Gezi Rehberi

Dünyadaki En Harika 5 Obruk

instagram takipçi hilesi

Maceraperest ve gezmek için doğal güzellik arayan arkadaşlar, dünyanın en büyüleyici obruklarından bazılarına yapacağınız bir yolculuğa hoş geldiniz. Obruklar adeta doğanın gösteriş yapma şeklidir ve bu jeolojik harikalar her zaman meraklılarını etkilemeyi başarmışlardır. Yerdeki bu gizemli açıklıklar, dünyanın dört bir yanındaki insanların oldukça dikkatini çekti.

Bazı düdenler, yüzmek veya dalmak için mükemmel olan kristal berraklıkta su ile doludur, bazıları ise benzersiz ekosistemlere ve nadir bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Sizler ister hevesli bir maceracı olun, ya da bir sonraki seyahatinizde keşfedilecek doğal güzellikler arıyor olun, bu okuyacağınız obruklar sizleri kesinlikle hayrete düşürecektir. Haydi yürüyüş botlarınızı giyin, güneş kreminizi alın ve dünyanın dört bir yanındaki en ünlü obruklardan bazılarında bir yolculuğa çıkmaya hazırlanın. İşte;

Dünyadaki En Harika 5 Obruk

Maelstrom, Norveç

Dünyadaki En Harika 5 Obruk

Maelstrom, Norveç kıyılarındaki sularda oluşan güçlü bir girdaptır. Maelstrom teknik olarak bir obruk sayılmasa da, ülkeyi yüzyıllardır büyüleyen bir doğa olgusudur. Lofoten Adaları kıyılarında dönen Maelstrom, 5 metre derinliğe ulaşabilen bir girdap oluşturan iki güçlü okyanus akıntısının karşılaşmasından dolayı oluşmaktadır.

Ancak bunun sizi korkutmasına izin vermeyin çünkü The Maelstrom aynı zamanda dalgalarda gezinmek isteyen kişiler ve heyecan arayanlar için de popüler bir mekan haline gelmiştir. Sörf, kano ve hatta dalış için popüler bir destinasyondur. Hatta öyle ki sizi girdabın tam kalbine götürecek bir tekne turu bile var.

El Zacatón Çukuru, Meksika

El Zacaton

Meksika‘da bir yüzme macerasına hazır mısınız? O halde kesinlikle su sıçraması yaratacak doğal bir obruk olan El Zacatón‘dan başkasına bakmayın derim. El Zacatón Çukuru, 280 metre derinliğe ulaşan su dolu bir obruktur. Bu çukur Meksika’nın Tamaulipas eyaletinde bulunuyor. Ancak bunun da sizi korkutmasına izin vermeyin çünkü kristal berraklıktaki bu su yüzmek ve dalmak için adeta mükemmeldir.

El Zacatón’un gerçekten harika olan yanı ise suyun o kadar berrak olması ki, dibe kadar her şeyi görebiliyorsunuz. Ve su yaklaşık olarak 30°C sıcaklıktadır ve sıcak bir günde de serinlemek için mükemmel bir yerdir. El Zacatón Çukuru, dalış noktaları için popüler bir mekandır. Deneyimli dalgıçlar obruğun derinliklerini ve su altı mağaralarını keşfetme şansına sahip olurlar.

Dalış yapmak ve El Zacatón’un derinliklerini keşfetmek isterseniz eğer, Meksika sınırını geçin. Ve bunun içinde mayonuza ve sağlıklı bir macera duygusuna ihtiyacınız olacak.

Bimmah Düdeni, Umman

Bimmah Dudeni
Bimmah sinkhole, Oman

Bimmah DüdeniUmman‘da yer almaktadır. Bu düden berrak masmavi sulara ve kireçtaşı mağaraya sahiptir. Bu yönü ile de oldukça popüler bir turistik mekandır. Bu obruk dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri çeken bir doğa harikasıdır. Yine burada devasa bir yüzme havuzu gibi, sadece ayak parmaklarınızdaki ölü deriyi kemirecek bir sürü küçük balık var.

Bimmah Düdeni’nin asıl ayırt edici olayı ise büyüleyici kaya oluşumları ve bu kayalardan suya doğru uçurumdan atlayabilmenizdir. Çevredeki kayalardan 27 metre yüksekliğe kadar masmavi sulara atlayabilirsiniz.

Fakat uçurumdan atlamak size göre değilse, çevrede yer alan plajda rahatlayın ya da serin ve canlandırıcı suya dalın.

Devil’s Düdeni, Teksas, ABD

teksas

Teksas‘ta yer alan Devil’s Düdeni  kontrol etmek için Lone Star State‘e gidiyoruz. Bu Devil’s Düdeni, bir düden tarafından oluşturulmuş büyük bir dikey mağaradır. Bu mağara, Meksika serbest kuyruklu yarasalarının dünyadaki en büyük kamplarından birine de ev sahipliği yapıyor.

Doğru arkadaşlar, bu obruğun içinde milyonlarca yarasa yaşamaktadır. Eğer doğru zamanda orada olacak kadar şanslıysanız da gece beslenme çılgınlığı için havalanan yarasalara tanık olabilirsiniz. Tabii bu durum bir korku filminden fırlamış gibi olabilir ama iyi anlamda. Merak etmeyin, yarasalar size göre değilse, Devil’s Düdeni’nde çarpıcı kaya oluşumları ve güzel şelaleler gibi birçok ilgi çekici yerlerde mevcuttur.

Milyonlarca yıldır var olan bu doğa harikası Teksas’ın kalbinde yer almaktadır. Bu obruğun derinliği ise 90 metre fazladır. Eğer vahşi yanınızı kucaklamaya ve bu harika obruğu deneyimlemeye hazırsanız, Texas sizi bekliyor.

Dean’s Blue Hole, Bahamalar

bahamalar

Bahamalar’da yer alan Dean’s Blue Hole, 200 metre derinliğe ulaşan, dünyanın bilinen en derin sualtı obruklarından birisidir. Bu obruğun uzunluğu Empire State Binası‘nın yüksekliğinden daha da derindir. Bahamalar’daki Long Island‘da bulunan bu obruk, birçok macera arayan kişinin çekici bulduğu popüler bir mekandır.

Ama Dean’s Blue Hole’un ayırt edici olayı ise serbest dalış yapmak için sıcak bir nokta olmasıdır. İnsanlar bu derinliklere solunum cihazı olmadan dalabilmektedir. Ve bu obrukta birkaç dünya rekoru da kırılmıştır.

Dean’s Blue Hole’un güzelliğinin tadını çıkarmak için profesyonel anlamda serbest dalgıç olmanıza tabii ki gerek yoktur. Ziyaret edenler normal veya şnorkel ile yüzebilir ya da sadece sahilde uzanıp muhteşem manzaraların tadını çıkarabilir. Bu harika derin maviliğe dalmak istiyorsanız eğer Bahamalar’daki Dean’s Blue Hole’a bir gezi yapabilirsiniz.

Dünyadaki En Harika 5 Obruk ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu