İnsan Kaynakları

Zaman Yönetimi Konusunda Hayat Kurtaracak 10 Bilgi

instagram takipçi hilesi

Çocukluk zamanlarımızda düşlerimizin peşinden koşarken zaman kavramı ile henüz tanışma fırsatı bulamamıştık. Zamanın bizler için ne kadar önemli olduğunun ayrımında değildik. Büyüklerimizin sürekli dile getirmiş olduğu “Zamanınızın kıymetini bilin” cümlesine pek anlam yükleyemezdik. Yaşımız büyüdükçe onların ne dile getirmek istediklerini daha iyi anlayarak onlara hak verir olduk.

calismak 3

Okul yaşamı çok çabuk geçti. Sıra çalışma yaşamına geçmeye geldi. Çalışma yaşamında kös kös oturarak, zamanınızı gereksiz işlerle geçirerek başarı sağlamanız çok mümkün değil. Zamanınızı verimli geçirme zamanı belki de çoktan geçti. Geçmişe değil geleceğe bakarak zamanı verimli hale getirmek oldukça önemlidir.

İşte zamanımızı verimli kullanabilmemizi sağlayacak püf noktaları:

1) Her Zaman Vakit Vardır

calismak 9

Bir işi zamanında yetiştiremediyseniz veya o işi çok ciddiye almıyorsanız bu o işten zevk almadığınızın göstergesidir. O yüzden zamanı bahane haline getirmenin hiç de anlamı yoktur. İşi gerçekten seviyorsanız zamanı kendiniz yaratmalısınız.

2) İşinizle İçli Dışlı Olacaksınız

calismak 11

Kimi günleri hareketli kimi günlerin ise seyirci olarak analizini yapmanız gerekebilir. Bu sayede iş hakkında çok daha olumlu değerlendirmelerde bulunmuş olacaksınız.

3) Kendinizi Zorlayıp Üretkenliğinizi Azaltmayın

calismak 5

Zorlu işlerde sürekli çalışarak söz konusu zorluğun üstesinden gelebilmek adına elimizden gelenin fazlasını yaparız. O durumda kendinizi zorlamaktan vazgeçin, üretkenliğinizi azaltmak yerine bir süre ara verin. Ardından daha motive bir biçimde işinize konsantre olabileceksiniz.

4) Birden Fazla İş Yapmak Odaklanmanızı Engelleyecektir

calismak 12

Yapılan araştırmalara göre beyin birden çok işle uğraştığı zamanlarda odaklanma sorunu çekmenin yanı sıra çok daha fazla yorulmaktadır. Bundan dolayı birden çok iş yapmaktan ziyade işini doğru biçimde bitirmek her şeyden daha önemlidir.

5) Güne Erken Başlayın

calismak 1

Zamanınızı verimli bir hale getirmek ve günün kalan saatlerinin size ait olması niyetindeyseniz o zaman güne erken başlamanız oldukça önemlidir. Bu sayede gününüz daha verimli geçecektir.

6) Çalışma Saatlerinizin Artması Üretkenliğinizi Arttırmıyor

calismak 6

Uzun saatlerce masada oturarak çalışmak ir işi sonlandırmak için yeterli değildir. Çalışma saatlerinizi verimli kullanıp işinizi erken bir saatte bitirmek çok daha önemlidir. Gecelere de masada zaman geçirmenin hiçbir anlamı yoktur.

7) Size Mesaj Atan Kişilere 3 Dakika Ayırın

calismak 10

Çalıştığınız anda size mesaj atan veya arayan kişilere 3 dakikadan fazla zaman ayırmayın. Bu sayede işten sonrasına uzun bir zaman kalacak ve iş sonrasında kendinize zaman ayırabileceksiniz.

8) Bir İşe Başlamak Zamanınızı Alıyorsa

calismak 4

Bir işe başlamak 30 dakika kadar sürüyorsa o zamanınızı değerlendirecek bir başka iş bulabilirsiniz. Bu sayede zamanınızı boşa geçirmemiş olacaksınız.

9) Önemli Olan Şeyleri Rahat Anlarınıza Bırakın

calismak 8

İki iş yapma durumundaysanız iki işten hangisi önemli ise onu kafanızın rahat olduğu bir ana bırakın. Bu sayede önemli olan işi çok daha iyi bir şekilde yapacaksınız.

10) Not Tutun

calismak 7

Gün içinde aklınıza gelenleri veya yapmak istediklerinizi not alın. Bunları sonrada anımsamak için yorulmayın. Aciliyet ve önem sırasına göre tasnif edin. Planlı gerçekleştirilen işlerde zaman kaybı plansız işlere nazaran daha az görülmektedir.

Zaman Yönetimi İle İlgili Videolar

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu