Yaşam

Şiddet Durumunda İzlemeniz Gereken Adımlar

instagram takipçi hilesi

Günümüzde gitgide artan şiddet olayları, milyonlarca insanın hayatını karartmaya devam ediyor. Belki de  şiddete maruz kalan insanlardan bir tanesi de sizsiniz. Şiddet olaylarının devam etmesinin nedenlerinden en büyüğü, bu durumu kimseyle paylaşmamak ve hiçbir yetkili merciiye şikayette bulunmamaktadır.

şiddet 4

Unutmayın ki şiddetle hiçbir zaman yalnız mücadele edemezsiniz. Bunun bilincine vararak hareket etmeli, ve kesinlikle bu gibi durumlarda sessiz kalmayı, sabretmeyi düşünmemelisiniz. Siz ne kadar sessiz kalmaya devam ederseniz bu çağ dışı şiddet olayları artmaya ve sizi hem maddi hem de manevi olarak çok kötü etkilemeye devam edecektir.

şiddet 1

Günlük hayatta kadın olsun erkek olsun birçok insan şiddetle karşı karşıya kalmaktadır. Fakat verileri incelediğimizde şiddete maruz kalan insanların %80’ini kadınlar oluşturuyor. Özellikle ülkemizde çok fazla olan bu oranlar, bizleri şiddet konusunda bilinçli olmaya ve bu gibi durumlarda ne yapmamız gerektiğini bilmeye yöneltiyor.

İşte bu yazımızda şiddete maruz kaldığımızda neler yapmalıyız, izlememiz gereken yollar nelerdir, bunları inceleyeceğiz.

şiddet 3

155 veya 156 numaralı hattı arayın

Olayın ardından acile olarak bu numarayı arayarak bulunduğunuz yeri bildirmeli ve ekip göndermelerini istemelisiniz. Ekipler geldiğinde maruz kaldığınız olay her ne ise çekinmeden, bütün ayrıntıları ile onlara anlatmalısınız. Bu şekilde olayın aydınlatılmasına ve hakkınızın savunulabilmesine katkıda bulunmalısınız.

Şiddet görürken yanınızda 3. Şahış kişiler varsa veya halka açık bir yerde darp edildiyseniz bu kişilerin tanıklığını istemeli veya dışarıda kamera bulunuyorsa kamera kayıtlarının incelenmesini talep etmelisiniz.

şiddet 2

Darp Edildiğinizde Ulaşabileceğiniz Diğer Telefonlar  Şunlardır:

112 – Acil Çağrı Merkezi

155 – Polis İmdat Hattı

156 – Jandarma İhbar Hattı

183 – Aile, Kadın, Çocuk ve Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattı

0549 656 96 96 – Aile İçi Şiddet Yardım Hattı

şiddet 8

Hiç Zaman Kaybetmeden Darp Raporu Alın

Şiddet olayından sonra acilen bir hastaneye gidere doktora kontrol olmalı, olay anlatmalı ve bir darp raporu çıkartmalısınız. Bu sayede, mahkemede çok daha kesin ve nihai verileri elinizde bulundurabilecek, suçlunun daha kati suretle ceza almasını ve yaptığını sağlayabileceksiniz.

şiddet 5

Şiddet Anında Oluşan Yaraları ve İzlerin Fotoğrafını Çekin

Şiddete maruz kaldığınıza dair ayrıntılı bir darp raporu alsanız dahi mutlaka vücudunuzda oluşan kesik, yara, darbe, iz gibi durumların fotoğraflarını çekin ve bunları belgeleyin. Bu sayede, bu şiddete dair daha çok veriye sahip olacaksınız.  Mahkemede delil niteliğinde kullanabileceğiniz bu görüntüler sizin maduriyetinizi anlatmaya yetecektir.

şiddet 6

İlçe Emniyet Müdürlüklerine Giderek Dilekçe Verin

Darp olayının ardından henüz hiç yardım almamış ve polisle iletişim geçmediyseniz, İlçe Emniyet Müdürlüklerine giderek durumu anlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra, hala belirgin yara izleriniz varsa bunları göstererek darp raporu alabilirsiniz. Emniyet merkezinde Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliğine şikayet başvurusu oluşturabilirsiniz

şiddet 7

Ne olursa olsun darp olayları karşısında hiçbir suretle susmayın. Sizi destekleyen birçok kamu kurumu ve özel kuruluşlar olduğu bilin ve kendinizi yalnız hissetmeyin.

Kaynak
kadem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu