Yabancı Erkek Ünlüler

Andrew Garfield Kimdir?

instagram takipçi hilesi

andrew garfield 5
Tam adı: Andrew Russell Garfield
Doğum tarihi: 20 Ağustos 1983
Doğum yeri: Los Angeles, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri
Boyu: 1,79 cm
Burcu: Aslan
Kardeşi: Ben Garfield
Mesleği: Aktör
Aktif Yılları: 2004’ten günümüze
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Andrew Garfield Kimdir? Andrew Russell Garfield, ünlü karakteri oynadığı ‘The Amazing Spider-Man‘ film serisindeki rolü ile dünya çapında tanınan popüler bir İngiliz-Amerikalı aktördür. Başlangıçta Londra‘da bir tiyatro oyuncusu olarak başarı bulan Garfield, ilk filmini Amerikan savaş filmi olan ‘Lions for Lambs‘ ile yaptı.

Daha sonra İngiliz yazar Jonathan Trigell‘in aynı adlı popüler romanından uyarlanan ‘Boy A‘ filminde de ana rolü oynadı. 2012 yılında ‘The Amazing Spider-Man‘ filminde Marvel Comics‘in popüler süper kahramanı olan Spider-Man‘i canlandırmasının ardından uluslararası üne kavuştu. Film uluslararası alanda büyük bir ticari başarı elde etti.

2014 yılı yapımı devam filmi olan ‘The Amazing Spider-Man 2‘deki rolünü yeniden canlandırdı. Bu filmde selefi gibi başarılı olan ve yılın en çok hasılat yapan dokuzuncu filmi olduArdından Garfield ‘Hacksaw Ridge filminde başrol oynadı  ve performansı takdir topladı. Bu rol ünlü aktöre ‘En İyi Erkek Oyuncu‘ dalında Oscar adaylığı kazandırdı.

Andrew Russell Garfield, 20 Ağustos 1983 tarihinde Los Angeles, California, ABD‘de Lynn ve Richard Garfield‘ın oğlu olarak dünyaya geldi. Andrew anne tarafından İngiliz, baba tarafından ise Amerikalı’dır. Andrew’in annesi bir anaokulunda, babası ise bir yüzme kulübünde çalışıyordu.

Andrew Garfield, küçük yaşlardan beri süper kahraman Örümcek Adam‘ın hayranıydı. Sıklıkla alay edilen sıska bir çocuk olarak, kendisini süper kahramanın ikinci kişiliği olan “Peter Parker” ile de özdeşleştirdi. Başlangıçta işletme okumayı amaçlamış olsa da, gençken oyunculuk ile ilgilenmeye başladı.

Andrew, Ashtead‘deki City of London Freemen’s School‘a taşınmadan önce Banstead‘deki Priory Preparatory School‘da okudu. Daha sonra ise Andrew ‘University of London‘da Central School of Speech and Drama‘ya katıldı ve 2004 yılında mezun oldu.

Andrew Garfield Kariyeri

İlk yıllarında çoğunlukla sahneye çıkan Andrew Garfield, televizyondaki ilk önemli görünümünü ise 2005 yılında İngiliz komedi dizisi olan ‘Sugar Rush‘ta rol aldığı sırada yaptı. Garfield yardımcı bir rol oynadı ve beş bölümde de yer aldı. İki yıl sonra Andrew, popüler bir İngiliz bilim kurgu dizisi olan ‘Doctor Who‘da da rol aldı.

İlk filmini, yardımcı bir rol oynadığı 2007 Amerikan savaş draması olan ‘Lions for Lambs‘ ile yaptı. Aynı yıl Andrew Garfield ‘Boy A‘ filminde hapisten çıktıktan sonra yeni bir hayata başlamaya çalışan sorunlu bir çocuğun başrolünü oynadı. Rol, aktörün filmlerdeki ilk büyük rolü olarak kabul edilebilir ve performansı eleştirmenler tarafından da takdir edildi.

Sonraki birkaç yıl içinde ise Andrew; ‘The Other Boleyn Girl (2008), ‘The Imaginarium of Doctor Parnassus‘ (2009) ve ‘Never Let Me Go (2010) gibi filmlerde rol aldı.

Popüler sosyal ağ sitesi olan Facebook‘un kurucularına dayanan 2010 yılı drama filmi ‘The Social Network‘te başrol oynadı. Film ticari olarak başarı sağladı ve ayrıca birkaç Oscar‘a da aday gösterildi.

Aynı adlı popüler Marvel Comics süper kahramanına dayanan 2012 yılı süper kahraman filmi olan ‘The Amazing Spider-Man‘de Spider-Man / Peter Parker‘ı canlandırmasından sonra dünya çapında popüler oldu. Yönetmenliğini Marc Webb‘in yaptığı film dünya çapında büyük bir hit oldu ve aynı zamanda da büyük bir kritik başarı elde etti. İki yıl sonra, Andrew Garfield’ın rolünü yeniden canlandırdığı ‘The Amazing Spider-Man 2‘ adlı bir devam filmi yayınlandı.

2016 yılında Garfield, Mel Gibson tarafından yönetilen bir savaş drama filmi olan ‘Hacksaw Ridge‘de başrolde yer aldı. Film büyük bir hit oldu ve yılın en başarılı filmlerinden de biri oldu. Garfield, filmdeki olağanüstü performansı ile ‘En İyi Erkek Oyuncu‘ dalında Oscar adaylığı kazandı ve film toplamda altı Oscar adaylığı kazandı.

Aynı yıl Andrew Garfield Oscar’a aday gösterilen bir başka tarihi film olan ‘Silence‘da da başrolde yer aldı. Ticari bir başarı olmamasına rağmen çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı.

Sonraki iki filmi olan ‘Breathe‘ (2017) ve ‘Under the Silver Lake‘ (2018) gişede başarılı olamadı ve eleştirmenler tarafından ortalama ilan edildi. Ayrıca ‘Mainstream‘ , The Eyes of Tammy Faye‘ ve ‘Tick, Tick… ​​Boom!‘ gibi filmlerde de rol aldı.

Üretken bir tiyatro oyuncusu olan Andrew, ‘Death of a Salesman‘ın 2012 yılı Broadway canlandırmasında ‘Biff‘i canlandırdı. Ayrıca Prior Walter‘ın 2018 yılı Broadway yapımı olan ‘Angels in America‘da rol aldı. 2012 yılında ‘Death of a Salesman‘daki performansı ile ‘Bir Oyunda Öne Çıkan Rolde Bir Erkek Oyuncu Tarafından En İyi Performans‘ kategorisinde ‘Tony Ödülü‘ adaylığı aldı. 2018 yılında ‘Angels in America‘ filmindeki rolü ile aynı kategoride ‘Tony Ödülü‘nü kazandı.

Andrew Garfield Özel Hayatı

Andrew Garfield, The Amazing Spider-Man ve devam filminde rol arkadaşı olan Emma Stone ile romantik bir ilişki içindeydi. Ancak ikilinin 2015 yılında ayrıldığı söylendi. Ayrıca Garfield, Christine Gabel ile de çıktı. Aktör 2022 yılında ise Alyssa Miller ile çıkmaya başladı.

Ancak çift, yine 2022 yılının baharında yollarını ayırdı. 2011 yılında Andrew Garfield Worldwide Orphans Foundation‘ın (WWO) Spor elçisi oldu.

Andrew Garfield Ödülleri

Andrew Garfield, şimdiye kadarki kariyeri boyunca, ‘Boy A‘  filmindeki rolü ile 2008 yılında ‘İngiliz Akademi Televizyon En İyi Erkek Oyuncu Ödülü‘ de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. 2017 yılında ise ‘Hacksaw Ridge filmindeki rolü ile ‘AACTA En İyi Erkek Oyuncu Ödülü‘nü aldı. ‘Hacksaw Ridge‘deki olağanüstü performansı ile ayrıca ‘En İyi Erkek Oyuncu‘ dalında Oscar adaylığı da kazandı.

Andrew Garfield, ‘Angels in America‘nın (2018) Broadway yapımındaki rolü ile de prestijli Tony Ödülü‘nün sahibidir. Ayrıca ‘Angels in America filmi ile ‘En İyi Erkek Oyuncu‘ dalında ‘Laurence Olivier Ödülü‘ne aday gösterildi.

Andrew Garfield Filmleri

 1. 2005 Anlamsız Dil / Simmo
 2. 2007 Oğlan A / Jack Burridge
 3. 2007 Kuzular için Aslanlar / Todd Hayes
 4. 2008 Diğer Boleyn Kızı / Francis Weston
 5. 2009 Doktor Parnassus’un Imaginarium’u / Anton
 6. 2009 Hava / Tom
 7. 2010 Buradayım / Sheldon
 8. 2010 Gitmeme Asla İzin Vermedin / Tommy D.
 9. 2010 Sosyal Ağ / Eduardo Saverin
 10. 2012 İnanılmaz Örümcek Adam / Peter Parker / Örümcek Adam
 11. 2014 İnanılmaz Örümcek Adam 2 / Peter Parker / Örümcek Adam
 12. 2014 99 Ev / Dennis Nash
 13. 2016 Savaş Vadisi / Desmond Doss
 14. 2016 Sessizlik / Rodrigues
 15. 2017 Nefes Almak / Robin Cavendish
 16. 2018 Gümüş Gölün Altında / Sam
 17. 2020 Ana Akım / Bağlantı
 18. 2021 Tammy Faye’in Gözleri / Jim Bakker
 19. 2021 Tik, Tik… Bum! / Jonathan Larson
 20. 2021 Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok / Peter Parker / Örümcek Adam

Andrew Garfield TV İşleri

 1. 2005 Sallanan
 2. 2005 Şekere Hücum / Tom
 3. 2006 Simon Schama’nın Sanatın Gücü / Meyveli çocuk
 4. 2007 Doktor Kim / Frank
 5. 2007 Donmak / Kit
 6. 2007 Deneme ve İntikam / Martin Douglas
 7. 2009 Kırmızı Sürüş / Eddie Dunford
 8. 2011-2014 / Saturday Night Live / Kendisi
 9. 2019 RuPaul’un Drag Yarışı Birleşik Krallık / Kendisi
 10. 2022 Cennetin Bayrağı Altında / Dedektif Jeb Pyre

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu