Yaşam

Permakültür Nedir, Nasıl Uygulanır?

instagram takipçi hilesi

Permakültür Nedir?

Bill Morrison, Permakültür kavramına bu ismini vermiştir. Permakültür kavramını, Bir Tasarımcının El Kitabı olarak düşünmüştür. Permakültür, doğal çeşitliliğin, İstikrarlı ve esnek tarımsal üretim ekosistemlerinin bilinçli tasarımı ve bakımıdır. ekosistem. Üzerinde yaşayan insanların toprakla uyumlu bütünleşmesi, gıda, enerji, barınma ve diğer maddi ve manevi ihtiyaçların sürdürülebilir bir şekilde karşılanmasıdır.

Permakültür

Sürdürülebilir tarım olmadan istikrarlı bir sosyal düzen olamaz. Permakültür kelimesi, “kalıcı” ve “tarım” kelimelerinin birleşiminden oluşan İngilizce permakültür, “kalıcı tarım” kelimesinden gelmektedir. Yüzyılımızın en temel sorunlarından biri olan çevre sorununu ele alan sürdürülebilir yaşama yönelik oldukça başarılı bir sistemdir. Permakültür için en temel kurallar, kendimize ve çocuklarımıza karşı sorumlu olmak ve ekolojik karbon ayak izimizi sıfırlamaktır. Bahçesi olmayanlar için de uygulaması oldukça kolaydır.

Permakültür Nasıl Uygulanır?

Kompost, en basit haliyle açıklamak gerekirse, organik atıkları birleştiren ve parçalayan yüksek kaliteli doğal bir gübredir. Herhangi bir ortamda kompost hazırlayabilirsiniz. Ayrıca yumurta kabukları ve meyve/sebze kabukları gibi her gün çöpe attığımız malzemeleri geri dönüştürmemize yardımcı olur. Bu kompostu çeşitli bitki ve çiçekler için kullanabilirsiniz. Kompost sayesinde toprak daha iyi hava alır ve daha iyi su tutma sağlar.

permakultur nedir nasil uygulanir3

Hidroponik Sistem

Hidroponik sistem eski bir dikey tarım tekniğidir. Evinize, bir kolona, ​​hatta ofisinizdeki boş bir duvara uygulayabileceğiniz bir sistemdir. Hidroponik bir sistemde, topraksız bitkiler sudaki mineral besin çözeltisi ile yetiştirilir. Bitkiler ihtiyaç duydukları tüm vitamin ve mineralleri bu çözeltilerden alırlar. Marul, maydanoz, dereotu, nane, fesleğen vb. Bu sistemle kolayca sebze yetiştirebilirsiniz. Sistemi hazır kit olarak satın alabilir veya kendiniz tasarlayabilirsiniz. Ek olarak, hidroponik bitkiler, toprakta yetişen bitkilerden %30 daha hızlı büyür.

Aquaponics Sistem

permakultur nedir nasil uygulanir2

Diğer bir yaygın hidroponik tarım yöntemi, akuaponik sistemdir. Bu sistemle hem balık hem de bitki yetiştirilebilir. Balık yetiştiriciliğinden elde edilen besin açısından zengin su, bitkiler için doğal bir gübre olarak kabul edilir ve büyümelerine yardımcı olur. Bitkiler balıklar için suyu temizlemeye yardımcı olur. Bitkilerin yeterince ışık alması için güneşli bir yere yerleştirin veya gün ışığı yoksa bir ışık kaynağı ekleyin.

Bitkiler suyu kirlilikten çok hızlı ve verimli bir şekilde temizlediğinden, balık yetiştiriciliği için kullanılabilecek en güzel sistemlerden biridir. Çünkü balıklar hızlı ve sağlıklı büyür. Aquaponic sistem, katmanlı bir sistemde daha az su tüketimi, organik gübreleme ve küçük alan çiftçiliği avantajlarına sahiptir.

Permakültür İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu