisi psikolojik olarak faydalıdır. Valley Oaks’un Sağlık Merkezi, duşun stresi azalttığını, kaygıyı azalttığını, enerjiyi artırdığını ve norepinefrin ve serotonin gibi ruh halini iyileştiren nörotransmitterleri serbest bıraktığını açıklıyor. UCLA Health‘in de belirttiği gibi, özellikle soğuk duşların ruh sağlığını desteklemede son derece etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Ve tüm şokların şoku: Daha mutlu hissetmek, insanların bir duruma olumlu yaklaşma olasılığını artırır. Başka bir deyişle, sıcacık bir duşta olmak, şarkı söylemekten keyif almanızı ve kendinizi daha az sert bir şekilde değerlendirmenizi sağlar. Peki duşta daha iyi bir şarkıcı olmamanızın bir önemi var mı? Hiç de değil. Devam edin ve tek kişilik bir dinleyici kitlesine içinizden geldiği gibi şarkı söyleyin.

Duşta Şarkı Söylerken Sesimiz Neden Daha İyi Çıkar ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu