Sağlıklı Yaşam

Diyafram Nefesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Diyafram Nefesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Diyafram, karın boşluğu ile göğüs arasında yer alır ve bu iki boşluğu birbirinden ayırır. Beden, diyafram nefesini uygularken her nefes alıp verme sırasında beyin tarafından diyaframa sinyal gönderilir. Diyafram, bu iletilen sinyal ile kasılarak hareket eder.

Nefes alışverişi tamamlandığında ise beyin, diyaframa sinyal göndermeyi sonlandırır ve böylece diyafram kası gevşer. Diyafram ile yapılan nefes alma ve verme eylemi, bu döngüde devam eder. Doğru nefes teknikleriyle ise diyafram gibi solunum kaslarını en verimli şekilde kullanmak mümkündür.

Diyafram nefesi almanın beden, ruh ve zihin üzerinde birçok önemli etkisi bulunmaktadır. Doğru nefes alma tekniklerini kullanmak, özellikle topluluk önünde konuşurken etkileyici bir konuşmacı olmanıza katkı sağlayabilir. Topluluğa hitap ederken doğru nefes tekniklerini benimsemek, konuşmanızın daha akıcı ve etkileyici olmasına olanak tanır.

Diyafram nefesi aynı zamanda sakinleşmenize yardımcı olur, bu da sizi etkili ve öz güvenli bir konuşmacı olarak ortaya çıkartır ve hitap ettiğiniz topluluğun üzerinde olumlu bir etki bırakmanıza olanak tanır. Diyafram nefesinin sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Farkındalık geliştirmeden sık ve yüzeysel nefes alımı, sempatik sinir sisteminin uyarılmasına neden olabilir.

Bu da “savaş ya da kaç” modunu devreye sokar ve sonuç olarak sinirlilik, telaş ve endişe hissi oluşabilir. Parasempatik sinir sisteminin devreye girebilmesi için ise diyafram nefesi almak gereklidir. Yavaş ve dengeli nefes alışverişleriyle vagus sinirini uyarabilir ve bu şekilde sakinleşme sağlanabilir.

diyafram nefesi 1

Diyafram Nefesi Faydaları Nelerdir?

Diyaframdan nefes alma egzersizlerinin, vücudun normal fonksiyonlarına pek çok olumlu katkısı bulunmaktadır. Diyafram nefesi, meditasyon ve yoga gibi rahatlatıcı egzersizlerin temelini oluşturur ve aynı zamanda irritable bağırsak sendromu, uyku problemleri, depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik sorunların seyrinde de fayda sağlayabilir.

Bu rahatsızlıkların ötesinde, diyafram nefesinin bir dizi başka faydası da mevcuttur:

 • Dinginleşmeyi destekler ve stres hormonlarının aşırı salgılanmasının vücuda verebileceği zararı önler.
 • Kalp ritminin yavaşlamasını teşvik eder.
 • Kan basıncının düşürülmesine katkı sağlar.
 • Karın kaslarının güçlendirilmesine destek olur.
 • Aşırı egzersiz durumunda vücudun dayanıklılığını artırır.
 • Kas yırtılması ve yaralanmaların önlenmesine katkı sağlar.
 • Solunum hızının azalmasıyla vücudun enerji dengesini korur.

Diyafram nefesinin stres üzerinde etkili olması önemli bir özelliktir. Uzun süreli stres, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve çeşitli hastalıklara zemin hazırlayabilir, bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

diyafram nefesi 2

Diyafram Nefesi Egzersizi Nasıl Yapılır?

Diyafram nefes egzersizleri, her uygulama gibi çeşitli sağlık durumlarına bağlı olarak sakıncalı olabilir. Bu nedenle, diyafram egzersizleri uygulanmadan önce hekimin bilgisi ve önerisi alınmalıdır.

Diyaframdan konuşma ve sürekli diyafram nefesi alma, belirli bir süre içinde elde edilebilecek hedeflerdir. Evde yapılabilen bu egzersizi başlangıç aşamasında günde 3-4 kez, her seans 5-10 dakika süreyle gerçekleştirmeniz önerilir.

 • Sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün ve başınızın altına bir yastık yerleştirin. Dizlerinizin altına bir yastık ekleyerek bacaklarınıza destek sağlayabilirsiniz. Sonrasında, bir elinizi göğsünüzün üst kısmına, diğer elinizi ise kaburgalarınızın altına yerleştirin. Ellerinizi, nefes alıp verirken diyafram hareketlerini hissedebileceğiniz şekilde konumlandırın.
 • Egzersize yavaşça burnunuzdan nefes alarak başlayın ve nefes alma süreciniz boyunca karnınızın genişleyerek elinize baskı uygulamasını hissedin. Bu sırada, göğüs kafesinizin üstündeki elinizi mümkün olduğunca sabit tutmaya özen gösterin.
 • Nefesinizi verirken, karın kaslarınızı mümkün olduğunca geriye, sırtınıza doğru kasın ve göğüs kafesinizin minimal hareket etmesine dikkat edin. Belirlediğiniz süre boyunca bu adımları tekrarlayın.
 • Bu egzersizi bir sandalye üzerinde de uygulayabilirsiniz. Ancak bu yaklaşımın yatarak yapılan egzersize kıyasla daha zorlu olduğunu unutmamanız önemlidir. Sandalyede dizlerin bükülü olduğu bir pozisyonda gerçekleştirilen bu egzersizde, nefes alıp verme sırasındaki adımlar aynı şekilde uygulanır. Oturarak yapılan diyafram nefes egzersisi için omuzların, başın ve boynun rahat bir pozisyonda olması gereklidir.

Diyafram Nefesi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu