Bilim ve Teknoloji

Akıllı Dövme Nedir, Kalıcı Mıdır?

instagram takipçi hilesi

Akıllı Dövme Nedir.. Dövmelerin tarihi düşündüğünüzden çok daha eskidir. Bedeni bazı sembollerle çizmek, bu sembollerle bir beden dili oluşturmak, kendini ifade etme biçimi olarak dövme yapmak hemen her toplumda ve kültürde karşılaştığımız bir olgudur. Ancak şimdi bahsettiğimiz dövmeler zamanın ötesinden, tabiri caizse uzay çağından geliyor gibi görünüyor.

Akıllı Dövme

Akıllı dövmeler belki de zamanımızın en tuhaf icadıdır ve belki de bedenlerimiz tarihe akıllı makineler olarak geçecektir.

Akıllı Dövme Nedir?

Akıllı dövme tam olarak nedir? Akıllı telefonunuz, akıllı saatiniz var. Dijitalleşmeye direnilmedi. Her parçanız teknolojiyle dolu ve direnseniz bile bir yerden ele geçirileceksiniz. Şu anda akıllı dövmelere gözlerinizi kısarak bakıyor olabilirsiniz, ancak tüm dijital teknolojiler gibi, akıllı dövmeler de “Yapılacaklar” listesine girebilir.

akilli dovme nedir kalici midir3

Akıllı dövmeler, ABD’nin önde gelen bilim ve teknoloji üniversitesi olan MIT’deki araştırmacılar tarafından geliştirilen giyilebilir bir teknolojidir. Orijinal adı “DuoSkin”  olarak geçer. Akıllı dövmeler, kollarınıza, bacaklarınıza veya vücudunuzun herhangi bir yerine yapılan bu dövmeler sayesinde sahip olduğunuz teknolojiyi yönetmenize olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Akıllı Dövme Ne İşe Yarar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi akıllı dövmelerin amacı vücudunuzdaki bu dövmeler sayesinde akıllı teknolojiyi kontrol etmektir. Diyelim ki TV’nizin sesini kapatmak istiyorsunuz, ancak kumandayı alamayacak kadar tembelsiniz  Örneğin, kolda akıllı bir dövme var ve sadece kolunuza dokunarak TV’nin sesini kısabilirsiniz.

Tabii ki, bu bazı kavramsal karışıklıklara yol açabilir. Uzaktan kumandanız şimdi kullanışlı bir araç mı, yoksa vücudunuz çoğu şeyi kontrol edebileceğiniz bir uzaktan kumandaya dönüşmüştür.

Aslında sanat eseri de sayılabilecek akıllı dövmeler, dövme sanatına başka bir boyut katıyor: estetik ve teknolojinin farklı bir birleşimi. Yani dövme sanatçıları ve bilim arasında artık büyük bir boşluk olmayabilir. Akıllı dövmeler, cildinize zarar vermeyecek ucuz bir malzeme olan yaprak altın folyodan yapılır.

akilli dovme nedir kalici midir2

Cilt üzerine yerleştirilen yüzeyler dokunmatik giriş çıkışlı ve kablosuz iletişim mekanizmalarına sahiptir. Bu altın folyo levha elektrik devreleri içerir ve geçici olarak cildinize yapışır.

Akıllı Dövmeler Kalıcı Mıdır?

Aslında akıllı dövmeleri popüler yapan belki de en önemli faktör kalıcı olmamalarıdır. Başka bir deyişle, herhangi bir zamanda vücudunuzdan çıkarılabilen akıllı bir dövme, gelecekte vücudunuzda yapacağınız veya yapmak isteyeceğiniz değişiklikler üzerindeki özerkliğinize de saygı duyar.

Akıllı Dövmelerin Geleceği

Buluşun arkasındaki araştırmacılara göre, akıllı dövmeler ve cilde yapışan diğer teknolojiler insanların gözünde daha az gizemli olacak. Aslında kullanım kolaylığı, kullanılabilirliği ve insan zevklerine uygun estetik çeşitliliği nedeniyle en çok tercih edilen teknolojilerden biri olarak kabul edilen akıllı dövmelerin tanıtımı, teknolojinin heyecanlı insanla gelecekteki karşılaşmasında da güçlü bir etki yaratıyor.

akilli dovme nedir kalici midir1

Teknoloji ve beden ve sanatın birleşmiş olması, akıllı dövmelerin geleceği olduğunun göstergesidir.

Akıllı Dövme İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu