Kişisel Bilgisayarlar ve Donanımları

Silinen Dosyaları Kurtarma Nasıl Yapılır?

Silinmiş Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

instagram takipçi hilesi

silinen dosyaları kurtarma nasıl yapılır e1587035765562

Silinen dosyaları kurtarma işleminde kişilerin bilgisayar da dosyalarını bulamaması ya da yanlışlıkla silmesi sonucu kaybedilen dosyalar windows yedekleme sayesinde geri getirilebiliyor. Silinen dosyalar ayrıca önceki sürüden de geri yüklenebilir. Önceki sürümler geri yüklemenin oluşturduğu ve otomatikman kaydedilen klasör ve dosyaların kopyaları olmaktadır.

Önceki sürümler gölge kopya ya da volume shadow copy olarak adlandırılır. Yedekten dosyaları geri yüklemek istediğiniz zaman şu adımları izlemeniz gerekir. Geri yüklemeyi öncelikle açmak için başlangıca tıklayarak deneti masasına gelin ardından siste ve bakıma girdikten sonra geri yükleme öğelerini seçebilirsiniz. Dosyalarımı geri yükle seçeneğini seçerek sihirbazda çıkan adımları takip etmeniz gerekir.

Önceki Sürümleri Dosya ve klasörü Geri Yükleme

Başlangıç menüsünden bilgisayar seçilerek bilgisayar açılır. Değiştirilen klasör ya da silinen dosyaya gidilerek sağ tıklayıp önceki sürümleri geri yükle seçilir. Dosya hangi sürücüde ise örnek verilecek olunursa D:\ dizininde olan dosya için sürücüye sağ tıklanarak önceki sürümleri geri yükle seçilir.Önünüze kullanılabilir sürüm listesi çıkacaktır. Burada silinmiş dosyalar görülmektedir.

silinen dosyaları kurtarma nasıl yapılır. e1587036228950

Dosyalar Silinirse Ne Şekilde Kurtarılabilir?

Depolama cihazları ve bilgisayarınızda bulunan dosyalar ve belgelerin yanlışlıkla silinmesi ve kaybolması büyük sıkıntı yaratabilir. Silinen dosyaları bazı yazılımları kullanarak ta geri yüklemeniz mümkün. Bu yazılımlardan biri EaseUse Data Recovery yazılımı kullanarak geri yükleyebilirsiniz.

Android,İos ve windows Mac gibi sistemlerde silinen dosyalar EaseUs firmasının yazılımı olan Data Recovery Wizard yazılımı ile kurtarma imkanı sunmaktadır. Yazılımların ücretsiz kullanılanları da bulunmaktadır. Diğerlerine göre belli oranlarda dosya kurtarabilen ücretsiz yazılımlara göre ücretlilerde daha büyük çapta kurtarma sağlayabilmektedir.

Silinen veriler geri getirilebilir mi bunu nasıl yapabilirsiniz? Kısaca değinilecek olunursa istediğiniz yeri taramak için disk alanını ya da bir konumu seçerek taranacak alanı belirleyebilirsiniz. Tarama yapılınca çıkan alanda silinmiş dosyalar ve çöp kutusundan da kaldırılmış dosyalar görünüyor. Tarama tamamlanana kadar beklemeniz oldukça önemli ayrıntılardan biri.

Taramayı bitirdikten sonra önizleme ekranına geçebilirsiniz. 3 bölüm olarak parçaya ayrılmış ekranda orta kısım taramadan ortaya çıkan kurtarılmayı bekleyen dosyaları sağ tarafta dosyaların ön izlemeleri ve son kısımda ise klasör (directory tree) alanı görülmektedir. Bu alanları inceleyerek hangi dosyanızı kurtarmak istiyorsanız tekrar geri yükleme sağlayarak önerilen adımlarla silinen dosyaları kurtarma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

silinen dosyaları kurtarma nasıl yapılır

SSD türü disklerde, silinen dosyaları geri getirme durumu format atarsanız, imkansızdır. Ne yazık ki sadece özel firmalarca ücretli bir şekilde yapılmakta olup, ücretlerinin de en az 1000 TL den başladığını söylemem gerek.

Siberden Etkilenen Dosyaları Kurtarma

Geri getireceğiniz belirlenen hedef klasörü belirleyip ister USB belleğe ya da başka bir disk birimini belirleyerek dosyanızı kurtarabilirsiniz. Bu işlemlerin süresi uzun sürdüğünden işlemin bitimine kadar bilgisayarın açık olması önemlidir. Bilgisayarda bazı siber durumlardan dolayı da dosya kayıplarına maruz kalabilirsiniz. Bu durumda EaseUS yazılımlarının yardımı sayesinde wcrt ya da wncry uzantı olarak değişmiş dosyaları tekrar geri getirebilirsiniz.

Silinmiş Dosyalar Nasıl Kurtarılır? Silinen Dosyaları Kurtarma Nasıl Yapılır? ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=HftZckm8R4U&t=1290s

Kaynak
KaynakKaynak 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu