Bilim ve Teknoloji

CRM Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

CRM, şirketlerin, kar amacı gütmeyen kuruluşların, eğitim kurumlarının ve işletmelerin mevcut ve olası bileşenler ve müşterilerle ilişkilerini yönetmelerine yardımcı olan müşteri ilişkileri yönetimi teknolojisidir.

Bir CRM, kuruluşlara operasyonlarını düzene koyma, müşteri etkileşimlerini takip etme ve verileri veya ekip silolarını tek bir gerçek kaynağında birleştirme araçları sağlar. İyi müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı, tüm departmanlarınıza her müşteri, kurucu ya da öğrenci hakkında tek bir ortak görünüm sağlayan tek bir entegre platform sunar.

CRM nedir

CRM Ne İşe Yarar?

Normal bir CRM yazılımı, müşteri adayları ile ilk temastan satış sonrası hizmete kadar tüm satış aşamalarını kolayca takip etmek için birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır.

Yöneticiler, satış organizasyonlarını yönetmek, satış performansını ölçmek ve süreçleri iyileştirmek için bu tarz yazılım çözümlerini kullanır. Aynı zamanda satış ekipleri, teklifler hazırlamak, siparişleri takip etmek, geçmiş satışlara erişmek, tüm bilgileri kaydetmek ve ihtiyaç duyduklarında kısa sürede erişmek için CRM’yi kullanır.

Müşteri bilgileri günümüzde artık sayısız e-postada, çeşitli excel dosyalarında ve el yazısıyla yazılmış notlarda saklanmıyor. CRM’de belirli bir sırayla saklanan bilgiler, şirketin tüm çalışanlarının ihtiyaç duydukları anda gerekli bilgilere erişmelerini sağlıyor.

CRM kullanan bir şirketin müşterisi ofisi aradığında, arayan kişi müşteriyi tanımasa bile tüm kayıtlara hızlı erişim ile hizmete devam edebilir. Müşterilerden gelen yeni talepler, şirkette çalışan diğer ekip arkadaşlarının da incelemesi için CRM’ye de kaydedilebilir.

Ekipte çalışanların müşteriler ile nasıl iletişime geçtiği, müşterilerin hangi ürünleri satın aldığı ve daha önce hangi müşterilere tekliflerin verildiğini kısa yoldan öğrenmek, verimlilik ve zaman yönetimi açısından işlerin daha hızlı ilerlemesine katkı sağlayacaktır.

CRM

CRM’nin Avantajları Nelerdir?

CRM’nin en hızlı büyüyen kurumsal uygulama yazılımı kategorisi olduğu düşünüldüğünde, her gün daha fazla şirket operasyonlarını dijitalleştirme ve birleştirme kararı alıyor. Büyüme odaklı kuruluşlar için CRM’ler, uzun vadeli başarı yaratmanın anahtarı olan dijital altyapıyı, veri odaklı kültürü ve müşteri desteğini sunmakta.

Bulut tabanlı CRM’ler, bir CRM’nin gücünü bulut bilişimin devrim niteliğindeki rahatlığıyla birleştirir. Bir CRM’yi şirket içi yazılımdan buluta taşıyarak, tüm bilgilerinizi uzaktan depolar ve yüklenmesi gereken bir masaüstü uygulaması yerine herhangi bir cihazda internet üzerinden erişirsiniz.

Bulut tabanlı CRM’ler, sayısız bilgisayara, tablete ya da mobil cihaza yazılım yükleme konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Sahip olduğunuz her cihaza yazılım yükleme konusunda endişelenmenize gerek kalmamasının yanı sıra, her verinin güvenli bir ortamda çevrimiçi olmasının sağladığı ek avantajlar da vardır. Bunlar örneğin;

  • Daha erişilebilir veri tabanı
  • Üçüncü taraf hizmet sağlayıcılardan gerektiğinden yardım alma
  • Daha düşük maliyet

Son birkaç senede, tüm sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşlar, dijital dönüşüme öncelik vermenin ve veriye dayalı karar vermeye güvenmenin faydasını gördü. Bu köklü değişim, dijital odaklı kuruluşlara, güvenilir bir şekilde kaynak yaratma tahmininden ürün başarısını izlemeye ve pazarlama ve iletişim çabalarını optimize etmeye kadar işlerinin her düzeyini etkileme yeteneği sağladı. Bir CRM’nin en büyük avantajlarından biri, tüm bunları tek bir merkezi konumda yapabilmenizdir.

CRM

CRM İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu