Politika

Cumhur İttifakı Partileri ve Destek Veren Partiler Hangileri?

instagram takipçi hilesi

Cumhur İttifakı ya da daha kısa adı ile CUMHUR, 20 Şubat 2018’de Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından kurulmuş olan bir ittifaktır. Daha sonra Büyük Birlik Partisi (BBP) ve Yeniden Refah Partisi (Yeniden Refah) ittifaka katıldı.

Cumhur İttifakı Partileri ve Destek Veren Partiler Hangileri?

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR), Cumhur İttifakı’na dahil olmadan dışarıdan destek vereceğini açıklayarak, AK Parti listesinden seçime gireceğini açıkladı. Aynısını Millet İttifakına dışarıdan destek veren HDP yapmıştı.

Arka Planda Gerçekleşenler

2013 ve 2015 seneleri arasında başarısız olan barış sürecinin ardından Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) PKK’ya karşı ideolojik olarak güçlerini birleştirdi. Nisan 2017’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin desteğiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişikliğine ilişkin referandumu başarıyla geçti.

cumhur ittifaki 2

Bu referandum ile Türkiye, başkanlık sistemine geçti ve Cumhurbaşkanının yürütme yetkisini genişletti. MHP içerisinde bu iktidar ile yakınlaşmaya karşı olan grup İYİ Parti adında yeni bir siyasi parti kurdu. Normal şartlarda çok düşük bir kitlesi olduğu için meclise giremiyordu. Fakat CHP’nin 15 milletvekili vermesi ile meclise girdi.

Cumhur İttifakı Oluşumu

Cumhur İttifakı, 2018 genel seçimlerinde bir araya gelmek ve hali hazırda görevde olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesini destekleyen partilerin bir araya gelmesi ile birlikte kuruldu. İttifaka Büyük Birlik Partisi (BBP) de sonradan katıldı.

Millet İttifakı, 3 Mayıs 2018’de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti (İYİ), Saadet Partisi (SP) ve Demokrat Parti (DP) partileri ile birlikte Cumhur İttifakına rakip olarak kuruldu. Bu ittifaka da sonrada Deva Partisi ve Gelecek Partisi katıldı. HDP’de dışarıdan destek vereceğini açıkladı.

cumhur ittifaki 0

23 Kasım 2018’de kurulan Yeniden Refah Partisi, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde Cumhur İttifakı’na desteğini açıklamıştı. Buna rağmen Yeniden Refah Partisi 20 Mart 2023’te Cumhur İttifakına katılma kararını kendi inisiyatifiyle kabul etmediğini duyurdu. Ancak 24 Mart 2023’te Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katıldı.

11 Mart 2023’te Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı aldı. 24 Mart 2023’te ise AKP listesinden genel seçime katılacağını açıkladı. Fakat resmi olarak ittifak içerisinde yer almıyor.

Cumhur İttifakı Üyeleri

cumhur ittifaki 4

Cumhur İttifakının üyeleri ve dışarıdan destek veren partiler şu şekildedir;

İttifak Üyeleri

Parti Lider Pozisyon İdeoloji TBMM
AK PARTİ Adalet ve Kalkınma Partisi Recep Tayyip Erdoğan Sağ ve aşırı sağ Muhafazakârlık
Sağ popülizm
285 / 600
MHP Milliyetçi Hareket Partisi Devlet Bahçeli Sağ ve aşırı sağ Türk-İslam sentezi
Ülkücülük
48 / 600
BBP Büyük Birlik Partisi Mustafa Destici Aşırı sağ Türk-İslam sentezi
1 / 600
YENİDEN REFAH Yeniden Refah Partisi Fatih Erbakan Sağ İslamcılık
Milli Görüş
0 / 600

Dışarıdan Destek Veren Partiler

 
Parti Lider Pozisyon İdeoloji TBMM
HÜDA PAR Hür Dava Partisi Zekeriya Yapıcıoğlu Sağ Kürt-İslam sentezi
Sosyal muhafazakârlık
0 / 600

Cumhur İttifakı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu