Sağlıklı Yaşam

Delmicron Varyantı Nedir?

instagram takipçi hilesi
Covid-19’un hayatımıza girmesiyle birlikte yeni varyantlar da uzmanlar tarafından sıklıkla araştırılır hale geldi. Bilim insanları, yeni çıkan varyantlara karşı uyarılarda bulunarak virüslerin doğasını anlamaya ve tanımlamaya çalışıyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de görülen omicron vakaları, endişeleri arttırıyor. Geçtiğimiz günlerde bilim insanları omicron varyantını araştırırken yeni bir varyant ile karşılaştı. Yapılan araştırma sonucu “delmicron varyantı” adı verilen yeni virüs türü ile karşılaşıldı. Peki delmicron varyantı nedir?

Delmicron Varyantı Nedir?

Delmicron varyantı nedir?

Hastalıkların yaygınlaşması ile birlikte bilim insanları çeşitli çalışmalar yapıyor. Hindistanlı bilim insanı yeni bir varyant keşfettiğini ileri sürerek buna “delmicron” ismini verdi. Delmicron; delta ve omicron adlarının birleşimine verilen isimdir. Delta varyantıyla benzer özellikler taşıyan virüs türü, ciddi rahatsızlıkları beraberinde getiriyor.

Delmicron, diğer virüs türlerinden farklı özellik gösteriyor. Alfa, Beta, Gama ve farklı şekillerde isim verilen varyantlar virüsün mutasyonlu hallerine verilen isimler arasında yer alıyor. Ancak delmicron varyantının iki varyant birleşiminden oluştuğu söyleniyor. Batı’da hızlı bir şekilde yayılan virüs, farklı şekillerde kendini ortaya koyuyor.

Ciddi belirtiler ortaya koyan varyant, hastaneye yatışların da artmasına neden oluyor. Bu durumda Covid-19’a karşı gösterilen hassasiyetin daha ciddi şekilde devam etmesi gerekiyor. Aksi takdirde yeni varyantın çok tehlikeli olduğu ve ciddi can kayıplarını da beraberinde getireceği söylentiler arasında yer alıyor.

Delmicron Varyantı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Delmicron varyantı nedir?

Her ne kadar delmicron varyantı tüm dünyada yoğun korku salsa da bazı bilim insanları farklı şekilde düşünüyor. Türkiye’de dahil bilim insanları delmicron varyantı diye bir tür olmadığını belirtiyor. Ancak yaygın şekilde görülen hastalık ve belirtileri araştırıldığında bazı semptomların ön plana çıktığı ortaya koyuluyor. Buna göre korana virüse karşı aşı geliştiren Paul Burton durumun ciddiyetine dikkat çekiyor.

Özellikle virüsün delta ve omicron birleşiminden oluştuğunun söylenmesi, hastalığın ciddi semptomlar gösterdiğini ortaya koyuyor. Buna göre delmicron varyantı belirtileri şunlardır:

 • Boğazda yanma, kaşıntı ve ağrı
 • Baş ağrısı
 • Özellikle geceleri görülen kuru öksürük
 • Yoğun burun akıntısı
 • Tat ve koku kaybı
 • Yüksek ateş.

Yukarıda bahsi geçen belirtilerden bazılarına tüm hastalarda rastlanırken, bazıları belli başlı semptomlarla karşı karşıya kalıyor.

Salgın Hastalıklardan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Delmicron varyantı

 • Başta delmicron olmak üzere salgın hastalıklardan korunmak için kişisel temizliğe çok dikkat etmek gerekiyor. Bu noktada elleri sık sık yıkamak ve günlük olarak duş almak tavsiye ediliyor.
 • Virüs türleri en çok kalabalıkta yayılıyor. Mümkün olduğunca izole yaşamak ve sosyal etkinliklerden kaçınmak öneriliyor.
 • Maske takmak her zaman için önemini koruyor. Ancak maske kullanımında da sık sık değiştirmek ve her değişimden önce elleri yıkamak gerekiyor.
 • El yıkamanın mümkün olmadığı zamanlarda dezenfektan ve kolonya kullanımı tavsiye ediliyor.
 • Hasta olan kişilerin kendini izole etmesi ve en kısa zamanda PCR testi yaptırması gerekiyor. Bu süreçte bilinçsizce ilaç kullanılması hem kişisel hem de toplumsal açıdan ciddi risk doğuruyor.

Delmicron Varyantı Hakkında Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu