Alternatif Tıp

Çobançantası Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Çobançantası bir bitkidir. Toprağın üstünde büyüyen kısımlar ilaç yapımında kullanılır. Çobançantası, hafif kalp yetmezliği, düşük tansiyon ve sinirsel kalp şikayetleri gibi kalp ve dolaşım problemleri için kullanılır. Ayrıca baş ağrısı, kusma kanaması, idrarda kan, ishal ve mesane enfeksiyonları için de kullanılır.

Kadınlar bu bitkiyi premenstrüel problemler, uzun süreler ve adet krampları için kullanırlar. Çobançantası bazen burun kanaması, yüzeysel yanıklar ve kanama cilt yaralanmaları için doğrudan cilde uygulanır.

çobançantası 1

Çobançantası’nın Faydaları

Aşağıda çobançantası bitkisinin faydaları listelenmiştir. Fakat çobançantası bitkisi ile ilgili yeterli bilimsel araştırmalar yoktur. Ancak İbrahim Saraçoğlu dahil birçok profesör tarafından önerilmektedir.

  • Baş ağrısı
  • Kalp sorunları
  • Adet öncesi şikayetler
  • Hemeroid
  • İshal
  • Diğer durumlar

Yan Etkileri

Çobançantası, ağızdan alındığında veya cilde küçük miktarlarda uygulandığında güvenli görünüyor. Uyuşukluğa, kan basıncında değişiklik, tiroid fonksiyon değişiklikleri ve kalp çarpıntısına neden olabilir. Çoban çantasından aşırı doz alınması felç, solunum zorluğu ve ölüme neden olabilir.

çobançantası 2

Önlemler ve Uyarılar:

Hamilelik ve emzirme: Çobançantası, ağız yoluyla alındığında veya hamilelik sırasında cilde uygulandığında güvensizdir. Rahim büzülmesine veya menstrüasyona neden olabilir, bu da düşükle sonuçlanabilir. Emzirme döneminde çobançantasını kullanmanın güvenliği hakkında yeterince bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalın ve kullanımdan kaçının.

Kalp sorunları: Çobançantası, kalp sorunlarının tedavisine müdahale edebilir. Kalp rahatsızlığınız varsa çoban çantasını kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

Böbrek taşları (nefrolitiazis): Çobançantasında, böbrek taşı oluşturabilen oksalat adı verilen kimyasal bileşikler bulunur. Geçmişte böbrek taşlarınız varsa, çoban çantasını kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

Cerrahi: Bu bitki, merkezi sinir sistemini etkileyebilir. Anestezi ve ameliyat sırasında ve sonrasında kullanılan diğer ilaçlar ile birleştiğinde merkezi sinir sisteminin aktivitesini çok fazla yavaşlatabileceğine dair bir endişe var. Planlanan bir ameliyattan en az 2 hafta önce çoban çantasını kullanmayı bırakmalısınız.

Tiroid sorunları: Çobançantası, tiroid hastalığının tedavisine müdahale edebilir. Tiroid rahatsızlığınız varsa çoban çantasını kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

çobançantası 3

Kullanım Miktarı

Çobançantasının kullanım dozu, bireyin yaşı, sağlık durumu ve diğer bazı koşullar gibi birkaç koşula bağlıdır. Şu anda, çoban çantası için uygun bir doz aralığı belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Bitkisel ürünlerin her daim kesinlikle güvenli olmadığını ve dozajların önemli olduğunu unutmayın.

Vücut doğal olarak tiroid hormonu üretir. Çobançantası’nın vücudun ne kadar tiroid hormonu ürettiğini sorgulamaz. Çobanınçantasını tiroid hormonu ile birlikte almak, tiroid hormonunun etkinliğini azaltabilir.

Ürün etiketlerinde ilgili talimatları takip ettiğinizden emin olun ve kullanmadan önce eczacınıza, doktorunuza veya diğer sağlık kuruluşlarına danışın.

Çobançantası ile ilgili videolar

 

Kaynak
Yemek.com

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu