Yerli Kadın Ünlüler

Çiğdem Selışık Onat Kimdir?

instagram takipçi hilesi

cigdem selisik onat 29

Tam adı: Çiğdem Selışık Onat
Doğum tarihi: 14 Mayıs 1939
Doğum yeri: Ankara / Türkiye
Boyu: 
Ailesi: 
Mesleği: Tiyatro ve sinema oyuncusu
Aktif Yılları: 2011’den Günümüze

youtube-chanel

Hakkında

Çiğdem Selışık Onat kimdir? Çiğdem Selışık Onat, birçok film ve tiyatro oyununda rol almış oyuncudur. 14 Mayıs 1939 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir.

Lise eğitimini Robert Koleji’nde almıştır. Robert Koleji’nden mezun oluktan sonra Kent Oyuncuları’nda oynamıştır. Bu gruba katılmasına Yıldız Kenter’in daveti sebep olmuştur. Daveti kabul ederek profesyonel kariyerine başlamıştır.

Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi’nde okumuştur. Edebiyat fakültesinde eğitim alırken tiyatro kariyeri devam etmiştir. Genç Oyuncular isimli grubu kurmuşlardır. Bu grup ile birlikte birçok oyunda rol almıştır.

Devlet Tiyatrosu’na girmiştir. Vanya Dayı, Rüya Oyunu, On ikinci gece, Julius Ceasar, Andorra gibi oyunlarda rol almıştır. 1965 senesine gelindiğinde Türkiye’den göç ederek Fransa’ya taşınmıştır. Ailesi ile birlikte Stazburg’a yerleşmişlerdir.  Burada da tiyatro tutkusuna devam etmiştir. Conservatoire de le Centre de l’Est’de eğitimlerine devam etmiştir.

İlginizi çekebilir: Ne Gemiler Yaktım Dizi Konusu ve Oyuncuları

2004 senesinde New York’a gitmiştir. Burada Tisch School of Arts isimli yerde hem eğitimenlik hem de yöneticilik yapmıştır. Bir süre burada çalıştıktan sonra, 2011 yılında Türkiye’ye dönme kararı almıştır.

Çiğdem Selışık Onat, birçok ödül kazanmıştır. Bu ödüllerden bir tanesi de Theatre World’dür. Aldığı ödül, mesleki tecrübelerini ve içinde asla geçmeyecek olan tiyatro aşkını simgelemektedir.

NYC’de aldığı en iyi öğretmen ödülü ve fahri profesör unvanı onun kariyerinin en önemli taşları arasında yer alır. Türkiye’ye geldiğinde yönetmen olarak çalışmaya devam eder. Türkiye’de ve yurt dışında olmak üzere 40 yıla yakın süre eğitmenlik yapmıştır. Bu esnada tiyatro ve oyunculuk dersleri verdi.

Bir dönem Koç Üniversitesi’nde çalıştı. Burada da oyunculuk ve drama derslerine girdi. Tiyatro kariyerinin yanı sıra birçok filmde de rol aldı. Bunlar arasında “Çırak”, “Çiçero”, “Yol Ayrımı” gibi değerli filmler de yer alır. Filmlerindeki başarısı kendine birçok ödül kazandırmıştır. Bunlar arasında Ankara Film Festivali’nde aldığı en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü de vardır. Çırak filmi kendisine bu ödülü kazandırmıştır.

Ödülleri

  1. 2015 – 52. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali – En iyi yardımcı kadın oyuncu (Çırak)
  2. 2016 – 27. Ankara Film Festivali – En iyi yardımcı kadın oyuncu (Çırak)
  3. 2014 – Derme Çatma Hamlet (Yönetmen) (Tiyatro Oyunu)

Çiğdem Selışık Onat Filmleri ve Dizileri

  1. 2019 – Çiçero (Sinema Filmi)
  2. 2017 – Ufak Tefek Cinayetler (Tomris) (TV Dizisi)
  3. 2017 – Yol Ayrımı (Firdevs)(Sinema Filmi)
  4. 2016 – İstanbul Kırmızısı (Süreyya) (Sinema Filmi)
  5. 2015 – Çırak (Makbule Hanım) (Sinema Filmi)

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu