Yemek Tarifleri

Çıtır Çıtır Patates Kızartması Teknikleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Sabah kahvaltılarının, akşam yemeklerinin ve fast food yiyeceklerin vazgeçilmezleri arasında patates kızartması yer alır. Büyük küçük herkesin severek tükettiği patates kızartması, doğru teknikle hazırlandığında eşsiz lezzet oluşturur. Özellikle cips tadında çıtır çıtır patates kızartması yapmak isteyen kişiler, bazı teknikleri bilmelidir. Bu yazımızda eşsiz lezzetten oluşan patates kızartması teknikleri hakkında bilgi vereceğiz.

Çıtır Çıtır Patates Kızartması Teknikleri

Çıtır çıtır patates kızartması tarifleri

Patates kızarması yaparken ilk olarak doğru seçim yapmak gerekir. Patatesin kızartmalık olup olmadığını öğrenmeniz mükemmel lezzeti yakalayabilmeniz açısından önemlidir. Kızartmalık patates daha iri görünümlüdür. Kabuk rengi sarı ve kırmızıya yakın olan patates, kalın kabuğa sahiptir. Doğru patatesi seçtikten sonra sıra geldi kızartma tekniklerine.

1. Un Ekleyin

Çıtır çıtır patates kızartması tarifleri

Patatesleri soyduktan sonra üzerine biraz tuz, biraz da un ilave etmenizi tavsiye ediyoruz. Un, patateslerin hem birbirine yapışmasını engelleyecek, hem de kızartma lezzetini daha da attıracaktır. Özellikle fast food zincirlerinde satılan patateslerin lezzetini seviyorsanız, un ilave ederek istediğiniz tadı oluşturabilirsiniz.

2. Yağın İyice Kızmasını Bekleyin

patates kızartması tarifleri

Patates kızartmasının lezzeti, yağ seçimiyle doğrudan etkilidir. Yağı koyduktan sonra, iyice kızmasını ve kızartmaya hazır olmasını bekleyin. Bu noktada; daha önce kullandığınız yağı tekrar kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Tekrar kullanılan yağ, sağlığı olumsuz etkilemesinin yanı sıra; lezzetin de kaybolmasına yol açar.

Yağın kızıp kızmadığını küçük bir patatesi içine atarak anlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Patlıcan Lazanya Tarifi, Nasıl Yapılır? (Videolu)

3. Çıtır Çıtır Patates Kızartması Teknikleri: Sirkeli Su Tekniği

Çıtır çıtır patates kızartması tarifleri

Bir diğer teknik ise patatesleri sirkeli suda bekletmektir. Patatesleri soyduktan ve dilimledikten sonra suyun içinde bekletin. Suya birkaç damla sirke ilave edin. Bu şekilde hazırladığınız patateslerin daha fazla çıtır çıtır olduğunu göreceksiniz.

4. Un, Kabartma Tozu, Nişasta, Tuz

patates kızartması tarifleri

En güzel tekniklerden bir tanesi de un, kabartma tozu, nişasta ve tuz dörtlüsüdür. Patatesleri soyduktan sonra üzerine bunları ekleyin, iyice karıştırın. Kızgın yağa atın ve ara ara karıştırın. Kızaran patateslerin lezzetine çocuklarınızın da bayılacağını garanti ediyoruz.

5. Soda ve Tuz

Çıtır çıtır patates kızartması tarifleri

Patatesleri harika hale getiren bir diğer yöntem de soda ve tuz ikilisi. Bir şişe sodanın içinde beklettiğiniz patateslerin üzerine tuz ilave edin. Bir süre beklettikten sonra, patatesleri içinden çıkarın ve yağa atın. İşte harika patatesleriniz hazır.

6. Çıtır Çıtır Patates Kızartması Teknikleri: Dondurucuda Bekletin

patates kızartması tarifleri

Son taktik ise dondurucuda bekletmektir. Bildiğiniz gibi dışarda dilimlenmiş halde satılan patatesler daha çıtır çıtır ve güzel oluyor. Aslında bunun en önemli taktiği dondurucuruda beklemiş olmalarından kaynaklanıyor. Siz de dilimlediğiniz patatesleri dondurucuya atın ve minimum 1 gece kalmasını bekleyin. Bu şekilde hazırlanan patatesler daha lezzetli olacaktır.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu