Yemek Tarifleri

Çiğ Köfte ve Bilinmeyen 9 Faydası

instagram takipçi hilesi

Çiğ köfte, türk mutfağının vazgeçilemeyen lezzetleri arasında yer almaktadır. Öyle ki bir kaç il bu yemek bizim tartışması içerisinde. Çiğ köfte ülkemizde o kadar seviliyor ki, bir çok zincir marka her ayın 15’inde müşterilerine ek %50 fazla çiğ köfte hediye ediyor. Bir marka ile başlayan bu kampanya şu sıralar dalga dalga yayılıyor.

Hal böyle olunca insanları kafasında da bazı soru işaretleri kalıyor. Sürekli tüketilen ve neredeyse adım başında satılan çiğ köftenin insan sağlığına faydaları neler? İşte bu yazımızda sizler için çiğ köftenin bilinmeyen 9 faydasını derledik…

Sizde evinizde çiğ köfte yapmak istiyorsanız “Çiğ Köfte Tarifi (Videolu)” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

çiğ köfte 1

Çiğ Köfte ve Bilinmeyen 9 Faydası

1. Kolestrolü Azaltır.

Etsiz çiğ köftenin içerisinde bulunan kırmızı pul biber içerdiği E ve C vitaminleri nedeniyle kolestrolü ciddi anlamda düşürme özelliği vardır. Hatta bul biber portakaldan 3 kat daha fazla C vitamini barındırmaktadır.

2. Antioksidandır.

Kırmızı pul biber içinde bulunan fenolan isimli madde felç riskini azaltır ve kalp dostudur. Ayrıca Parkinson ve Alzheimer gibi yaşlanma belirtileri olan hastalıkları da hem gelişmesini hem de yakalanma riskini azaltıyor.

çiğ köfte 2

3. Kansere Karşı Korur.

Kırmızı pul biber çiğ köftenin içerisinde adeta sağlık deposu görevi görmektedir. Bu biberin içinde ayrıca likopen ismi verilen madde prostat, bağırsak ve rahim kanseri gibi hastalıkları engellemektedir. Bu madde domatese de kırmızı rengini vermektedir.

4. Bağışılık Sistemini Güçlendirir.

Çiğ köfte içinde kullanılan malzemelerin bir kısmı A vitamininin ön maddesi olan Pro Vitamin A maddesini içerik. Bu madde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

5. Kalbi Korur.

Çiğ köftede kullanılan bulgurda larginin adı verilen bir madde bulunmaktadır. Bu madde kan şekeri düzeyinde çok fazla oynamalara sebep olmaz. Kalp ve damar sistemini korur. Bu madde ayrıca cevizde de bulunmaktadır.

çiğ köfte 3

6. Zayıflamaya Yardımcı Olur.

Bu atıştırmalığın çerisinde kullanılan bulgur yüksek derecede lif içermektedir. Sindirilmesi oldukça basittir. Lifli gıdaların tok tutma özelliği de olduğu için kilo almayı da engeller.

7. Folik Asit İçerir.

Çiğ köftenin içerisinde folik asit olması bulgur sayesindedir. Folik asit hamile bayanlar ve anne karnındaki bebeklerde gelişimi için büyük rol oynamaktadır. Folik asit zeka gelişimi içinde önemlidir.

8. Nezle ve Gribin Düşmanıdır.

Kırmızı pul biber insana ferahlık hissi verir. Nefesini açar. Bronşit ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar için faydalıdır.

9. İnsülini Artırır.

Bu atıştırmalığın içerisine ceviz de atılmaktadır. Bu ceviz şeker hastaları için hayati önem taşıyan insülini artırmaktadır.

çiğ köfte 4

Çiğ Köfte ve Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=8veRqHT-p18

Kaynak
Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu