Beslenme ve Diyet

Diyet Yapmak İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar!

instagram takipçi hilesi

Diyet yapmak, hepimizin dönem dönem bulunduğu bir girişimdir. Sağlıklı kilo vermek, formda kalmak ve motivasyonumuzu arttırmak için bu yola başvururuz. İdeal kiloda olmak, hem dış görünümümüz hem de beden sağlığımız açısından önem taşır.

Hepimiz biliriz ki; meşhur pazartesi diyetleri vardır. Bu artık arkadaş toplantılarında bile gündeme gelen ve esprisi sıkça yapılan bir konudur. Pazartesi günü başlanıp, salı günü biten ve istikrarın korunamadığı durumları anlatmak için kullanılır. Sahi diyete girmek bu kadar zor mudur? Aslında değil, bizler bunu doğru bildiğimiz yanlışlar sayesinde gözümüzde büyütüyoruz.

İşte bu yazımızda sizlere; diyete dair, ezberlediğimiz ama esasında o kadar da zor olmayan bazı kalıplardan söz edeceğiz. Konuya ilişkin uzman videolarına ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

diyet yapmak

Diyet Yapmak İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar!

Diyette Olunca Aç Kalınması Gerekir

Aç kalındığında hızla kilo verileceği zannedilir. Ancak vücut yemekleri sindirmek için enerji harcar, bu esnada metabolizma oldukça hızlı çalışır. Fakat açlık halinde; vücut enerji sarfiyatı yapamaz ve durağanlaşarak yağ yakımını yavaşlatır. Bu nedenle açlık kilo verdiren bir metot değildir.

Diyet Yapmak Düşük Kalorili Beslenmeyi Gerektirir

Böyle beslenmek, kişileri tek yönlü gıda alımına yönlendirir. Dolayısıyla yetersiz ve dengesiz bir beslenme modeli oluşturur. Hal böyleyken vücut kitle indeksi düşmez. Aksine sağlıklı dokular ve kaslar kaybedilir. Üstelik bu kayıp, uzun vadede sarkmalara ve deformasyonlara neden olur.

Ara Öğün Olmadan Beslenmek Zayıflatır

Ara öğün; vücudunuzun sürekli çalışmasına olanak sağlar. Ayrıca yiyeceğiniz ana öğün porsiyonlarını küçültür. Bu da dengeli beslenme anlamına gelir. Kan şekerindeki ani düşüşlere ve dalgalanmalara izin vermez. Böylece çok daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün olur.

diyet

Ekmeği Tümüyle Kesmek Kilo Vermeyi Sağlar

Diyet yapmak denince akla gelen ilk şey, ekmeği hayatımızdan çıkarmak olur. Peki bu ne kadar doğrudur? Ekmeği keserek gerçekten kilo verebilir miyiz? Beyaz undan yapılan ekmeğin insülin salgısını arttırdığı ve yağ yakımını zorlaştırdığı söylenebilir. Fakat siyez unundan veya kara buğdaydan elde edilen ekmekler, hem lifli yapısıyla sindiriminize destek olur, hem de B vitamini içerir. Buradan hareketle ekmeği tamamen bırakmanız değil, tükettiğiniz ekmeğin çeşidine dikkat etmeniz yeterlidir.

Sıklıkla Lıght Ürünler Tüketmek Zayıflamayı Hızlandırır

Lıght yiyeceklerin enerji miktarı yalnızca %25 daha azdır. Dolayısıyla sıfır kaloriye sahip değildirler. Üstelik içeriğinde bulunan tatlandırıcılar da vücut tarafından şeker olarak algılanabilmektedir. Bu ürünleri diyabet hastaları tercih etmektedir. Üzerinde yazan karbonhidrat, enerji ve yağ oranlarına dikkat edilmelidir.

Limonlu Su İçmek Kilo Verdirir

Eveeettt diyet yapmak için kolları sıvayanların güne başladığı içecek limonlu su olmaktadır. Ancak özellikle de aç karnına içildiğinde gastrit, reflü ve ülser gibi sorunların tetikleyicisi olduğu bilinmez. Üstelik hiç bir besin tek başına zayıflatmaz, bunu unutmamalıyız. Güne bir veya iki bardak ılık su ile başlamak, metabolizmayı yeterince hızlandıracaktır.

Az Su İçmek Şişkinliği Önler

Doğru bilinen yanlışların belki de en zararlısı budur diyebiliriz. Aksine az su içildiğinde vücuttaki elektrolit dengesi bozulur. İç organlar yaşlanmaya başlar. Ayrıca vücutta su tutulumu adını verdiğimiz ödem artışı baş gösterir. Bu da kilo vermek isterken, çok daha şiş bir görüntüye sahip olmak demektir. Aynı zamanda az su tüketmek, metabolizmanın hızlı çalışmasını da engellemektedir.

diyettarti

Sık Sık Tartılmak

Bu davranış, diyet yapmak ile ilgili motivasyonunuz üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Suyun az içilmesi, adet öncesi dönem, yolculuk sonrası veya stres gibi faktörlerle vücutta gerçekleşen ödem artışı, tartıdaki rakamı yükseltebilir. Böyle bir durumda kişi uyguladığı diyet programını yarıda bırakarak, sürece olan inancını kaybedebilir.

Uzun Süre Boyunca Form Çayları İçmek

Kabızlık, şişkinlik ya da uykusuzluk gibi problemlerde 2 haftayı aşmamak kaydıyla tüketilebilen form çayları, uzun vadede bağırsak sağlığınıza zarar verebilir.

Şekerli Olduğu İçin Meyve Yememek

Fruktoz içermesi sebebiyle meyveyi hayatınızdan çıkarmak sizi zayıflatmaz. Tam tersine pek çok vitamin ve mineralden eksik beslenmenize yol açar. Üstelik meyve lifli gıdalar grubundadır. Bu da bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek şey; porsiyon büyüklüğü olmalıdır. Sonuç olarak gün içerisinde 2 veya 3 porsiyon meyve tüketmenizin, diyetiniz açısından hiç bir sakıncası yoktur.

Diyet Yapmak Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu