Alternatif TıpBeslenme ve Diyet

Çörek Otu Nedir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

çörekotu bitkisi

Poğaça ve böreklerde süsleme amacıyla kullandığımız çörek otu aslında uzmanların özellikle tüketilmesini önerdiği şifalı bitkilerdendir. Faydası olmayan bir alan yok denecek kadar azdır. Bu yazımızda çörek otunun faydalarına, nasıl kullanılacağına ve yan etkilerine değindik. Eminiz ki yazımızı okuduktan sonra çörek otunu sofralarınızdan eksik etmeyeceksiniz.

Çörek otu nedir?

corek otu faydalari

Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişebilen, dünyada da kendisine birçok yetişme alanı bulan çörek otu, tohumlarından çoğalan ince yapraklı ve otsu bir tarla bitkisidir. Kumlu gevşek toprakları seven bu bitki çiçeklenme dönemine kadar sulanır daha sonra suya ihtiyaç duymaz. Çörek otu olarak kullanılan siyah küçük taneler bitkinin dallarında yetişen kapsüllerin içindeki tohumlardır.

Çörek otu, geçmişten günümüze birçok araştırmaya konu olmuştur. En önemli özelliği kanserli hücrelerin temizlenmesinde etkili olması ve kansere karşı koruyucu olmasıdır. İçerisinde birçok vitamin ve molekül bulunduran çörek otu birçok hastalığın tedavisinde hatta birçok ilacın üretiminde kullanılır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. İçerisinde bol miktarda protein ve bitkisel yağ barındırır.

Çörek otunun faydaları nelerdir?

çörekotu çörekotuyağı

  • İçerdiği yüksek miktarda C vitamininden dolayı antioksidan özelliği vardır.
  • Vücutta iltihap oluşmasını engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için mikroplara taviz vermez. Özellikle eklem iltihaplarında oldukça etkilidir.
  • Kanser hastalığından koruyucu özelliği vardır. Kansere yakalanma riskinizi azaltır, prostat ve meme kanserinde yavaşlatıcı etkisi vardır.
  • Çörek otu, karaciğeri korur. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar karaciğer kanserinden koruduğunu göstermiştir.
  • Almanya’da yapılan bir araştırma çörek otunun bronşitli astım, alerjik astım, bahar nezlesi gibi alerjik hastalıkların tedavisinde büyük oranda faydası olduğu gözlenmiştir.
  • Çörek otu kullanımı nefes borusu kaslarını gevşetme özelliğinden dolayı nefes darlığı problemlerinde de faydalıdır.
  • Mide zarını dış etkenler nedeniyle tahriş olmaya karşı korur.
  • Kandaki şeker miktarını düşürücü özelliği vardır.
  • Bunların dışında çörek otunun sedef ve parkinson hastalığı, yüksek tansiyon ve boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Çörek otu nasıl kullanılır?

çörekotlu kurabiye

Öncelikle çörek otunu öğütülmüş halde kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü öğütülme sırasında içinde bulunan faydalı yağlar uçacaktır. Tohum halinde tüketmek en doğru olanıdır. Çörek otunu günlük hayatımızda her türlü poğaça börek ve kurabiye süslemelerinde kullanarak tüketebiliriz.

Bunun dışında düzenli olarak tüketmek istiyorsanız yemeklerden önce bir tatlı kaşığı çörek otunu çiğneyebilirsiniz. Tadı acı olduğu için yutmakta zorluk çekiyorsanız bir kase yoğurdun içine katarak da tüketebilirsiniz.

Çörek otunu ve faydalarını anlatırken çörek otu yağından bahsetmekte de fayda vardır. Çünkü, tıpkı çörek otunun kendisi gibi çörek otu yağı da sağlığımız için oldukça faydalıdır. Çörek otunu yağını aktar ya da eczanelerden alabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Evde iki şekilde çörek otu yağı yapabilirsiniz.

çörekotu yağı

İlk olarak, bir miktar çörek otu bitkisi çok ince kıyılır. Kıyılan çörek otları bir şişeye doldurularak üzerine zeytinyağı eklenir ve şişenin ağzı sıkıca kapatılır. 15 gün boyunca güneş gören veya sıcak bir yerde bekletilir.

İkinci olarak ise ; 50 gram çörek otu tohumu 250 gram zeytinyağı ile karıştırılır. Bir hafta bekletilir ve ince bir süzgeç yardımıyla süzülür.

Çörek otunu yağını yemeklerde veya salatalarınızda kullanabilirsiniz. Çörek otu yağı, bağışıklık sistemini güçlendirir, hücreleri yeniler, cildi nemlendirir, mikropları ve mantarları öldürür, soluk borusunu genişleterek nefes almayı kolaylaştırır. Romatizma, migren, sırt ve baş ağrılarında etkilidir.

Bunların yanında hazım kolaylaştırıcı özelliği vardır. İdrar söktürücü özelliği sayesinde safraya iyi gelmektedir. Menopoz döneminde olan kadınların kullanmasında fayda vardır.

Çörek otunun yan etkileri nelerdir?

çörekotu çörekotuyağı 1

Çörek otu ve çörek otu yağı, sağlığa faydalarının yanında diğer tüm bitkiler gibi fazla ve bilinçsiz kullanıldığında bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Kalp hastalığınız ya da şeker tansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa veya herhangi bir hastalık sebebiyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız çörek otu ya da çörek otu yağını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Çörek otu yağı, kullanan bazı kişilerde kontakt dermatite neden olabilir.. Kaşıntı, kızarıklık ve cildin pul pul olması kontakt dermatitin belirtileri arasındadır. Yüksek dozda çörek otu yağı tüketimi böbrek veya karaciğerde tahribatlara neden olabilir.

Çörek Otu Nedir? Nasıl kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu