Yaşam

Tarihte Sörf Yapılan En Büyük 5 Dalga

instagram takipçi hilesi

Tarihte sörf yapılan en büyük 5 dalga adlı yazımızda sörf severlere ilham kaynağı olabilecek yapılmış 5 en iyi dalgayı derledik. İşte tarihe geçen sörfçüler ve dalgalar;

Tarihte Sörf Yapılan En Büyük 5 Dalga

Sebastian Steudtner: Nazare, Portekiz, 2020

s 1

Nazaré’deki benzersiz banyo denizi, muazzam dalgaları mümkün kılan şey: Güçlü, uzun süreli zemin kuyuları ve derin deniz aşırı su kanyonunun kombinasyonu, gelen yüksek enerjiyi büyük zirvelere yükselten kırılmalar yaratıyor.

Nazaré’de, yapıcı müdahale o kadar aşırıdır ki, bir tahminde belirtilen derin su kabarma yüksekliği, kanyon kırılma etkisi ile iki katına, hatta üç katına çıkarılabilir, meşhur  Praia do Norte veya Kuzey Plajı’nda deniz fenerinin önünde muazzam zirveler üretebilir.

29 Ekim 2020’de büyük bir kış fırtınasında, rüzgar sörfünü büyük dalga sörfüne dönüştüren Avusturyalı sörfçü Sebastian Steudtner, PWC sürücüsü tarafından bu görkemli zirvelerden birine çekildi ve dalganın karşısında çığlık atarak aşağı inerek sonunda omuzda güvenliğe ulaştı.

O zaman bunu bilmiyordu, ancak dalga daha sonra 26 metrede (86 fit) bilimsel olarak kalibre edilmiş, böylece Steudtner’a çabalarından ötürü yeni bir sertifikalı Guinness Dünya Rekoru kazandırmış, bu da şimdiye kadar uzmanların 18 ay boyunca kayıtlara geçtiği en büyük dalgadır.

Mark Healy: Puerto Escondido, Meksika, 2015

s 2

Güney Meksika’nın buharlı tropik bölgelerindeki Oaxaca eyaletindeki Puerto Escondido’daki Zicatela Plajı’ndaki Meksika Boru Hattı, on yıllardır büyük, güçlü dalgalar için sörfçüler arasında iyi bilinmektedir.

Zicatela Plajı, Nisan-Ekim ayları arasında Güney Pasifik Okyanusu’ndaki kış fırtınalarından güçlü bir zemin dalgası alabildiği doğrudan güneybatıya bakmaktadır. Mayıs 2015’te, anakara Meksika için son derece büyük bir dalga olacağı tahmin edildi ve büyük dalga binicisi Mark Healy, bazı çok büyük dalgaları denemek ve sörf yapmak için oradaydı.

Healy, korunan limandan 3 metrelik (10 fit) bir tahta üzerinde kürek çekti ve ardından sahilden aşağı Zicatela Plajı’na gitti. Orada, büyük dalgaların kırıldığı yerde, her zamankinden çok daha uzakta, bu kumsalda tecrübeli sörfçülerin gördüğü en büyük dalgalardan bazıları da dahil. Şişmelerden gelen dalga, kasabanın sokaklarını tuzlu suyla doldurdu ve birçok ev ve işyeri sular altında kaldı.

Healy dalgasını dikkatlice seçti ve sertçe kürek çekti. Onu dalganın içine çekecek bir PWC’si olmadığından, kabarmaya başlayan dalgayı yakalamak için sadece kollarıyla yeterli hız üretmesi gerekiyordu. Dalgayı yakaladı ve ayağa kalktı ve dalga kıyıya yaklaştıkça kumun dibini hissetti ve kırılmaya başladı. Yüksekliği 15 metreyi (50 fit) aştı. Healy, dalga onu kapatana kadar sörfe devam etti. Şişme yeleği sayesinde canlı olarak sahile ulaştı. Healy, Playa Zicatela’da şimdiye kadar herhangi bir yerde yakalanmış en büyük dalgaya belki de PWC çekme yardımı olmadan kürek çeken kişi olmuştur.

Jamie Mitchell: Belharra, Fransa, 2014

s 3

Biscay Körfezi, Kuzey Atlantik’te Birleşik Krallık’ın altında yer alır ve özellikle kış aylarında dünyanın en fırtınalı denizlerinden biri olarak haklı bir üne sahiptir. Büyük koy aynı zamanda Kuzey Atlantik’e de açıktır ve kış aylarında Grönland yakınlarında başlayan fırtınalardan büyük dalgalar alır.

Ocak 2014’te, Herkül adında son derece büyük ve şiddetli bir Kuzey Atlantik kış fırtınası vardı. Fırtına Herkül, sudaki rüzgarın emilen enerjisiyle, doğrudan Fransa’nın güney kıyısındaki Belharra adlı Biscay Körfezi’ndeki bir resife işaret ederek, inanılmaz derecede büyük bir zemin dalgası yaratacaktır .

Belharra’daki derin su resifi en büyük dalgalarda, belki bir kış mevsiminde belki iki ya da üç kez kırılır. Küçük bir grup büyük dalga sörfçü, 7 Ocak’ta Herkül’den gelen dalgayı karşılamak için oradaydı. Bunların arasında, 20 metrelik (65 fit) bir dalgaya kürek çeken ve onu yakalayan Avustralyalı seçkin bir okyanus atleti ve sörfçü olan Jamie Mitchell de vardı. Mitchell elendi ama hayatta kaldı.

Garrett McNamara: Nazare, Portekiz, 2011

s 4

2005 yılında Portekizli yerel bir sörfçü, kışın deniz fenerinin önünde kırılan dev dalgalar olduğunu ve kimsenin sörf yapmadığını söylediği Hawaii büyük dalga sörfçüsü Garrett McNamara’yı Nazaré’ye davet etmişti.

McNamara Hawaii’liydi ve Hawaii’nin dünyadaki en büyük ve en iyi dalgalara sahip olduğu görüşündeydi. Bu yüzden Pasifik’te değil Atlantik okyanusunda kırılan daha büyük dalgalar olduğu fikrini reddetti.

Garrett’ın kışın Nazaré’ye gidip bu dev dalgalarda sörf yapmayı denemesi beş yılını ve bir yığın fotoğraflı kanıtı aldı. Ancak sonunda 2010’da sörf yaptığında çok etkilendi. 2011’deki bir sonraki kış sezonunda, McNamara, o zamana kadar basılmış en büyük dalga olan 23.7 metrede (78 fit) şimdiye kadar sörf yapan en büyük dalga için sertifikalı bir Guinness Dünya Rekoru kazandı.

McNamara şu anda Portekiz’de yaşıyor ve büyük dalga arayışı “100 Ayak Dalgası” adlı belgesel televizyon dizisinde yer alıyor.

Mike Parsons: Cortes Bank, Kaliforniya, ABD, 2008

s 5

Efsanevi Surfing Magazine fotoğraf editörü Larry “Flame” Moore , 1980’lerin sonlarında , güney Kaliforniya kıyılarından yaklaşık 160 kilometre (100 mil) uzakta bulunan Cortes Bank’ın yerini ve batimetrisini araştırmaya başladı. Moore, USS Enterprise uçak gemisinin batık bir deniz dağına çarptığı hakkında bir gazete makalesi görmüştü. Dışarıdaki bir resif, bir gemiye zarar verecek kadar sığsa, o zaman doğru kabarma ve koşullar üzerinde kırılan dalgalar olabilir mi?

1990’a gelindiğinde cevap “muhtemelen” idi, bu yüzden Moore bir uçak kiraladı ve hafif rüzgarlı büyük bir dalgada Cortes Bank’a uçtu ve sörf dünyasının harikalarından birinin fotoğrafını çekti. İlk kez, Pasifik Okyanusu’nun ortasındaki kıyıyı aşan dev, mükemmel bir şekilde sürülebilir dalgaların görüntülerini yakaladı.

2001 yılına gelindiğinde, Cortes Bank’a tekneyle birkaç sefer yapıldı ve dev dalgalar basıldı ve belgelendi. 2008’de, kuzey Pasifik okyanusunda, Cortes Bank’ta buna karşılık gelen hafif bir yerel rüzgar tahminiyle birlikte büyük bir kış kabarması meydana geldi.

Kaliforniyalı profesyonel bir sörfçü olan Mike Parsons, bir grup büyük dalga sörfçüsü ile tekne gezisine çıktı ve o dönemde 23 metre artı (75 fit) olarak tahmin edilen en büyük dalgayı yakalayarak, deniz dağının yanındaki derin suyun güvenliğine sürdü.

Tarihte Sörf Yapılan En Büyük 5 Dalga İle İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu