MaksatSporYaşam

Denizde Nasıl Yüzülür?

instagram takipçi hilesi

Denizde Nasıl Yüzülür? Pek çok insan denizde yüzmeyi rahatlamanın ve günlük hayatın karmaşasından uzaklaşmanın bir yolu olarak görür. Bununla birlikte, denizde yüzmenin faydaları, stres giderici niteliklerin ötesine geçer. Kasları güçlendirir, dayanıklılığı artırır, cilt sağlığını iyileştirir ve hatta ruh halinizi iyileştirebilir.

Yüzmeyi bazen spor olarak, bazen hobi olarak bazen de eğlence amaçlı olarak yaparız. Denizde yüzmek ile havuzda yüzmek arasında farklar vardır. Havuzda sadece belli bir metrekare içinde yüzerken denizde ise sonsuz bir alan içerisinde yüzersiniz.
Bir cismin su üzerinde durabilmesi için ağır olması gerekmektedir. Fakat bu durum denizde tam tersi bir kurala sahiptir. Kişinin ağırlığından bağımsız olarak tuzlu su zaten sizi kaldıracaktır. Suyun kaldırma kuvvetinden yararlanmak istiyorsanız birkaç püf noktasına dikkat etmeniz gerekiyor.
Denizde Nasıl Yüzülür

Suyun Üzerinde Nasıl Durulur?

Ayaklarınız yerden ayrıldığı andan itibaren endişe duyuyorsanız, boyunuzdan fazla yerlerde yüzmemelisiniz. Boyunuzun yettiği kadar yerlerde yüzün ve ayaklarınızı o bölgede havaya kaldırarak kendinizi alıştırmaya çalışın. Ayaklarınızı bisiklet sürüyormuş gibi hareket ettirmeye devam edin. Bu sayede uzun süre suyun üstünde kalacaksınız ve zamanla suyun üzerinde durabileceğinizi anlayacaksınız.
Aslında temel olan kural heyecan yapmamanızdır. Pek çok insan ayakları yere değmediği için aşırı heyecan yapar ve çırpınmaya başlar. Çırpındığınız zaman batarsınız. Bunun için sakin olmalı ve kendinizi serbest bırakmanız gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi tuzlu su sizi zaten yukarıya kaldıracaktır.

Denizde Nasıl Yüzülür?

Denizde yüzmek sanıldığı kadar zor değil aslında. Fakat anlatılarak öğrenmek biraz zor. Daha çok pratik yaparak uygulamalı olarak öğrenilmesi gerekmektedir.  Ancak belli hileler ve belli ipuçlarını yakalayarak yüzmeyi kolaylaştırabilirsiniz. Yüzmeyi öğrenene kadar suya atlamak kesinlikle bir seçenek değildir. Bunu yaparsanız, sizi ürpertecek ve denizden korkmanıza neden olabilecek ters küçük bir durumla karışılabilirsiniz.

Yüzmenin en önemli yönü olarak görülen kendinizi sürekli suda tutmaya çalışmaktır. Suda kalmayı öğrendiğinizde başarılı bir şekilde yüzebildiğinizi göreceksiniz. İlerleme ancak suyun üzerinde durmaya başladığınızda gerçekleşir. Genellikle, kendinizi suda tutmak için heyecanlı değilseniz, zaten suyun üzerinden durursunuz. Ancak çoğu insan bunun farkına bile varamaz.

Ancak yüzme tekniği en az yüzmeyi öğrenmek kadar önemlidir. Yüzmeyi ne kadar iyi öğrenirseniz, suda o kadar esnek ve güzel olursunuz.

Denizde Nasıl Yüzülür

Yüzme Türleri ve Teknikleri

Sırt Üstü Yüzme

Sırt üstü yüzerken, belinize dikkat etmeniz gerekir. Doğrulmanız ve parmak uçlarınızı gergin bir şekilde vurmanız gerekir. Aynı zamanda kollarınızı geriye atarken avuçlarınızın açık olduğundan emin olmalısınız.

Kelebek Yüzme

Kelebek yüzmenin en zor yollarından biridir. Bu yüzme tarzında kollar ve bacaklar belli bir ahenk ve uyum içinde olmalıdır. Kaslarınızın da yoğun olarak kullanıldığı bir tekniktir.

Kurbağalama Yüzme

Kurbağalama tekniğinde yüzebilmek için kaslarınızın belli bir seviyede gelişmesi gerekmektedir. Aksi durumda suda ilerlemeniz zor olacaktır. Kurbağalama tekniğinde başınız hariç tüm gövdeniz su içerisinde olmalı ve eller ile ayaklarınız sürekli hareket etmelidir.

Serbest Stil Yüzme

Halk arasında da sık kullanılan tekniktir. Kollarınız ile su içerisinde önden arkada doğru dairlere çizerek yani kulaç atarak yapılan yüzme türüdür. Pek çok insan için en kolay uygulanabilen tekniktir.

Denizde Nasıl Yüzülür

Denizde Nasıl Yüzülür? İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=4iS6r9jaZUI

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu