Bilim ve Teknoloji

Çoklu Evren Bilimsel Olarak Mümkün Mü?

instagram takipçi hilesi

Hepimiz çoklu evreni biliyoruz, değil mi? Bir gün bir yerlerde bir fizikçi “Keşke bütün gün oturup matematik yapmak yerine NBA‘de oynasaydım” diye düşündü ve bam: anında çocukluk fantezisi teorik fizikle buluştu.

Bir de Marvel filmi, DC filmi ve üç Örümcek Adam‘lı film var ki aslında oldukça sağlamdı ve beklediğinizden daha iyiydi, özellikle de Andrew Garfield. Ve orada bir yerde, kurgusal tasvirler, kanıtsız gerçeklik, çoklu evren savunucularının dini coşkusu ve şüphecilerin temellendirilmiş çekinceleri arasında boğulan çoklu evren gerçeği yatıyor ama öyle bir şey yok.

coklu evren bilimsel olarak mumkun mu 1

Peki ama çoklu evren hakkında nasıl veri toplanır? İşte muamma: 1) Evren, tanımı gereği, var olan her şeyi içeren şeydir ve 2) Başka bir evreni test etmek için var olan her şeyin dışını test etmemiz gerekir ve dolayısıyla 3) Bilim = imkansız. Yine de bazı araştırmacılar, Cornell Üniversitesi‘ndeki ortak bir makaleye göre, evrendeki en eski ışığın yani kozmik arka plan radyasyonunun (CBR) çok evrenli ipuçları taşıdığına işaret ediyor. 

Nihayetinde, fizikçi ve çoklu evren savurucusu Sabine Hossenfelder, The Guardian‘da bunu en iyi şekilde ifade ediyor: “Bu çoklu evren fikirlerinin hepsi mümkün ve hepsi elimizdeki gözlemler ile uyumludur. Ancak ben bunlara bilim dışı derim çünkü kanıtların ne lehinde ne de aleyhinde bir şey söylemediği türden fikirler.” 

Çoklu Evren Bilimsel Olarak Mümkün Mü?

Birçok Çoklu Evren Yolu

coklu evren bilimsel olarak mumkun mu 2

Pek çok kişi bunun farkında olmayabilir, ancak “çoklu evren” hakkında konuştuğumuzda, aslında çeşitli hipotezlerden, özellikle de çoklu dünyalar, sonsuz enflasyon ve sonsuz tekrar eden uzay yorumlarından bahsediyoruz. Her biri çoklu evrende yaşayabilmemiz için farklı bir yol öneriyor.

Çoklu dünyalar yorumu, insanların çoklu evreni düşünürken en çok hayal ettikleri şeydir: bugün kırmızı ayakkabı giymeyi seçmeniz veya Nazilerin İkinci Dünya Savaşı‘nı kazanması dışında her şeyin aynı olduğu kopya bir evren ve bunun gibi şeyler.

The MIT Press Reader‘ın açıkladığı gibi, çoklu dünyalar yorumunun kökleri kuantum mekaniğine dayanmaktadır; bu yorumda ölçülemeyen parçacık durumları mevcuttur (yukarı, aşağı, saat yönünde, saat yönünün tersine, vb.), ancak kendi evrenlerinde.  

Sonsuz enflasyon yorumu fizikçi Alan Guth tarafından ortaya atılmıştır ve kökleri Büyük Patlama‘ya dayanmaktadır. Scientific American‘ın özetlediği gibi, Büyük Patlama bizim düşündüğümüz şekilde bir patlama değil, uzayın hızlı bir şekilde genişlemesiydi.

Diğer adı ise enflasyondur. Ancak Guth’un dediği gibi enflasyon asla durmazken, uzayın belirli bölgeleri genişlemeyi durdurur ve kendi cepli evrenlerine doğru kabarcıklaşır. Dolayısıyla çoklu evren, kurbağa yumurtası gibi üst üste binen evrenler topluluğudur.

Son olarak, sonsuz tekrar eden uzay yorumu, Aeon‘un tanımladığı gibi, evrenin bir Büyük Patlama’dan diğerine sonraki evrenleri doğurmaya devam ettiğini öne süren fizikçi Roger Penrose‘a kadar uzanmaktadır. Döngüsel Konformal Kozmoloji (CCC) olarak adlandırılan bu kavram, ardışık ve nihayetinde sonsuz evrenlerden oluşan bir çoklu evren yaratmaktadır. 

Test Edilemeyeni Test Etmek

coklu evren bilimsel olarak mumkun mu 3

Peki var olan tek şey evren ise diğer evrenler hakkında nasıl kanıt toplayabiliriz? Sonuçta, en spekülatif, kulağa sihirli gelen bilimin bile sadece bir düşünce deneyi olmaktan öteye geçebilmesi için gerçek, ölçülebilir fizik temellerine dayanması gerekir. Smithsonian Magazine‘de çeşitli fizikçilerin dile getirdiği gibi, çoklu evren yorumlarına yönelik en büyük eleştiri budur.

Carlo Rovelli, modern fizikçilerin mevcut teorileri genişletmenin veya gözlemlenebilir verilere dayalı hipotezler geliştirmenin ötesinde bilgi toplamak için “üçüncü bir yol izleyerek zaman harcadıklarını” söylüyor. Ve Rovelli şöyle ekliyor; “Geçmişte bu hiçbir işimize yaramadı ve maalesef şimdi de bir işe yaramıyor” dedi.

Yine de, diğer evrenlerin varlığını kontrol etmenin ya da en azından kendi evrenimizden köpürdükleri veya kendi evrenimizle çarpıştıkları noktaları bulmanın bir yolu olabilir. Oxford Üniversitesi Matematik Enstitüsü‘nün açıkladığı gibi, cevap, maddenin dağılımı, sıcak ve soğuk bölgeler vb. açısından erken kozmosun bir resmini gösteren evrendeki en eski ışık olan kozmik arka plan radyasyonunda (CBR) yatıyor olabilir. 

Cornell Üniversitesi‘nde yayınlanan ayrıntılı bir makalede, CBR’nin bazı boş noktalarının, evrenimizin başka bir evreni kabarcıklandırdığı ya da bir evrenle çarpıştığı yerleri gösterebileceği öne sürülüyor. Bir deneyde, gazı aşırı soğutarak, gazın kuantum enerji alanlarından kabarcık benzeri yapılar oluşturmasını sağladılar ve bu yapılar CBR’nin desenlerine benzedi. Sonuçta, bu bulgular daha sonraki testlere yol açabilir ve mevcut tüm çoklu evren yorumlarını tek bir teoride birleştirebilir.

Fantezinin Kanıtı

coklu evren bilimsel olarak mumkun mu 4

Adil olmak gerekirse, bazı fizikçiler çoklu evrenin en azından mümkün olduğunu düşünüyor. Ancak Neil deGrasse Tyson gibi popüler bir bilim iletişimcisi bile Popular Mechanics‘te bunun her şeyden çok yaratıcı düşünceyi kolaylaştıran bir fikir olduğunu kabul ediyor ve şöyle diyor: “Bir şeyi şu anda deneysel olarak doğrulayamıyor olmanız, onun hakkında düşünmeye devam etmemeniz gerektiği anlamına gelmez, çünkü daha sonra bunu mümkün kılacak çözümler ortaya çıkabilir.”

Science Alert‘e göre, merhum Stephen Hawking daha ölçülü ve şiirsel bir şekilde, sonsuz şişmenin doğal olarak “sonsuz bir fraktal gibi, şişen bir okyanusla ayrılmış farklı cep evrenlerinden oluşan bir mozaiğe sahip” bir çoklu evrene yol açtığını kabul etti. Hawking yine de, test edilemediği için hiçbir zaman çoklu evrenlerin hayranı olmadığını da söyledi. 

Kozmik arka plan radyasyonu ile ilgili son araştırmalar bir yana bırakılırsa, çoklu evreni kontrol etmek için gerçekten başka bir ipucu yok. Forbes‘un açıkladığı gibi diğer araştırma alanları, diğer evrenlere tünel açan solucan deliklerine girmek gibi giderek daha saçma hale gelen bilimkurgu senaryolarını içermektedir.

Sonuç olarak, Forbes’a göre, “diğer evrenler için sıfır kanıt var” ve çoklu evren kavramlarına bir “teori” olarak atıfta bulunmak doğası gereği yanıltıcıdır çünkü “teori” gibi kelimeler doğrulanmış ve gerçek bir şeyi ima eder. 

En azından, çoklu evrenlere duyulan hayranlık, zamanın kaçışçılığını ve işlerin başka bir şekilde gidebileceğine inanma arzusunu yansıtmaktadır. Ancak çoklu evren büyülemeye devam etse bile, sahip olduğumuz tek ve garantili evreni gözden kaçırmamak en iyisidir.

Çoklu Evren Bilimsel Olarak Mümkün Mü ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu