Dönem Modaları ve Bu Dönemlere Damga Vurmuş Tarzlar

instagram takipçi hilesi

Günümüz de moda  bir hayli ileri seviyede iken modanın bu yüzyıllara dayanan evrensel değişimini bilmeyip , göz ardı etmek olmazdı.Bilindiği üzere giyim her insanın temel ihtiyaçlarından sadece bir tanesi.Giyinme ihtiyacı da insanların örtünme ihtiyacından ortaya çıkmış bir ihtiyaçtır.Belirli bir zaman sonra insanlarda ki bu örtünme ihtiyacı insanların istediklerini giyip, kendilerine yakıştırdıkları şeyleri tercih ettiklerinde ise modayı istemeden de olsa ortaya çıkardı.

Moda her dönem bir ileri seviye daha çıkarak günümüze kadar ulaştı.

moda ve degisim vitrin

Biz de merak edenler için dönemlere damgası vurmuş , bir zamanlar moda olan kıyafetleri sizler için araştırdık.

1- 1950’lerin  Modası 

50lerde Moda

Bu dönemde kloş etekler ve beli öne çıkaran ceketler döneme damgasını vurmuştur. 40’lı yıllarda feminenlikten uzak olan moda 50’li yıllarda yerini romantik ve feminen bir tarza bıraktı. 50’li  yılların ortalarına doğru ise  bu tarzın yerine daha dar etekler ve daha dar ceketler tarz olmuş durumdaydı.Elbise olarak da bu dönemde daha çok sırtı açık,satenden ve tek omuzlu elbiseler tercih edilmekte idi.

2- 1960’lar Modası 

1960 lar modası

1960’lar da ki kadınlar  bir önceki dönemin kadınlarına göre daha ince yapılıydılar.Bu dönemde kadınlar daha çok bellerine oturmayan daha bol kesim kıyafetleri tercih etmişlerdir.Bu dönemde daha çok diz hizasında ve küçük şekilde pililere sahip elbiseler moda olmuş. Panço tarzı kabanlar bu döneme damga vuran kıyafetlerdendi.

3- 1970’ler Modası 

1970 ler madasi erkek

1970ler madasi kadin

Bu dönemde 70’li yıllara damgasını vuran en önemli kıyafet ise ; ispanyol paça pantolonlardır.Bu  dönemde bayanlar daha çok yakaları uzun ve sivri, kalın manşetli gömlekler tercih etmişler.Desenli süveterler,geniş paçalı pantolonlar ,jileler ve geniş kesimli  elbiseler bu döneme damgasını vurmuş kıyafetlerdir.

4- 1980’ler Modası 

1980 ler modasi erkek

1980 ler modasi bayan

Bu dönem modanın en çok abartıldığı ve ayrıntıların olduğu bir dönemdi.Bu dönemde ortaya çıkan punk akımı bir çok kişiyi etkilemişti.Bu akımla beraber insanlar saçlarını rengarek yapıp gotik bir tarza bürünmüşlerdi.Bu dönemde vatkalar çokça ilgi görmüş, kadınlar hep renkli ve abartılı kıyafetler tercih etmişler.

5- 1990’lar Modası

90 lar madasi

Bu dönemde daha çok kat kat etekler,salaş tişörtler insanların ilgisi çekmekteydi.Bu dönemde Kot ceketler de bir o  kadar döneme damgasını vuran kıyafetler arasında yerini almaktaydı.

Kaynak: Kadinlardiyari

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu