Yaşam

Converse Hakkında 10 Gerçek

instagram takipçi hilesi

Michael Jordan‘ın ilk Olimpiyat altın madalyasını bir çift Converse Fastbreak Mid ile kazandığını biliyor muydunuz? Converse’in zamansız cazibesini keşfetmeye hazır olun! 1908 yılından beri bu ikonik spor ayakkabılar fark yaratıyor ve kalıcı bir izlenim bırakıyor.

Massachusetts‘teki mütevazi başlangıcından küresel bir sansasyon haline gelen Converse, keşfedilmeye değer zengin bir tarihe sahiptir. Öyleyse, Chucks‘larınızı bağlayın ve bu efsanevi ayakkabılarla ilgili 10 inanılmaz gerçekle bir yolculuğa hazırlanın. İşte;

Converse Hakkında 10 Gerçek

Converse 1908’den beri kullanılmaktadır.

converse hakkinda 2

Converse’in uzun süredir piyasada olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz. Şirket, 1908 yılında MaldenMassachusetts‘te kuruldu.

Kurucu Marquis Mills Converse, Converse Rubber Shoe Company‘yi kurmadan önce bir ayakkabı şirketinde yöneticiydi.

Converse, II. Dünya Savaşı sırasında ordu için ayakkabı üretti.

converse hakkinda 3

1941 yılında ABD, 2. Dünya Savaşı‘na girdi ve Converse, ABD ordusu tarafından kullanılan resmi ayakkabıydı. Converse yıldızı, askerlerin eğitim sırasında beyaz yüksek üstler giymesiyle hızla bir vatanseverlik sembolü haline geldi.

Nike, Converse’in sahibidir.

converse hakkinda 4

Rakip Nike, bir süredir Converse ile ilgileniyordu ve Temmuz 2003‘te şirketi kendilerine kaptırdılar.

Yine de ucuz olduğundan değil tabii Converse’i satın almak Nike’a 309 milyon dolara mal oldu. Satın almanın ardından Nike’ın ilk hamlelerinden biri, 1970‘lerin tarzındaki popüler Converse’i geri getirmek oldu.

Her 43 saniyede bir çift Chucks satılıyor.

converse hakkinda 5

Ya da en azından Nike, 2012 yılında sadece Chucks’tan 450 milyon dolarlık satış yaptığında bunu iddia etmişti. Genel olarak, şirket 1908 yılında kurulduğundan bu yana şaşırtıcı bir şekilde bir milyardan fazla Converse satıldı.

Converse’in bir kayıt stüdyosu var.

converse hakkinda 6

Converse, birçok sanatçının ayakkabılarını giydiğini fark etti, bu yüzden topluluğa geri vermenin bir yolu olarak BrooklynNew York‘ta son teknoloji bir kayıt stüdyosu açmaya karar verdiler.

Stüdyo sadece ortalama bir günlük kayıt stüdyosu değil aynı zamanda benzer düşünen insanlarla ücretsiz olarak kayıt ve bağlantı kurma yeridir.

Converse Rubber Tracks artık Asya, Avrupa ve Kuzey ve Güney Amerika‘daki merkezleriyle küresel bir ilişki haline geldi.

Rocky, Chuck Taylor’ınkini giydi.

converse hakkinda 7

Herkes Rocky‘deki Sylvester Stallone‘u hatırlar, ünlü bir şekilde açık havada merdivenlerden yukarı koşar. Bahse girerim birkaçınız onun bu koşular için bir çift Converse giydiğini fark etmişsinizdir.

Bu garip görünebilir; kemer veya ayak bileği desteği yoktur. 1970 yılında, Converse’in tipik ince kanvas ayakkabılar ortaya çıkmadan önce ciddi bir spor ayakkabısı olarak görüldüğü ortaya çıktı.

Wilt Chamberlain, Chucks giyen bir basketbol maçında 100 sayı attı.

converse hakkinda 8

2 Mart 1962 tarihinde Philadelphia Warriors, o zamanın en popüler spor ayakkabısı olan bir çift Chuck Taylors All-Stars giyerken, Chamberlain‘in 100 sayılık üstünlüğü sayesinde New York Nicks‘i ezdi.

Oyunun ses kaydı olmasına rağmen maalesef oyun televizyonda yayınlanmadı ve hiçbir görüntü kurtarılamadı.

Genel tasarım uzun yıllardır değişmedi.

converse hakkinda 9

Converse’in 1908 yılından beri var olduğunu biliyoruz ki bu inanılmaz. Ancak ayakkabının asıl tasarımı 1949 yılından beri değişmedi ve ayakkabının alt kısmının tasarımı inanılmaz bir şekilde 1923 yılından beri aynı kaldı.

Bu gerçekten de Converse’in gerçekte ne kadar zamansız olduğunu gösteriyor.

Michael Jordan, ilk Altın Madalyasını kazandığında Converse giymişti.

converse hakkinda 10

Basketbol efsanesi Michael Jordan‘ın Olimpiyatlara ilk çıkışı, kendisine ilk Olimpiyat Altın Madalyasını aldığı 1984 yılındaydı.

Oyunlar boyunca bir çift Converse Fastbreak Mids giydi. Bugün çoğunlukla patenciler tarafından giyilen bir ayakkabıdır. 2017‘ye hızlı ileri sarın ve aynı Converse’ler açık artırmada 190.000 dolardan fazla göz alıcı bir fiyata satıldı.

Oxford’lar Harlem Globetrotters sayesinde icat edildi.

converse hakkinda 11

Converse, yeni Chuck Taylor All-Star ayakkabısını tasarlamasına yardımcı olması için akrobasi ve numaralarıyla tanınan bir Amerikan basketbol takımı olan Harlem Globetrotters‘ı görevlendirdi.

Ekip, spor ayakkabıların üst kısımlarını keserek dekolte modeller oluşturdu. Oyuncular daha sonra bu prototipler ile ortalıkta dolaşıp onları sahada test ettikten sonra  tasarımcılara düşük bilekli yakanın şeklini nasıl geliştirecekleri konusunda geri bildirimde bulundular.

Bu deneme yanılma süreci, 1957 yılında Converse’in Chuck Taylor All-Star “Ox” -“Oxford Cut“ın kısaltması- tasarımına yol açtı.

converse hakkinda 1

Converse bir ayakkabıdan daha fazlası olduğunu kanıtladı ki bu kültürel bir fenomendir. Converse, tarihteki önemli rolünden zamansız tasarımına kadar silinmez bir iz bıraktı.

Bir dahaki sefere Chuck’larınızı giydiğinizde, taşıdıkları zengin mirası hatırlayın. Converse ile şık kalın, zamansız kalın ve yürümeye devam edin.

Converse Hakkında 10 Gerçek ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu