Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin İhtiyacınız Olan Tek Şey: Sarılmak

instagram takipçi hilesi

Bazen sarılmak, kendinizi daha iyi hissetmeniz için gereken her şeydir! Bazı aile terapistlerine göre, bir günde 4 sevgi dolu sarılmaya ihtiyacımız var. Kendimizi yenileyebilmek için ise günde 8 kez birilerine sarılmalıyız. Kulağa ilginç geliyor ama gerçek!

Eminim ki birçoğunuz kucaklamanın nasıl harika bir şey olduğunu biliyorsunuz ya da bunun hakkında bir şeyler duydunuz. Ayrıca, birçoğunuzun, kucaklamanın yarattığı mükemmel his hakkında bizimle aynı fikirde olacağına eminim.

hug6

Bu makalede, sarılmanın gücü ve olumlu etkileri hakkında konuşacağız.

Bildiğimiz gibi, kucaklamak insan doğasının en temel etkileşimsel işaretidir. Ayrıca, hayatımızdaki zorlukların üstesinden gelmemizi kolaylaştıran, hayatlarımızdaki sihirli dokunuşlardan biridir.

Sarılmanın duygusal yararları

Araştırmalara göre, sarılma, beyinde endorfin hormonunun salgılanmasını tetikler. Endorfin, vücudu daha iyi hissettiren ve bildiğimiz gibi vücudun iyileşme sürecine yardımcı olan bir hormondur. Buna ek olarak, kucaklamak, bir barış hissi yaratan, tansiyonu düşüren ve hatta kadınlarda adet döngüsünün acılarını azaltan bir terapi yöntemidir. Bir kucaklaşma bile baş ağrısını hafifletebilir, kaygıyı, stres ve depresyonu azaltabilir. Benlik saygısı yaratır ve yalnızlıktan kurtulmanıza yardımcı olur.

hug5

Sarılmanın psikolojik yararları

Sarılmanın olumlu psikolojik etkileri de vardır. Örneğin, oksitosinin gizli gücü bunlardan biridir. Bu hormon, sadece çocuklar için değil, her yaştan insanlar için yaşam kalitesini artıran bir hormondur. Ayrıca huzur, sağlık ve yatıştırıcı bir etki vererek serotonin ve dopamin gibi diğer hormonları da salgılar. Kuşkusuz, kucaklaşmak ve dokunmak kadınlara erkeklerden daha fazla etki eder, ancak her iki grup da sarılma sırasında olumlu etkilenir.

hug4

Sarılmak sizi hastalıklardan korur!

Sarılmak sadece daha iyi hissetmekle kalmaz, aynı zamanda hastalıklara karşı mücadelede de yararlıdır. Ve genellikle vücudumuzdaki acıyı azaltır ve kanser hastalarının bağışıklık sistemini güçlendirir.

Fizyolojik olarak birçok kimyasalın iyi hissetmemizde bir rolü vardır. Bu süreç, ruh halimizi iyileştiren kimyasalların salgılanmasını artırır. Serotonin, endorfin, dopamin ve oksitosin gibi hormonlar, zevk vermek, motivasyonu teşvik etmek ve mutluluk vermek için eklendiğinde, daha fazla salgılanırlar.

hug3

Ruh halini dengelemede rol oynayan serotonin, endorfin hormonu, beynin uyku reseptörlerini harekete geçirir ve acı hissini azaltarak mutluluk hissini arttırır. Dahası, dopamin beynin zevk merkezini kontrol eder. Ayrıca, aşk hormonu olarak da bilinen hormon oksitosin, duygusal bağlanma davranışında da etkilidir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kan basıncını düşürmek de kucaklaşmanın etkisidir. Bizim için çok sağlıklı bir süreç. 2009 yılında Amerikan Psikosomatik Derneği’nde yapılan çalışmalara göre, kocalarıyla yaptıkları ağır ve stresli konuşmaların ardından, çiftler birbirleriyle 20 saniye boyunca sarıldıklarında,kan basıncını normale döndürdüler ve kalp atışlarını yavaşlattılar.Ve ayrıca ilginç şekilde kucaklamanın kalp damar hastalıklarını önleyebileceğini de açıkladılar.

hug

Sonuç olarak, kucaklamak güveninizi artırmaya yardımcı olur! Ve bizi özel hissettiriyor. Özellikle çocuklar için sarılmak ve sevmek çok önemlidir. Bu şekilde, aşkı hissedebilir ve başkalarını sevmeyi öğrenebiliriz.

Kaynak
post-line

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu