İnternet ve Web

Cryptojacking Nedir, Nasıl Çalışır?

instagram takipçi hilesi

Cryptojacking, kötü amaçlı kripto madenciliği olarak adlandırılmaktadır. Cryptojacking, Bitcoin, Monero, Dash ve Ethereum gibi dijital para birimlerinin yasa dışı madenciliğini ya da çalınmasını içeren bir tür siber suçtur. Bu süreç genellikle diğer cihazların işlem güçlerini ve diğer ilgili kaynakları çalmak için tehlikeye atılmasını içerir.

Bir cryptojacking saldırısında, bilgisayar korsanları, kripto para birimleri için yasa dışı bir şekilde madencilik yapmak için kullanıcıların cihazlarının işleme yeteneklerini ele geçirir. Bazı durumlarda, hedeflerin kripto cüzdanlarından önceden çıkarılmış kripto para birimlerini de çalmaktadır.

Cryptojacking nedir

Cryptojacking Nasıl Çalışır?

Tek başına kripto para madenciliği uzun ve maliyetli bir iş olabilir. Yüksek elektrik faturaları ve pahalı bilgisayar ekipmanları, kripto para madenciliği için büyük yatırımlar ve temel zorluklardır. Sizin için ne kadar çok cihaz çalışırsanız, kripto paraları o kadar hızlı kazabilirsiniz. Kripto para madenciliğine harcanan zaman ve kaynaklar nedeniyle, kripto para çalma işlemi siber suçlular için son derece çekicidir.

Cryptojacking’in gerçekleşmesinin birkaç yolu vardır. En popüler yollardan biri, bir bilgisayara kripto madencilik kodu yükleyebilen kötü amaçlı e-postalar kullanmaktır. Bu, kimlik avı taktikleri kullanılarak yapılır. Kurban, bir bağlantı ya da ek içeren görünüşte zararsız bir mail alır. Bağlantıya tıklandığında ya da eki indirdikten sonra, bilgisayara kripto madencilik komut dosyasını indiren bir kod çalıştırır. Komut dosyası daha sonra kurbanın bilgisi olmadan arka planda çalışır.

Bir diğeri web tarayıcısı madencisi olarak bilinir. Bu yöntemde, bilgisayar korsanları bir web sitesine ya da birden çok web sitesine yerleştirilmiş bir reklama bir kripto madencilik komut dosyası enjekte eder. Kurban, virüs bulaşmış web sitesini ziyaret ettiğinde ya da kötü amaçlı reklam kurbanın tarayıcısında belirdiğinde, komut dosyası otomatik olarak yürütülür. Bu yöntemde, kurbanın bilgisayarında hiçbir kod saklanmaz.

Her iki durumda da, kod karmaşık matematik problemlerini çözer. Sonuçları, kurban tamamen habersizken bilgisayar korsanının sunucusuna gönderir.

Cryptojacking

Nasıl Tespit Edilir?

Diğer kötü amaçlı yazılım bulaşmalarında olduğu gibi, kendi başınıza fark edebileceğiniz bazı işaretler vardır.

Cryptojacking’in belirtileri temel hatları ile şunlar olabilir.

  • Cihazınızda yüksek işlemci kullanımı
  • Kasma ya da alışılmadık derecede yavaş yanıt süreleri
  • Cihazınızın aşırı ısınması

Cryptojacking’in Önlenmesi

Güçlü bir internet güvenliği yazılım paketi kullanmanız, kripto para kaçırma tehditlerinin engellenmesine yardımcı olabilir. Güvenlik yazılımını kullanmanın ve kendinizi kripto kaçırma konusunda eğitmenin yanı sıra, ekstra bir koruma katmanı için web tarayıcılarına reklam engelleme ya da kripto madenciliği önleme uzantıları da yükleyebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, nereden geldiğini bilmediğiniz e-postaları, bilinmeyen eklere ve şüpheli bağlantılara karşı dikkatli olun ve hemen silin.

Cryptojacking

Cryptojacking ile İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=ZIn5p2mLeLQ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu