Yerli Kadın Ünlüler

Dilhan Eryurt Kimdir?

instagram takipçi hilesi

dilhan eryurt 1
Tam adı: Dilhan Eryurt
Doğum tarihi: 29 Kasım 1926
Ölüm tarihi: 13 Eylül 2012
Doğum yeri: İzmir, Türkiye
Ölüm yeri: Ankara, Türkiye
Boyu: 
Ailesi: Abidin Ege (Babası)
Eşi: Sabahattin Eryurt
Çocuk (ları): 
Mesleği: Bilim İnsanı
Aktif Yılları: 1946 ve 2012 seneleri arası

youtube-chanel

Hakkında

Dilhan Eryurt Kimdir? Dilhan Eryurt, 29 Kasım 1926 günü İzmir’de dünyaya gözlerini açmıştır. Babası 1944 senesinde Denizli’den milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi‘ne giren Abidin Ege‘dir. Babası İzmir’de bulunan Yüksek Ziraat Mektebi‘inin kurucularındandır. Dünyaya geldikten kısa bir süre sonra İstanbul’a göç etmişlerdir. İstanbul’da bir kaç sene yaşadıktan sonra da Ankara’ya gitmişlerdir.

İlköğretim eğitimini Ankara‘da tamamlamıştır. Lise eğitimini Ankara Kız Lisesi, üniversite eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi Bölümü‘nde tamamlamış 1946 senesinde mezun olmuştur. Üniversite eğitiminin tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi bünyesinde Astronomi bölümünün açmak için Tevfik Oktay Kabakçıoğlu‘nun yanında iki sene asistanlık yapmıştır.

İlginizi çekebilir: NASA Onaylı Havayı Temizleyen 10 Bitki

Dilhan Eryurt, lisansüstü eğitimini Michigan Üniversitesi‘nde, doktora eğitimini 1953 senesinde Ankara Üniversitesi Astrofizik Anabilim Dalı’nda yapmıştır. 1959 senesinde Uluslararası Atom Enerji Ajansı bursu ile iki seneliğine Kanada’ya gitmiştir. Prof. Dr. Alastari G. W. Cameron ile birlikte çalışmıştır. Daha sonra ABD‘de bulunan Indiana Üniversitesi‘nde görev almıştır.  Üniversite çatısı altında bulunan Goethe Link Gözlemevi’nde yıldız modelleme yaparak ünlenmiş Prof. Dr. Marshall Wrubel ile birlikte çalışmıştır.

Daha sonra NASA‘ya bağlı bulunan Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü göreve başlamıştır. Araştırmalarına NASA çatısı altında sürdüren Alastair G. W. Cameron ile beraber Güneş Tarihi üzerine çalışmalar yapmıştır. O zamanda Goddard Uzay Araştırma Ensitütüsü’ndeki kuruluşta görev yapan tek kadın astronomdu.

Dilhan Eryurt, pek çok çalışmaya imza atmıştır. Yaptığı çalışmalar güneş hakkında bilinen pek çok yanlış bilgiyi düzeltmiştir. Yaptığı araştırmalar ile güneşin gün geçtikçe daha parlak ve sıcak olduğu kanıtını çürütmüş ve aslında güneşin geçmiş senelerde ve yüzyıllarda daha sıcak ve parlak olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Yaptığı Çalışmalar İle Ödüllere Layık Görülmüştür

Aya ilk iniş için ortaya koyduğu çalışmalarından ötürü 1969 senesinde Apollo Başarı Ödülü ile ödüllendirilmiştir. 1968 senesinde Türkiye’ye geri dönmüştür. ODTÜ‘de bir kaç sene görev almıştır. TÜBİTAK’ın verdiği destek ile 1. Ulusal Astronomi Toplantısı‘nı organize etmiştir. 1969 ve 1973 seneleri arasında NASA‘da bilimsel çalışmalar yapmıştır. 1973 senesinde ODTÜ Fizik bölümü’ne dönmüş ve Astrofizik Bölümü’nü kurmuştur.

1977 senesinde TÜBİTAK tarafından Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülü‘ne layık görülmüştür. 1988 senesinde 6 ay kadar Fizik Bölümü Başkanlığı yapmıştır. 1993 senesinde emekli olmuştur. 13 Eylül 2012 günü kalp krizi sonucu hayat gözlerini yummuştur.

Google, 20 Temmuz 2020 günü Dilhan Eryurt‘u unutmamış ve Doodle‘ını yayınlamıştır.

dilhan eryurt 3

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu