Film & Dizi Önerisi

Çiçero Film Konusu ve Oyuncuları

instagram takipçi hilesi

Çiçero, 2019 yılında vizyona giren yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı biyografik drama filmidir. Ayla ve Müslüm gibi çok beğenilen gişede başarı yakalamış yapımların yapımcısı olan Mustafa Uslu, Çiçero’nun da yapımcılığını üstlenmiştir. Yüksek bütçesi, kaliteli prodüksiyonu ve başarılı performanslarla Uslu’nun diğer filmlerde yakaladığı başarıyı Çiçero’da devam ettirmiştir.

çiçero 5 685x685

Çiçero Film Konusu

1943 senesinde “Çiçero” kod adlı asıl ismi İlyas (Elyesa) Bazna olan Arnavut bir ajan, İkinci Dünya Savaşının seyrini değiştirebilecek çok gizli ve değerli bilgileri Almanlara sızdırmıştır. Çiçero filmi 1940’lı yıllarda geçmektedir. O dönemde Türkiye’de yaşamaktadır ve Almanya, Yugoslavya Elçiliğinin şöforlüğünün ardından  İngiliz Büyükelçiliği’nin uşaklığını ve şoförlüğünü yapmaya başlar. Filmde, görevini yaparken Büyükelçilikten gizli belgeler elde ederek Nazi Almanyası’na para karşılığı satan Çiçero isimli ajanın hayat hikayesi ele alınmaktadır.

Çiçero’nun, hırsızlık, firar, askeri mala zarar verme gibi suçlara karıştığı bilinmektedir. İşlemiş olduğu suçlar nedeniyle 3 yıl hapse mahkûm edilir.

İkinci Dünya Savaşı döneminde Nazi Almanyası’na sattığı gizli bilgiler karşılığında aldığı paralarda sahte çıkan Elyesa Bazna’nın hayatı yoksullukla ve zorlukla geçmiştir. Yıllar sonra anılarını yazarak bir kitap yapan Bazna’nın elde ettiği az bir parayla Almanya’ya geri dönerek orada öldüğü bilinmektedir.

çiçero

Çiçero Oyuncu Kadrosu

Filmin oyuncu kadrosunda ilk olarak çoğunlukla yabancı ağırlıklı oyuncuların yer alacağı planlansa da sonradan bu planlar değişime uğramıştır. Kadroda ilk netleşen isimler arasında İlyas (Elyasa) Bazna yani Çiçero kod adlı ajanı canlandıracak isim Erdal Beşikçioğlu olmuştur.

Filmde Çiçero’ya eşlik eden kadın partneri ise Cornelia Kapp isimli karakter olmuştur. Cornelia Kapp’ı canlandıran isim ise Burcu Biricik olmuştur. Alman Büyükelçiyi ise Murat Garipağaoğlu canlandırmaktadır. Ertan Saban, Tamer Levent, Levent Ülgen gibi daha birçok isimde kadroda yer almaktadır.

çiçero

Tam Oyuncu Kadrosu

 • Erdal Beşikçioğlu
 • Burcu Biricik
 • Ertan Saban
 • Tamer Levent
 • Cem Kurtoğlu
 • Murat Garipağaoğlu
 • Altan Erkekli
 • Mehmet Esen
 • Selen Öztürk
 • Levent Ülgen
 • Çiğdem Selışık Onat

çiçero

Yapım Aşamaları

Çiçero filminin yapım aşamaları 2018 yılında başlamıştır. Filmin en çok beğenilen yanlarından biri olan müziklerini Onur Özmen yapmıştır. Ortalam 8 hafta süren filmin çekimlerine 2018 yılının Haziran ayında başlanmıştır. Çiçero’nun çekimleri Berlin, Macaristan, Ankara ve İstanbul’da belirli konumlarda yapılmıştır.

20 milyon TL bütçeyle çekilen Çiçero’nun gişe başarısı yüksek olmuştur. Toplamda 936.601 seyirci gişesi yapmıştır.

Film dijital ortamlarda Netflix vb. birçok platformda yer almaktadır. Ayrıca 20 Nisan 2020 akşamı Fox Tv ekranlarında izlemek isteyenler için yayınlanacaktır.

Filmin Fragmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu