Yabancı Erkek Ünlüler

Dünyaya En Çok Zarar Veren İnsan: Thomas Midgley Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Thomas Midgley Kimdir?
Tam adı: Thomas Midgley
Doğum tarihi: 18 Mayıs 1889
Doğum yeri: Worthington – Ohio / ABD
BurcuBoğa
Ailesi: Annesi Hattie Emerson Midgley, Babası Thomas Midgley Sr
Eşi: Carrie Reynolds (1911-..)
Mesleği: Makine Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği
Aktif Yılları: 1930 – 1940 tarihleri arasında

Hakkında

Thomas Midgley Kimdir? 18 Mayıs 1889 tarihinde dünyaya gelen ve dünyaya en çok zarar veren insan olarak bilinir.

Thomas Midgley Kaç Yaşındadır, Nerede Doğmuştur?

Thomas Midgley 18 Mayıs 1889 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin, Ohio eyaletinde yer alan Worthington eyaletinde dünyaya gelmiştir. Annesi Hattie Emerson Midgley ve babası Thomas Midgley Sr’dır. Babası otomobil lastik mucididir.

Thomas Midgley Eğitimi

Eğitimlerinin hepsini büyüdüğü eyalet Ohio’da tamamlamıştır. 1907 tarihinde Cornell Üniversitesi’nde makine mühendisliği bölümünü kazanmıştır. 1911 tarihinde makine mühendisi olarak mezun olmuştur.

Thomas Midgley çocukluğundan itibaren hep babası gibi kimyaya ve mühendisliği ilgi duymuştur. Babasının izinden ilerleyen Midgley, bilim adamı olmak istemiştir.

Thomas Midgley Kariyeri

1916 tarihinde General Motors firmasında çalışmaya başlamıştır. 1921 tarihine kadar burada çalışmaya devam etmiştir. 1921’de General Motors firmasının yan kuruluşu olan Dayton Research Laboratuvarında yönetiminde çalışmaya başlamıştır. Burada çalışırken benzine tetraetlkurşun eklenmeden de olabileceğini ve kötü kokuyu önleyebileceğini keşfetmiştir.

Tanıtırken de benzine ”etil” adını vermiştir. 1922 tarihinde aralık ayında Amerikan Kimya Derneği ”Motor Yakıtlarında Vuruntu Önleyici Bileşiklerin Kullanımı” sebebiyle ”Nichols Madalyası” verilmiştir.

1923’de yaşadığı bir zehirlenme sonrasında temizlenmek için Miami’de tatile çıktı. Kurşun zehirlenmesinden kurtulmak için, temiz havaya ihtiyacı olduğunu da belirtmiştir. Yine 1923 senesinde GMCC (General Motors Chemical Şirketi)‘ni kurdu.

Bu esnada Ohio’da bulunan TEL prototip fabrikasında kurşun zehirlenmesi de sık sık yaşanan bir durum haline gelmiştir. Hatta bu durum sebebiyle iki ölüm yaşanmıştır. 1925 tarihinde diğer fabrikası olan ve Deepwater’da yer alan fabrikada da 8 kişi ölmüştür.

1924 tarihinde New Jersey’de yüksek sıcaklıkta etil kolürür işlemi kullanan yeni bir kimyasal fabrikası kurdu. Faaliyete geçtiği ilk aylarda, kurşun zehirlenmesi vakalarıyla boğuştu. Çalışanlar halüsinasyonlar görmeye başladı ve bu dönmede 5 ölüm gerçekleşti.

30 Ekim 1924 tarihinde Thomas Midgley, TEL’de yer alan basın toplantısına katıldı. Burada Bayway fabrikasının kapatılması gerekildiği konuşuluyordu. Thomas ise kimyasalları ellerinin üzerie döktü. Burnunun altına koydu ve 60 saniye boyunca bu kimyasalın buharını soludu. Fakat yinede kapatılma kararını değiştiremedi. 1926 tarihine kadar fabrikada üretim durduruldu. 1926 tarihinde üretim yeniden başladı. Bazı konularda başarısızlığı sebebiyle 1925 tarihinin Nisan ayında GMCC şirketinin başkan yardımcılığından alındı. General Motors çalışanı olarak kariyerinin ilk başına geri döndü.

Thomas Midgley Aldığı Ödüller

  • William H. Nichols Madalyası (1922)
  • Lonhstreth Madalyası (1925)
  • Perkin Madalyası (1937)
  • Priestley Madalyası (1941)
  • Willard Gibbs Ödülü (1942)

Thomas Midgley Özel Hayatı

Thomas Midgley, 1911 tarihinde üniversiteden mezun olduğu senede Carrie Reynolds ile evlenmiştir. Carrie Reynolds, 1880’li yılların başlarından 20. yüzyıl başlarına kadar şov sahne oyunculuğu yapmıştır. Opera eğitimi almıştır. Medya onu ”zarif ve çekici aktris” olarak tanımlamıştır. Evli adı Carrie Reynolds Ross olmuştur.

Thomas Midgley Dünyaya Ne Yapmıştır?

1920 tarihinde soğutucu firmalar oldukça zarar etmeye başlamıştır. Bu dönemde Midgley, bu sektörün ilerleyebileceğini ve para kazanma potansiyeli olan bir alan olduğunu görmüştür. Bu sebeple ısıyı emme özelliğinde olan kloroflorokarbon gazını keşfetmiştir. Üretim maliyetlerinin düşük olması sebebiyle, soğuma sektöründe kloroflorokarbon gazı oldukça kullanılır hale gelmiştir. Hatta deodorant, buzdolabı ve klima gündelik yaşam ürünlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Bu buluş için Midgley’e onur madalyası verilmiş olsa da bu gazın 10 yıl içerisinde dünya atmosferinin koruyucu tabakasını, ozon tabakasının %4’ünü yok ettiğini ve halen daha yok etmeye devam ettiği sonradan anlaşılmıştır. Kloroflorokarbon gazının kullanımı 1970’li yıllarda yasaklanmış olsa da etkileri halen devam etmektedir.

Midgley’in 1920’li yıllarda kötü kokuyu önleyebilecek olarak bulduğu tetraetil kurşununun benzine ekleme fikri de insanlığı etkileyen buluşlar arasındadır. O dönemlerde benzine tetraetil kurşunu eklemenin verimi arttığı biliniyor. Bu buluş içinde Thomas Midgley’e ödül verilmiştir. Büyük otomobil firmaları da düşük maliyet ve yüksek verim sebebiyle bunu kullanmaya başlamışlardır. Midgley bu sebeple tetraetil fabrikaları kurmuştur. Fakat bu fabrikalarda zehirlenme sebebiyle ölen çok fazla sayıda çalışan vardır. Günümüzde ise bu kurşun vücudumuzda hâlâ vardır. Hatta önceki yüzyıllarda yaşayan insanlar ile kıyaslandığında 625 kat daha fazladır.

Aynı zamanda tetraetil kurşununun insan psikolojine de kötü yönde etkileri vardır.

Thomas Midgley Ölümü Nasıl Olmuştur?

Thomas Midgley henüz 51 yaşındayken, 1940 yılında çocuk felci olmuştur. Bu hastalık sebebiyle ciddi anlamda sakat kalmıştır. Kendisini yataktan kaldırabilmek içinde makaraları ve halatlı bir sistem kurmuştur. 2 Kasım 1944 tarihinde ise evinde ölü bulunmuştur. Halatın boynuna dolandığı ve boğularak öldüğü ortaya çıkmıştır. Ölümünün intihar olabileceği yönünde de iddialar bulunmaktadır.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu