Mental Sağlık

İmmünoterapi Nedir, Nasıl Çalışır?

instagram takipçi hilesi

İmmünoterapi, bağışıklık sistemini uyarmak için bir protein, peptit veya başka bir maddenin sokulmasını içeren bir süreçtir. Maddenin eklenmesi, pasif bağışıklıklarla etkin bir şekilde mücadele edilemeyen hastalıklara karşı aktif bir bağışıklık ortaya çıkarabilir. Diğer işlemler arasında monoklonal antikorlar, genetik mühendisliği, rejeneratif tıp ve gen tedavisi yer alır.

İmmünoterapi, kanser, otoimmün bozukluklar ve alerjiler dahil olmak üzere çeşitli hastalık ve durumların tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda, maddeyi üreten hücreleri büyüterek veya onu vücutta halihazırda bulunan hücrelere yerleştirerek yeni bir maddeye karşı koruyucu bağışıklık tepkilerini indükleyen aşıların evriminin önemli bir parçasıdır.

İlk olarak 1884 yılında Henri de Mondion’un bir kanser hastasına tüberkülozlu başka bir kişiden serum enjekte etmesiyle kanser için deneysel tedavi olarak geliştirildi. 1890’da Paul Ehrlich tarafından antijenlerdeki antijenlerin keşfi ile modern immünoterapiye daha da genişledi.

İmmünoterapi Yaygın Örnekleri

İmmünoterapinin yaygın bir örneği, kas içi enjeksiyon, endoskopik enjeksiyon yoluyla veya ağızdan verilen ve insanları grip ve zatürre gibi bulaşıcı hastalıklara karşı korumak için kullanılan aşılardır. Belirli enfeksiyonlarla mücadele etmek veya hastalıksız doğal bir enfeksiyonu taklit etmek ve vücudun bağışıklık sistemini uyarmak için hedeflenebilirler.

immunoterapi

Kanser tedavisini içeren ilk deney 1885 yılında Henri de Moundion’un tüberkülozlu bir hayvandan alınan serumu içeren bir karışımı bir kanser hastasına tüberküloz önleyici ilaç testlerinin bir parçası olarak enjekte etmesiyle gerçekleşti. Enjeksiyonu hastanın semptomlarında bir iyileşme ve tümörün boyutunda bir azalma izledi. Ancak pozitif sonuç verenlerin sadece önceden tüberkülozu olanlar olduğu tespit edildi. İmmünoterapi, antijenlerin keşfiyle daha da gelişti.

Arthur Romberg ve Ernest Munchausen, 1890’da immünoterapi araştırmalarına ilişkin bulgularını yayınladılar. Hayvanlarda diyabet oluşturduktan sonra, onlara sağlıklı bir hayvandan alınan serum enjekte etmenin onları iyileştirebileceğini buldular. Bu, Romberg’in meslektaşlarından birinin, frengi teşhisi konan bir kişiye serum enjekte etmesine yol açtı. Tedavi başarılı oldu ve herhangi bir yan etki rapor edilmeden sifilizli diğer 14 kişi üzerinde denemeye devam etti.

İmmünoterapi Nasıl Çalışır?

İmmünoterapi, ya bir hastalığa karşı savaşmak için bağışıklık sistemini uyararak ya da hastalıktaki rolünden kaçınarak çalışır.

Bağışıklık sistemini uyarmak:

Bu, bir kişinin aktif bir şekilde bağışıklanmasıdır ve bir protein gibi bir antijenin vücuda enjekte edilmesini içerir. Antijen ya kişinin kendi vücudundan olabilir ve modifiye edilebilir ya da bakteri, virüs veya mantar gibi başka bir kaynaktan olabilir. Vücut daha sonra, herhangi bir zarar vermemelerini sağlamak için o antijeni içeren herhangi bir yabancı istilacıyı tanır ve onunla savaşır.

immunoterapi

Bağışıklık tepkisinden kaçınmak:

Antikorların daha sonra üretildiği pasif bağışıklamanın aksine, etkili immünoterapi, antikor üretmemeyi ancak yine de hastalıklarla savaşmayı içerebilir. Bunu, bağışıklık tepkilerinden kaçınmak için salınabilecek sitokinleri, proteinleri ve diğer maddeleri hedefleyerek yapar.

Modern Tıpta İmmünoterapinin Önemi İmmünoterapi, bağışıklık mekanizmalarının keşfinden bu yana modern tıbbın önemli bir parçası haline gelmiştir. Onkolojide en hızlı büyüyen sektördür ve kanser, otoimmün bozukluklar ve alerji gibi ciddi hastalıkların tedavisindeki etkinliği nedeniyle kemoterapinin iki katı oranında büyümektedir.

Tanıtımı, tümörlerin ne kadar iyi tespit edildiğini ve azaltılmış büyümelerin nasıl yönetildiğini geliştirdiği için kanser için daha iyi tedavilerle sonuçlandı. HIV/AIDS, hepatit B, hepatit C ve tüberküloz gibi diğer hastalıkları tedavi etmek için de kullanılmıştır. Kanserle ilgili olarak, melanom, böbrek kanseri ve ileri akciğer kanserleri için tedavileri içerir.

immunoterapi

Örneğin, bağışıklık sistemini uyarabilen ve kanser hücreleriyle savaşma yeteneğini geliştirebilen ilaç tedavileri de tanıtıldı. Bu tür ilaçlar, son yıllarda lösemi, lenfoma ve multipl miyelom gibi belirli malignitelerin yanı sıra yumurtalık kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri gibi katı tümörleri tedavi etmek için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır.

İmmünoterapi ayrıca, bağışıklık sisteminin kendisine saldırma tepkisini azaltabildiği, multipl skleroz ve romatoid artrit gibi diğer hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca vücudun onlarla savaşma yeteneğini geliştirmek için viral enfeksiyonların tedavisinde denenmiş ve test edilmiştir. Replikasyonları için önemli olan virüslerden gelen proteinlere karşı bağışıklık tepkisini uyararak influenzaya karşı önleyici bir tedavi olarak kullanılmıştır. Uygulanan birincil influenza A ve B aşılarının yaklaşık %80’i, bunların bulaşmasını önlemede etkili oldu.

Alerji gibi bulaşıcı olmayan hastalıkların tedavisinde de etkili olmuştur. Bazı insanlar, kolayca aktive olan ve her zaman inflamatuar faktörleri serbest bırakan aşırı aktif bağışıklık sistemlerine sahip olmaktan muzdariptir. Bu, astıma, saman nezlesine, egzamaya neden olabilen veya bakteriyel, viral veya mantar enfeksiyonlarına karşı direnci azaltabilen alerjik reaksiyonlara neden olur.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu