Cilt Sağlığı

Dereceli Güneş Gözlüğü Nedir?

instagram takipçi hilesi

Birbirinden renkli ve farklı modelleriyle güneş gözlükleri birçok insan için şıklığın tamamlayıcısı, göz kuruluğu sorunu yaşayanlar için ise lensin alternatifidir. Oysa güneş gözlüğü aksesuar olmanın ötesinde güneş ışınlarının dik açıyla geldiği yaz aylarında göz sağlığını korumanın en iyi yoludur. Peki, dereceli güneş gözlüğü nedir, numaralı güneş gözlüğü nasıl alınır? Sizin için yanıtladık.

dereceli güneş gözlüğü

Güneş Gözlüğünün Önemi

UV (Ultraviyole) ışınlarının yüzde 95’i UV-A ışınlarından oluşur ve UV-A ışınları genel olarak yıl boyu aynı şiddette gelir. UV-A ışınları; ciltte yaşlanma, kanser ve gözde bazı katarakt tiplerine sebep olabilir. Bununla birlikte UV-B ışınlarına göre daha az etkilidir. UV-B ışınları yaz aylarında ve özellikle 10.00-16.00 arasında etkilidir. UV ışınlarının göz sağlığına etkileri şöyledir: Gözde et yürümesi (pterjium), katarakt, sarı nokta, göz çevresindeki ciltte lekelenme ve kırışıklık.

Güneş gözlüğü UV ışınlarından korunmayı sağlıyor. Güneş gözlüklerinin koruyucu etkisi koyuluğu ile değil, camların kalitesi ve UV filtresiyle ilgilidir. Güneş gözlüğünü sokak tezgahlarından, güvenilir olmayan mağazalardan değil optik mağazalarından optisyenlerin yönlendirmeleriyle almalısınız. Güneş gözlüğü alırken;

  • UV ışınlarını yüzde 100 engellediğini gösteren bir etiketin bulunmasına,
  • CE (Conformité Européene) ibaresi bulunmasına,
  • Sapının görüş açısı engelleyecek kadar kalın olmamasına dikkat etmek gerekir.

dereceli güneş gözlüğü

Numaralı Güneş Gözlüğünün Farkı Nedir?

Dereceli güneş gözlüğü, numaralı gözlük camlarının boyanması veya hammaddesinin içine katılmasıyla yapılır. Dereceli güneş gözlükleri, numaralı güneş gözlüğü olarak da bilinir. Dereceli güneş gözlüğü, güneş ışığını kesip kontrastı artırmanın yanı sıra gözlük derecesine uygun kaliteli görüş sağlar.

Polarize ve antirefle polikarbon gibi koruma özellikleri dereceli gözlükleri daha değerli kılar. Derecenin yüksek olması durumunda camlarının kenar kalınlığı fazla olacağı için kemik (asetat) gözlüklere uygulanması daha sağlıklı ve daha düşük maliyetli olur. Yoğun bombeli (bazlı) bir gözlüğe dereceli cam takıldığında camda prizmatik etkiler oluşur ve yerler çukur, düz çizgiler eğri görünür ve mesafe tayininde zorluk yaşanır. Bu nedenle düz ve köşeli güneş gözlüğü çerçeveleri tercih edilmesi önerilir.

dereceli güneş gözlüğü

Dereceli Güneş Gözlüğü Nasıl Alınır?

Numaralı güneş gözlüğü almak için göz doktoruna muayene olup reçeteyle optikçiye danışmalısınız. Halihazırda yakın dönemde aldığınız gözlük varsa numaralarını ölçtürmek suretiyle güneş gözlüğü alabilirsiniz. Optisyen markalı bir güneş gözlüğü için beğendiğiniz güneş gözlüğü çerçevesine gözlük numarasına uygun cam kesip güneş gözlüğü çerçevesine monte eder. Numaralı camın kalitesi, rengi, kaplama cinsi ve fiyatına göre değişkenlik gösterir.

Dereceli Güneş Gözlüğü ile ilgili videolar

https://youtu.be/m5vGuu-Kats

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu