MaksatSpor

Doğru Spor Ayakkabısı Seçimi Nasıl Olmalı ?

instagram takipçi hilesi

Sağlıklı bir hayat için sporu gündelik rutinlerimizin bir parçası haline getirmemiz gerekmektedir. Fakat spor yaparken kullanılan yanlış ayakkabılar sağlığınıza zarar verebilir. Uygun spor ayakkabısı nasıl seçilir ? Hangi sporda nasıl spor ayakkabı kullanılmalıdır ? Doğru spor ayakkabısı nasıl seçilir ?

spor ayakkabisi secimi

Ne Dar Ne De Bol Olmalı

spor ayakkabisi secimi nasil olmali

Spor yaparken kullanacağınız ayakkabılı yer ile vücudunuz arasında ki kuvvet dağılımını etkileyen önemli bir faktördür. Ayak bileği , diz hatta kalça eklemine , bacak boyunca bulunan tüm kaslara , bağlara ve diğer kas yapılarına gücün nasıl şekilde dağılmış olduğunu belirler.

Bu sebeple de öncelikle seçmiş olduğunuz ayakkabı ayağı güzel bir şekilde sarmalıdır , ne bol ne de dar olması gerekmektedir. Mümkünse eğer bağcık kısmı uzun olmalıdır ve ayak bileğini de rahatsız etmeyecek şekilde olmalıdır.

Ayakkabının burun kısmı olabildiğince geniş olmalı , parmaklar ile yapılacak hareketlerine izin vermesi gerekmektedir. Ayakta ki başparmak ile ayakkabının parmak ucu bölümü arasında ortalama bir santimetre uzaklık bulunmalıdır.

Doğru Taban İle Sağlıklı Adım

dogru spor ayakkabisi

İyi bir spor ayakkabı basıncı absorbe edebildiği gibi aynı zamanda da ayağa binen yükleri dengeli biçimde dağıtabilmesi gerekmektedir. Bu sebeple de ayakkabının tabanı ayağı iyice kavrayabilmeli , topuk kısmı yumuşak ve kalın olmalı , topuk kısmına gelecek basıncı dağıtabilecek biçimde topuk orta bölümünde direnci düşük malzemelerden üretilmiş olması gerekmektedir.

Taban bölümüm ayağın altında yer alan ön arka ve yan eğrilikleri desteklemesi gerekmektedir. Ayakkabı ayağı yanlardan güzel bir biçimde sarmalı ayağın farklı yönlere kaçısını engelleyerek dülme ve burkulmalardan koruması gerekmektedir.

Spor Ayakkabısını Spora Göre Seç

dogru spor ayakkabisi secimi

Yapacağınız spora ve ayak yapınıza göre air ya da gel gibi yastıkçıların olduğu spor ayakkabılar tercih edilerek ayağa gelen basıncın dengeli bir biçimde dağılmasını sağlayabilirsiniz.

Tenis gibi parmak ucu temasının fazla olduğu sporlarda ayak yan bölümünde , basketbol gibi sıçrama sporlarında ise topuk ve ayak tanında bu gibi desteklerin olması en uygunu olacaktır. Yürüyüş yaparken kullanılacak ayakkabı ise esnek olmalı , şoku tamamen absorbe edebilmeli ve ayağı olabildiğince iyi kavramalıdır.

Futbolda ise tabanı olduğunca ser , ayağı vurmalara ya da çarpmalara karşı koyuyan , çim sahalarda gömülmelere karşı yükseklik ayarlaması bulunan ayakkabılar kullanılabilir. Bu sebeplede yürüyüş için seçilen ayakkabının futbol için kullanılması ayak sağlığı için sakıncalı olabilir.

Evde De Çıkarma

spor ayakkabisi secimi yapmak

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir faktör ise zemin özellikleridir. Yumuşak zemin ; kemik , eklem ve kıkırdak dokularına binen yükleri azaltabileceğiden dolayı tercih edilmelidir.

Aynı zamanda da yumuşak zeminde düşme ve yaralanmalardan doğabilecek sorunnlar daha az olacaktır.

Sert ve kaygan olmayan zeminde yapılacak sporlarda kemik , eklem ya da bağ dokularına binecek olan yükler dengesiz ve fazla olabileceğinden dolayı yaralanmalar daha fazla görülür.

Evde yapacağınız sporlarda , koşu bandı ve bisiklet gibi aletlerde kullanıyorsanız ayakkabı giyilmesi önem arz edecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=9nzR6a2HMmE

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu