Yaşam

Durian Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Dünyanın en kokulu meyvesi olarak bilinen durian meyvesi, Endonezya’da 300, Malezya’da 100 ve Tayland’da 100 çeşidi bulunuyor. Ancak Durio zibethinus sadece dünya pazarında mevcuttur. Diğer ürünler kendi bölgelerinde mevcuttur. Bu meyvenin kalın, dikenli bir kabuğu vardır.

Tüketimi Singapur’da gelenekseldir. İçeriğinde etten bölümler bulunmaktadır. Meyvenin bu kısmı tüketilir. İç kısmı çok suludur. Kahverengi ve yeşil renkleri mevcuttur. Tropikal durian meyvesi ne kurutulur ne de konserve edilir, taze yenir. Ağacı 33 metre yüksekliğe ulaşır. Ancak daha fazla büyümez.

Durian Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ağacın gelişimini tamamlaması ortalama 8 yıl sürer ve nadiren meyve verir. Bu yüzden meyvesi oldukça pahalıdır. Durian, C vitamini açısından zengindir. Diyet yapanlar ve egzersiz yapanlar için ideal besinlerden biridir. Ancak tansiyonu aniden yükseltebileceğinden gün içinde az miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda yağ oranı da yüksektir.

Durian Meyvesi Besin Değeri

BESİN DEĞERİ 100 GRAMDA GÜNLÜK DEĞER*
Kalori 147 kcal % 7.1
Karbonhidrat 27 g % 8.8
Lif 4 g % 15.8
Protein 1 g % 2.9
Yağ 5 g % 8.2
A Vitamini 44 IU % 0.9
C Vitamini 20 mg % 32.8
Potasyum 436 mg % 12.5
Kalsiyum 6 mg % 0.6
Demir 0.43 mg % 2.4

Durian Meyvesi Faydaları Nelerdir?

durian meyvesi nedir 4

1) Durian meyvesi, kan basıncını kontrol edebilen potasyum açısından zengindir. Bu bakımdan kalp damar dostu durian meyvesi elektrolit sağlayarak kan akışını da dengeler. Ancak günde 100 gramdan fazla alınması önerilmez.

2) Doğal bir uyku hapı olarak kabul edilen durian meyvesi, triptofan adı verilen bir amino asit içerir. Bu asit melatonin ve serotonin salgılanmasını destekler. Durian, uzun süreli uykusuzluk çeken kişiler için çok uygundur ve yatmadan bir saat önce yenebilir.

3) Bu nedenle manganez açısından zengin durian meyvesi güçlü bir antioksidandır. Vücudun ihtiyaç duyduğu demir ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekler.

4) Durian meyvesi, sağlıklı bir vücut için gerekli olan ve bağışıklığı artıran C vitamini açısından da zengindir. Durian hastalığa karşı direnci artırabilir ve vücuttaki bakteri ve enfeksiyonları azaltabilir.

5) Durian meyvesi, zengin bir lif kaynağı olarak bilinir ve bu nedenle diyet yapan kişiler tarafından tüketilebilir. Ancak, içeriği yüksek oranda yağ içerir, bu nedenle günlük tüketim miktarına dikkat edilmelidir ve ara öğün olarak bir seferde tüketilebilir.

durian meyvesi nedir 2

6) Durian meyvesi, sinir hücrelerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve bu nedenle ruhsal hastalıklara da iyi gelir. Ayrıca, vücuttaki serbest radikalleri idrar yoluyla atarak depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklara da iyi gelir.

7) Eski çağlarda, durian meyvesinin kabuğu yaraları temizlemek için kaynatılırdı. Bugün ise kozmetik ürünlerin içerisine eklendiği bilinmektedir. Durian meyvesi, hücre yenilenmesini sağlayarak cildin parlaklığını artırır.

8) Durian meyvesi, kemik ve kas yapısını güçlendirir ve hastalıkların oluşmasına neden olan durumları azaltır. Bazı araştırmalar, sinirleri yatıştırdığı için epilepsi hastalarına da iyi geldiğini göstermektedir.

9) Bir porsiyon durian meyvesi, vücudun ihtiyacı olan folik asidin %20’sini karşılayabilir. Folik asit, motor hareketlerini geliştirme konusunda etkili olduğu için, durian meyvesi tüketimi bu açıdan da faydalı olabilir.

Durian Meyvesi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu