Yaşam

Çiçek Yetiştirmeye Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Çiçek beslemek, hobiler arasında en keyifli olanıdır. Bakım, özen ve sabır isteyen çiçekler ile ilgilenerek hayatınızda pozitif değişimlere tanık olabilirsiniz. Çiçek yetiştirmeye başlamadan önce bilinmesi gerekenler arasında birkaç önemli tüyo vardır. Bu tüyoları dikkatle uyguladığınız takdirde rengarenk ve mis kokulu çiçeklere sahip olabilirsiniz.

1. Çiçeği Yetiştireceğiniz Yeri Belirleyin

ayçiçeği

Çiçekler tıpkı insanlar gibidir. Kimi güneşi ve suyu severken; kimi gölgeyi ve iç mekanı tercih eder. Bu nedenle çiçek yetiştirmek istediğiniz alanı belirlemeniz gerekir. Eğer bahçe ya da teras gibi alanlara sahipseniz çok şanslısınız. Çünkü, bulunduğunuz iklime göre birçok çiçeği yetiştirebilirsiniz.

Fakat, balkon ya da iç mekanda çiçek yetiştirmek istiyorsanız; ortamın güneş alma seviyesi, nem durumu ve sıcaklığı gibi birçok hususa dikkat etmeniz gerekir.

2. Çiçek İle İlgilenin

gül

Bazı insanlar için çiçeğe su vermek ve güneş alan bir yere koymak onun büyümesi için yeterlidir. Fakat, yapılan araştırmalara göre çiçekler ile konuşulması, çiçeğin sağlığı için çok önemli. Çünkü çiçekler, kendileri ile ilgilenildiğinde ve konuşulduğunda daha sağlıklı bir şekilde büyümeye başlar.

İnsanlar için de çiçekler ile konuşmak çok faydalıdır. Çünkü, insan için konuşmak ve hisleri paylaşmak oldukça önemlidir. Bu sayede stres azalır ve psikoloji pozitif yönde etkilenir.

3. Çiçek Yetiştirmeye Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler: Çiçeğin Yerini Değiştirmeyin

çiçekler

Birçok insanın yaptığı hatalardan bir tanesi bitkinin yeri ile oynamaktır. Bitki kendisi için uygun olan yere adapte olup sevmeye başladıktan sonra yerini değişmeniz, çiçeğin solmasına hatta kurumasına neden olur.

Bu nedenle çiçeğiniz için uygun olan yeri seçtikten sonra mecbur kalmadıkça yerini değiştirmeyin.

4. Saksı Değişimi

çiçekler

Sağlıkla büyüyen çiçekler için kullandığınız saksılar zamanla küçük gelebilir. Eğer bitkinizin yaprak ve çiçeklerine yetecek büyüklükte saksı seçmezseniz bitkinin gelişimi olumsuz yönde etkilendir. Bu nedenle; yetiştirdiğiniz çiçeğe uygun olarak saksısını değiştirebilirsiniz.

Ancak, saksı değişimi yaparken bir anda büyük bir saksıya geçiş yapmayın. Bunun yerine birkaç cm büyük saksı ile değişim yapın.

4. İhtiyaca Göre Vitamin Ekleyin

pembe gül

Çiçeklerin gelişimine göre toprağına bakım yapılması gerekir. Özellikle çiçeğin solmaya başladığı zamanlarda toprağa vitamin ekleyebilirsiniz. Fakat vitamine kendi kafanıza göre karar vermemeniz önerilir. Bir çiçekçiye giderek çiçeğinizin türünü söylemeniz ve uygun vitamin almanız gerekir.

Bunun yanı sıra; çiçeklere yumurta suyu eklemeniz sağlıklı gelişmesi için faydalı olacaktır.

5. Çiçek Yetiştirmeye Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler: Yeterli Miktarda Su Verin

kadife çiçeği ekimi ve bakımı nasıl yapılır?

Her çiçeğin su ihtiyacı birbirinden farklıdır. Bazı çiçekler bol bol sulanmak, bazıları ise ayda bir kez sulanmak ister. Bu nedenle çiçeğinizin türüne uygun sulama yapmanız gerekir.

Eğer yetiştirdiğiniz çiçeğin ne kadar suya ihtiyacı olduğu konusunda kararsızsanız forum sitelerinden ve çiçekçilerden yardım alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu