Yaşam

Çocuklarda Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur?

instagram takipçi hilesi

Çocuklarda Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur? Çocuklarda görülen uykusuzluk, az uyuma ve düzensiz uyuma şikayetleri sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ebeveynlerin çocuklarında gördüğü iştah problemlerinden sonra en büyük problemlerin başında uyku ile mücadele gelir.

Nadir de olsa doğuştan gelen uyku sever çocuklar dünyaya gelebilir ve böyle çocukların ebeveynleri oldukça şanslıdır. Sosyal yaşamlarını ertelemek ya da rutin yaşamlarının düzenlerini değiştirmek zorunda kalmazlar. Çünkü her şey zaten olması gerektiği gibidir. Tabi bu olay her çocuklu ailede görülmez. Bazıları vardır ki, uyku ile asla barışık değildirler ve ailenin tüm düzenini tersine çevirebilirler. Gece ve gündüz kavramlarını tam ters çevirip; gündüz vakitlerini uyuyarak gece ise sabahlara kadar enerji dolu olarak vakit geçirebilirler.

Çocuklarda görülen uyku düzensizliğini kararlı bir şekilde davranarak düzenli hale getirmeniz elbette mümkün. İnsan hayatında alışkanlıkların edinilmesi ve bunu hayata geçirmesi için 21 gün gibi bir sürenin yeterli olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Anne ve babalar da tutumlu davranışları sayesinde, çocuklarının uyku periyodunu kendi yaşantılarına göre düzenleyebilirler. Düzenli uyku için sabırlı ve kararlı olmak ise en önemli iki adımdır.

Uyku düzeni oluşturma aşamasında bir diğer adım da, çocuğunuzun yaş aralığıdır. Küçük bebeğinizin yetişkin gibi uyumasını beklememeli ya da çocuğunuz büyükse, gün içinde 3 – 4 saatte bir uyumasını beklememelisiniz.

çocuklarda uyku düzeni

Fiziksel İhtiyaçları Karşılanmış Olmalı

Uyku öncesinde karnını doyurmalı, altını temizlemeli ve gazını çıkarmalısınız. Uyumadan birkaç saat önce hareketli ve onu uyaracak oyunlardan kaçınmalı, aynı zamanda teknolojik aletlerden uzak tutmalısınız. Özellikle televizyonlardaki mavi ışıklar, gün içerisinde çocuğun beyninin çok fazla uyarılmasına neden olmakta ve haliyle uykusunu etkilemektedir.

Yatmadan önce rutin olarak banyo, masaj, kitap okuma, ninni söyleme gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Gün boyunca giydiği kıyafetlerin yerine pijama giydirerek, yatma vakti geldiğinin mesajını verebilirsiniz.

dogal ebeveynlik nedir

Aylara Göre Uyku Düzeni Oluşturma

Doğumdan sonra 6 aya kadar bebeklerinizin herhangi bir sağlık problemi yoksa fiziksel ihtiyaçları karşılandığı zaman uykuları normal olur. Bazı istisnai durumlar hariç.

6 – 9 ay arası ise yavaş yavaş uyku düzeni şekli belli olmaya başlar. Bu aydaki bebekler toplamda 13 ila 14 saat uyurlar. Normal olarak uyuması gereken saatler bu şekildedir, 10 – 11 saatini gece uykusu olarak geri kalan 3 – 4 saatini de gündüz uykusu olarak tamamlamalıdırlar.

Ek gıdaya geçiş dönemi olduğundan dolayı, sindirim zorluğu, alerjik reaksiyonlar gibi durumlar uyku düzenini etkileyebilir. Çocuğunuzun uyku öncesinde daha kolay sindirebileceği ek gıdalar hazırlamanızda fayda vardır.

Anne karnındayken alışık olduğu bir müzik ya da ninni varsa bunu uyku öncesinde de tekrar edebilirsiniz.

9 – 12 arası dönemler, bebeğinizin daha hareketli olduğu dönemlerdir. Günlük 3 seans halindeki uykusu artık 2’ye düşmüştür. Bebek için, gece 11 gündüz ise 3 saat uyuması, olması gerekendir. Gün içersinde vücudunu kullanacağı ve uykuya geçişini kolaylaştırıcı oyunlar oynatabilirsiniz.

1 yaşından itibaren ise 2 uykudan tek uykuya geçiş isteği fazla görülür. Çünkü artık çocuk için keşfedeceği çok şey vardır ve bunu uykuyla geçirmek istemez. Ancak yine de erken yatırıp erken kaldırma uygulamasını yapabilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen uygulama şekillerinin her çocukta aynı etkiyi oluşturması beklenilmemeli. Her çocuğun kendine göre bir yaşam şekli vardır ve bu olumsuz bir davranış değildir.

Çocuklarda Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur? ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu