Yaşam

Dolunay Etkisi Nedir? Dolunay İnsanları Nasıl Etkiler?

Dolunay, Ay'ın Dünya'nın ters tarafında kaldığı evresidir. Peki Dolunay insanlar üzerinde nasıl bir etki yaratmaktadır?

instagram takipçi hilesi

Yeryüzünde ve gökyüzünde var olan her şeyin birbiriyle bağlantısı bulunmaktadır. Güneş’in, Ay’ın, Toprak’ın, Doğa’nın bir enerjisi olduğuna inanılır. Dolunay etkisi çok eski yıllardan günümüze kadar gelen bir enerjiye olan inançtır.

6 685x489

Dolunay Etkisi Nedir?

Dolunay’ın gökyüzünde parladığı zaman dilimlerinde kendinizi daha gergin, farklı veya güçlü hissettiğinizi fark ettiniz mi? Etmediyseniz ayın dolunay olduğu vakitler kafanızı bir süre gökyüzüne kaldırarak o enerjiyi hissetmenizi tavsiye ederiz.

Maddeler enerjiden meydana gelmektedir. Bir araya gelen maddeler ve enerjiler devamlı bir titreşim yaratırlar. Dolunay dönemlerinde Ay’dan gelen frekanslar daha farklı bir enerji açığa çıkartmaktadır. Bu frekansların insanlar ve bilinçaltları tarafından normalden farklı şekilde uyarıldığı gözlemlenmiştir. Daha net açıklamak gerekirse Dolunay zamanı Ay’dan gelen frekanslar bilinçaltındaki bastırılmış düşüncelerin yüzeye çıkmasına sebep olur.

Dolunay’ın Etkisi Ne Zaman Keşfedilmiştir?

İngilizce’de ‘Lunacy‘ diye bir kelime bulunmaktadır. Gözü dönmüşlük, cinnet ve delilik gibi anlamları taşıyan bu kelime Antik kökenli olup, Eski Roma’da Ay Tanrıçası Luna‘dan türetilmiştir. Kelimenin bir diğer anlamı ise, “ayın farklı halleriyle ilişkili olan ve belli zamanlarda ortaya çıkan delilik hali”dir. Bu inanç kelimenin tarihinden de anlaşılacağı gibi çok eskiye dayanmaktadır. Romalı bilimadamlarının keşfine ve inancına göre Dolunay’ın insanlarda epilepsi ve deliliğe yol açtığıydı. Fakat böyle bir şey tabii ki günümüzde bile kanıtlanmamıştır.

Eski Roma zamanlarından beri ilgi alanlarından biri olan Dolunay’ın etkileri çalışmaları günümüzde de devam etmiştir. Bilimsel kanıtlar bir şeyin netliğini hiçbir zaman söylemese bile, akıl sağlığı uzmanlarının %80’i Dolunay’ın insan davranışınlarını etkilediğine inanmaktadır.

Bu etkilerin hayatımızda insanın kendi benliği ve bilinçaltı için iyi durumlar yaratabileceği gibi biraz önce bahsedilen delilik ve sinir durumlarıyla da etki edebileceği göz ardı edilemeyecek bir varsayımdır.

Dolunay Enerjisinin Nasıl Etkileri Olabilir?

Ay’ın en güçlü hallerinden biri olan Dolunay’ın bir enerjisi olduğu bir gerçektir fakat bu enerjiyi kullanabilmek biraz da insanlara kalmıştır. İnsanoğlunun yaşantısında Ay’ın her zaman bir gizemi olmuştur. Fantastik dünyalara bile bakarsanız ortaya cinnet kavramı ve kurt adam gibi figürlerin yaratılmasına yol açmıştır. Gizemli Dolunay’ın etkisini kendi hayatımıza olumlu bir şekilde uygulayabilmek insanın kendi elindedir.

Dolunay konumundayken hem manevi hem maddi birçok olayı etkileyebilmektedir. Bu durumu bilerek o günleri geçirmek bir artı sağlayacak ve kişiye ekstra güç olabilecektir. Zihindeki olumsuz anılardan kurtulmak, duygu ve düşünceleri olumlu bir hale dönüştürmek için en uygun vakit Dolunay zamanıdır.

Birçok eski medeniyette asırlarca insanlar yapacakları işlerde evrensel güçlerden yararlanmak için Ay ve Güneş’in döngülerini takip etmiştir. Örnek olarak yeni bir girişim için yeni ay zamanını, istenmeyen kişi, olay ve durumlar içinse dolunay zamanını bekledikleri bilinmektedir.

2 685x385 3

Bunlardan ayrı olarak Dolunay zamanlarında insanların uykusuzluk ve kabus gibi sorunlar yaşadığı gözlemlenmiştir.

Tabii ki her insanda etkisi olacağını düşünmek abartı olabilir ama yüzyıllardır bilinen ve inanılan bir gerçek olan Dolunay Etkisi kanıtlanamamış gizemli ve enerjisi yüksek bir olaydır. İnsanlar üzerinde etki etsede, etmesede gökyüzündeki parıl parıl parlayan güzelliği her türlü büyüleyici bir olay olduğunu kanıtlamaktadır.

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu