Gezi Rehberi

Dünyanın En Tehlikeli 5 Plajı

instagram takipçi hilesi

‘Dünyanın En Tehlikeli 5 Plajı’ yazımızda siz değerli okuyucularımız ile ilginç bilgileri paylaşmaya devam ediyoruz. Okyanusta yüzme, bir sağlık etkinliği olarak popüler hale geldikten sonra, plajlar insanların çalıştığı veya yiyecek topladığı yerlerden eğlence yerlerine geçiş yaptı. Günümüzde plajlar, Hindistan cevizi palmiyelerinin pastoral yerleri, beyaz kumlar, uçurtma sörfçüleri ve mükemmel dalgalara binen sörfçüler gibi resimli kartpostal görüntülerinde düzenli olarak yer almaktadır.

Dünya çapında milyonlarca insan tatilleri sırasında sörf, yüzme, balık tutma, güneşlenme, deniz kabuğu toplama, koşma, köpek gezdirme, istiridye bulma, uyku, kum tanelerini sayma ve düzinelerce başka aktivite dahil olmak üzere günlük olarak eğlence fırsatları için kumsalların tadını çıkarıyor.

Ancak kumsalların başka bir yönü vardır. Bu yönleriyle hem uğursuz hem de düpedüz tehlikeli olabilirler. İşte dünyanın en tehlikeli 5 plajı;

Dünyanın En Tehlikeli 5 Plajı

Nanwan Plajı – Tayvan

plaj 1

Nanwan, güney Tayvan’ın Kenting bölgesinde bulunan bir turizm kasabasıdır. Bölgedeki birçok otel ve restoran ile adanın her yerinden insanların tatilleri için son derece popülerdir. Burada satılık veya kiralık her türlü plaj malzemesinin bulunduğu çok güzel bir kum plajı vardır. Şemsiyeler, parasailing gezileri, yiyecek, içecek, jet ski, masaj, çocuklar için plaj oyuncakları, sörf tahtaları kolaylıkla ulaşabileceğiniz ürünlerdir.

Nanwan aşırı kalabalık olabilir ama bu kumsaldaki tehlikeli faktörlerden biri, yüzücülerin yakınında doğrudan açıkta aşağı yukarı yarışan jet ski ve diğer deniz taşıtlarının tamamen düzensiz kullanımıdır. Buna ek olarak, Nanwan’daki plaja gelen ziyaretçilerin birçoğu, herhangi bir dalga deneyimi veya yüzme becerisine sahipse çok az şeye sahip demektir. Bu da birçok talihsiz boğulmaya yol açmaktadır. Dalgaların veya diğer okyanus tehlikelerinin olmadığı sakin bir denizde bile.

Diğer bir tehlike faktörü, Nanwan’ın mevsimsel tayfunlardan okyanusta oluşan dalgaları almak için iyi bir konumda olması, bu da iyi sörf koşulları sağlar. Ancak birçok turist için çok tehlikelidir. Bu kumsaldaki insanların çoğunun okyanus dalgaları ile hiç deneyimi olmamıştır. Büyük ve güçlü yer altı dalgalarının varlığı genellikle daha talihsiz boğulmalara yol açmaktadır.

Trois Bassins (Réunion Adası) – Fransız Bölgesi

plaj 2

Hint Okyanusu’ndaki güzel ve şık Fransız adası Réunion, 2011’den beri bir veba gibi köpek balığı saldırısı faaliyeti gördü. 19 köpek balığı saldırı olayı yaşandı ve olaylar sonucu yedi kişi öldü. Olaylar adanın hayati turizm endüstrisini harap etti. Réunion’da herhangi bir yerde sörf yapmak çok tehlikeli hale geldiğinden dolayı birçok sörfçü adayı terk etti. Ve ana kara Fransa veya Avustralya’ya taşındı.

Réunion’daki köpek balığı saldırılarındaki büyük artış için, çoğunlukla adanın batı kıyısında meydana gelen ve saldırgan Boğa ve Kaplan köpek balıklarının sayısındaki artışa dayalı çeşitli neden ve sonuç hipotezleri sunuldu.

2011’den önce, batı sahilinde köpek balığı olayı çok az görüldü. 2011’den bu yana köpek balığı sayısındaki ve faaliyetlerindeki artışı açıklayan, batı kıyısında kurulan bir avlanma bölgesi gibi, neden-sonuç hipotezlerinin hiçbiri, herhangi bir bilimsel kesinlik derecesinde kanıtlanmamıştır. Büyük köpek balıklarının itlaf edilmesinden köpek balığı ağlarına, adanın herhangi bir yerinde sörfün yasaklanmasına kadar yerel yetkililer tarafından köpek balığı sorununu azaltmak için çeşitli çözümler denendi. Réunion’da sörf, bodyboarding ve okyanusta yüzme, yüksek riskli faaliyetler olmaya devam ediyor.

Imperial Beach (Kaliforniya) – ABD

plaj 3

Imperial Beach, Kaliforniya’daki San Diego’nun güneyinde, Meksika ile uluslararası sınırın yaklaşık 10 kilometre (6 mil) kuzeyinde, hoş bir sahil kasabasıdır. Tutarlı ve güçlü dalgalar ile uzun süredir sörfçüler arasında popüler olan Imperial Beach, sakinleri veya ziyaretçileri olarak Pasifik Okyanusunun keyfini çıkaran birçok balıkçıya ve diğer sahil sakinlerine de ev sahipliği yapıyor.

Kasabayı ve sahilini son yıllarda gözden düşüren şey, ne kasabanın kendisinde ne de Amerika Birleşik Devletlerinde bulunuyor.

Meksika’da sınırın hemen ötesinde, 1950’lerden bu yana nüfusta büyük artış olduğu görülen iki milyonu aşkın bir kentsel metropol olan Tijuana kentinden gelen tüm atık suyu işleyen devasa bir atık su arıtma tesisi var. Tesis tarafından, tüm tahminlere göre, tasarlandığı kapasitenin çok üzerinde ve devasa miktarlarda ham kanalizasyon ve endüstriyel kirleticiler düzenli olarak Pasifik Okyanusu’na boşaltılıyor.

Bölgede hakim olan okyanus akıntıları güneyden kuzeye doğru akmaktadır. Uluslararası sınırı geçerek sınırın kuzeyindeki ilk yerleşim bölgesi olan Imperial Beach’e günde 140 milyon litre (35 milyon galon) kadar zehirli atık taşımaktadır. Belediye yetkilileri düzenli olarak insanlara suya girmemeleri konusunda uyarılarda bulunuyor. Bununla birlikte, başka bir ülkede meydana geldiği için, sahillerini etkileyen zararlı deşarjı kontrol etmek veya ortadan kaldırmak için yapabilecekleri çok az şey vardır.

Kaynak ne olursa olsun, bariz halk sağlığı tehlikesinin bir kısmını hafifletmek için fon tahsis edildi ve deşarjdan önce ABD’deki Meksika atık sularının bir kısmının yönünü değiştirmek ve arıtmak için adımlar atılıyor.

Okuma (Fukushima Eyaleti) – Japonya

plaj 4

2011’den önce Okumadaki nükleer santralin önündeki plaj, sörfçüler, balıkçılar ve diğer plaj sakinlerinin uğrak yeri olan popüler bir sörf alanıydı.

11 Mart 2011’de bölge, Richter ölçeğine göre 9,0 büyüklüğünde büyük bir açık deniz depremiyle sarsıldı. Bu deprem eğilimli ülkede şimdiye kadar kaydedilen en büyük depremdi. Büyük Tohoku depremi, bir dizi tsunami dalgası üretti ve bu dalgalar, iç kesimlere doğru geniş bir alana yayıldı. Yıkım yolundaki her şeyi sular altında bıraktı.

Tsunami dalgalarının yolunda, Fukushima Eyaletindeki Okuma’da, sahilin hemen arkasında bulunan Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi (TEPCO) nükleer santrali vardı. 15 metreden (50 fit) fazla olduğu tahmin edilen muazzam dalgalardan biri, reaktörlerin etrafındaki koruyucu beton duvarı kırdı. Ve onlara soğutma suyu sağlayan dizel jeneratörleri de su bastı. Bu, reaktör çekirdeklerinin kısmen erimesini ve atmosfere radyoaktivite salınımını hızlandırdı.

Deprem ve nükleer felaketten on yıl sonra, TEPCO reaktörlerinin etrafındaki tüm alan hala bir yasak bölge alanıdır. Arızalı reaktörlerden gelen radyoaktif su yavaş yavaş Pasifik Okyanusu’na salındığı için bölgede sörfçü, balıkçı veya diğer plaj sakinlerinin bulunmasına izin verilmiyor. Bölgenin önümüzdeki on yıllar boyunca bir dışlanmış bölge olarak kalması muhtemeldir.

Esperance – Avustralya

plaj 5

Tüm önlemlerle, Batı Avustralya’nın güneybatısındaki Esperance kasabası; yaşamak, çalışmak ve aile kurmak için hoş bir yerdir. Hint Okyanusunda harika beyaz kumlu plajlar ve mükemmel sörf dalgaları var. Bölgede yaşayan hemen hemen herkesin denizle ilgili bir işi veya hobisi vardır. Okyanus merkezli aktiviteler hem iş hem de eğlence için merkezi bir konumdadır ve sakinler ile ziyaretçiler dahil herkes büyük zevk alır.

Sadece üç yıl içinde sörfçülere ve dalgıçlara yapılan üç ölümcül köpek balığı saldırısıyla, bu sıkı sıkıya bağlı toplulukta aile ve dostluk bağları gerildi ve bazı durumlarda onarılamaz bir şekilde koptu. Her üç saldırı da büyük beyaz köpek balıklarına dayanırken, birçok insan köpek balığı ağlarından hareket sensörlü davul hatlarına ve sorunlu köpek balıklarının tamamen itlaf edilmesine kadar bir azaltma stratejisi çağrısında bulunuyor.

Daha fazla araştırma ve finansman bekleyen hükümetin tepkisi şimdiye kadar sadece köpek balıkları mevcut olduğunda sudan uzak durmaya yönelik resmi bir uyarı ile sınırlı kalmıştır.

Dünyanın En Tehlikeli 5 Plajı ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu