Yabancı Erkek Ünlüler

Chris Rock Kimdir?

instagram takipçi hilesi

chris rock 3
Tam adı: Christopher Julius Rock / Chris Rock
Doğum tarihi: 7 Şubat 1965
Doğum yeri: Andrews, Güney Karolina, Amerika Birleşik Devletleri
Boyu: 1,78 cm
Burcu: Kova
Ailesi: Julius Rock , Rosalie Rock
Eşi: Malaak Compton-Rock (e. 1996–2016)
Çocuk (ları): Lola Simone Rock , Zahra Savannah Rock
Mesleği: Komedyen, yönetmen, aktör ve yapımcı
Aktif Yılları: 1984’ten günümüze
imdb-logo
youtube-chanelyoutube music
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Chris Rock Kimdir? Chris Rock, Amerikalı bir stand-up komedyeni, yönetmen, aktör, yapımcı, yazar ve şarkıcıdır. Rock profesyonel olarak kariyerine bir stand-up komedyeni olarak on dokuz yaşında New York‘ta çok sayıda küçük gece kulübünde sahne alarak başladı.

Chris Rock, bir gece kulübünde gösterisini sunarken efsanevi Amerikalı komedyen ve aktör Eddie Murphy‘nin dikkatini çekti. Ve Murphy, Chris Rock’a ilk film rolünü ‘Beverly Hills Cop II‘ filminde teklif etti. Ancak, Chris Rock komedi dizisi olan ‘Saturday Night Live‘ için oyuncu kadrosuna alındığında ilk büyük teklifini de almış oldu.

Kariyeri, ‘CB4‘ filminin senaryosunu yazarak ve açılış dizisi olan ‘Big Ass Jokes‘ta yer alarak repertuarını genişletmeye çalışırken çok yönlülüğünü yansıtmaya başladı. Comedy Central‘da yorumcu olarak oynadığı rol ile büyük ilgi gördü. 1996 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında ‘Siyasi Olarak Yanlış‘ talk şovunda yorumcu olarak yer alarak tanınırlığını artırdı.

Olağanüstü bir stand-up sanatçısı olarak popülaritesi ve şöhreti, bir dizi başarılı HBO komedi özel programında göründükten sonra ise zirveye ulaştı. Kısa bir süre sonra Chris Rock’ın itibarı azalmaya başladı ve zayıflayan kariyerini yeniden canlandırmak için küçük gece kulüplerinde ırk ilişkileri gibi tartışmalı konuları işleyen gösteriler yapmaya geri döndü. Dizilerde ve filmlerde önemli roller üstlenerek bir patlama ile yine geri dönüş yaptı.

Chris Rock, 7 Şubat 1965 tarihinde Güney Carolina‘nın Andrews Kasabası’nda doğdu. Chris’in ailesi daha sonra New York City‘deki Brooklyn‘e taşındı ve ardından bir işçi sınıfı bölgesi olan Bedford-Stuyvesant‘a taşındı.

Chris’in babası Christopher Julius Rock II, gazete dağıtıcısı ve kamyon şoförü olarak çalışırken annesi Rose Rock ise zihinsel engelliler için bir okulda öğretmen olarak çalışıyordu. Chris Rock’ın ayrıca Jordan, Kenny ve Tony adında 3 erkek kardeşi vardır ve kardeşlerinin en büyüğü de odur.

Üç erkek kardeşi de kendisi gibi eğlence endüstrisinde kariyer yapmak için onu takip etti. Babası 1988 yılında ülsere yenik düştü. Ayrıca, dipsomania ile uzun süreli bir mücadelenin ardından 2006 yılında vefat eden Charles adında daha büyük bir üvey erkek kardeşi vardı.

Chris Rock, papaz olan baba tarafından büyükbabası Allen Rock‘ın komedi tarzı üzerinde büyük etkisi olduğunu itiraf etti. Büyükbabası 40’lı yıllarda Güney Carolina‘dan New York‘a taşındı ve hem vaiz hem de taksici olarak çalıştı.

Brooklyn’in mahalleleri, nüfusun büyük bölümünü oluşturan beyazların hakimiyetinde olduğundan, Rock ten rengi nedeni ile sert ırk ayrımcılığına katlanmak zorunda kaldı. Sadece siyah öğrencileri taşıyan ayrı bir otobüs ile James Madison Lisesi‘ne gittiğini hatırlıyor.

Beyaz öğrenciler tarafından düzenli olarak dövüldü, zulüm gördü ve baskı yıllar içinde yoğunlaştı. Ve Chris sonunda liseye gitmeyi tamamen bıraktı ama yine de genel eğitim diploması sertifikası aldı. Okul yıllarında ırkçılık ve bağnazlık ile yaşadığı acı deneyim, bir komedyen olarak kariyeri üzerinde kapsamlı bir etkiye sahip oldu.

Chris Rock Kariyeri

Chris Rock, okulu bıraktıktan sonra, geçimini sağlamak için birkaç fast-food lokantasında ve kafeteryada çalışmaya başladı. Rock bir stand-up komedyeni olarak kariyerinin temellerini ise 1984 yılında ‘Catch a Rising Star‘ da dahil olmak üzere New York şehrinin gece kulüplerinde ve komedi kulüplerinde performans sergileyerek attı.

Aralarında Eddie Murphy, Adam Sandler, Jerry Seinfeld ve Billy Crystal‘ın da bulunduğu birçok ünlü mizah yazarı ve hicivci, “Yükselen Bir Yıldızı Yakala“da becerilerini geliştirmişti. Kısa bir süre için Chris Rock, sahnede fazladan zaman kazanmak için NYC’deki en eski komedi kulübü olan ‘The Comic Strip Live‘da masaları temizledi.

Chris Rock, New York City‘nin komedi endüstrisinde yavaş ve kademeli olarak yukarı doğru ilerledi. Rock’ın ilk başarısı ve şöhreti ise ‘Krush Groove‘, ‘Comedy’s Dirtiest Dozen‘ ve ‘I’m Gonna Git You Sucka‘ gibi filmlerin yanı sıra ‘Miami Vice‘ ve ‘Uptown Comedy Express‘ gibi TV şovlarında küçük roller almasına yardımcı oldu. .

Ünlü komedyen ve aktör olan Eddie Murphy, Chris Rock’ı ‘The Comic Strip‘te performans sergilerken gördü. Performansından etkilenen Murphy, ilk film rolü olan 1987 yılı yapımı olan ‘Beverly Hills Cop II‘ filminde ona ‘playboy malikanesi uşağı‘ rolünü teklif etti.

1990 yılında, onu Adam Sandler, David Spade, Rob Schneider ve Chris Farley gibi diğer yeni işe alınan oyuncular ile aynı seviyeye getiren son derece popüler komedi dizisi olan ‘Saturday Night Live‘ı (SNL) sunmak üzere seçildi. Chris Rock ertesi yıl ise ‘Born Suspect‘ adlı ilk komedi kaydını çıkardı.

1990-1993 yılları arasında Chris Rock, ‘Saturday Night Live‘ın toplam 59 bölümüne ev sahipliği yaptı ve bu üç yıl içinde ülke çapında bir komedyen olarak ün ve tanınma fırsatı kazandı. ‘New Jack City‘ filmindeki bir kokain bağımlısı rolü olan ‘Pookie‘yi çarpıcı ve çağrıştırıcı tasviri, hayranları ve film eleştirmenleri tarafından da övgü ile karşılandı.

Chris, gösterinin 18. sezonunun bitiminden sonra sessizce SNL‘den ayrılmayı planlıyordu, fakat işten çıkarıldı ve sezon sona ermeden çok öncede belirsiz bir şekilde performansı düştü. 1993 yılında komedi filmi olan ‘CB4‘ü yazıp ortak yapımcılığını üstlendi ve filmde de çifte rol oynadı.

Kısıtlı bir bütçe ile çekilen ‘CB4‘ gişede iyi performans gösterdi ve toplam bütçesinin yaklaşık üç katı gelir elde etti. Chris, 1994 yılından 2008 yılına kadar HBO tarafından onaylanan bir dizi özel komedi dizisinde yer aldı ve bu ona benzeri görülmemiş bir başarı getirdi ve onu eğlence endüstrisinde tanınan bir isim yaptı.

İlk olarak 1994 yılın HBO sponsorluğundaki komedi özel programı olan ‘Big Ass Jokes‘da rol aldı, ardından bunu 1996 yılında özel ‘Bring the Pain‘ izledi.

Popülaritesi, 1996 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini gözden geçirmek üzere gece geç saatlerde yayınlanan siyasi talk show ‘Politik Olarak Yanlış‘ için yorumcu olarak seçildiğinde büyük bir artış gördü. 1994 yılından 1998 yılına kadar Nike ayakkabı reklamlarında yer alan ‘Lil Penny‘ adlı bir kuklaya ses verdi.

Chris Rock, sırası ile 1994 ve 2004 yıllarında Time Warner‘ın HBO özel komedi filmi ‘Bigger & Blacker‘ ve ‘Never Scared‘da rol aldı. Chris Rock’ın özel çizgi romanlardaki sunumları, ana akım Amerikan süreli yayınları tarafından oldukça övüldü. Rock 1997-2000 yılları arasında ‘The Chris Rock Show‘un 37 bölümüne ev sahipliği yaparak üstün bir komedyen olarak itibarını da sağlamlaştırdı.

Chris, ‘The Chris Rock Show‘ bölümlerinin senaryosunu yazmış ayrıca da dizinin yaratıcısı ve yönetici yapımcılığını üstlenmişti. Gösterinin bölümlerinde Rock popüler devlet adamları, politikacılar ve film yıldızları da dahil olmak üzere seçkin şahsiyetler ile röportajlarda yaptı. Program için toplam 15 aday ve üç Emmy Ödülü‘de aldı.

Chris Rock beğenilen özel komedi filmleri ‘Bigger & Blacker‘, ‘Never Scared‘ ve ‘Roll with the New‘in albüm formatlarını yayınladı ve ayrıca komedi performanslarını detaylandıran ‘Rock This‘ adlı bir kitap yayınladı. Yine Emmy kazandığı beşinci ve son özel komedi filmi olan ‘Kill the Messenger27 Eylül 2008 tarihinde yayınlandı.

Chris Rock Oyunculuk Kariyeri

Chris Rock’ın 1990‘ların sonlarına doğru bir stand-up komedyeni olarak yakaladığı muazzam başarı çoğu gişe rekorları kıran uzun metrajlı filmlerde önemli roller almasına da yardımcı oldu. Başlangıçta ise Rock ‘Beverly Hills Ninja‘ (1997), ‘Lethal Weapon 4‘ (1998), ‘Nurse Betty‘ (2000), Sgt Bilko (1996) ve ‘The Immortals‘ (1995) gibi filmlerde destekleyici roller oynadı.

Chris Rock; ‘The Longest Yard‘ (2005), ‘I Think I Love My Wife‘ (2007), ‘Death at a Funeral‘ (2010), ‘Büyükler‘ (2010) ve ‘Beklerken Ne Beklemeli‘ (2012) gibi filmlerde de rollerinin hakkını vererek beyaz perdeye damgasını vurdu.

Chris Rock ayrıca senaryo yazarı, yönetmen ve seslendirme sanatçısı olarak da becerilerini sergileyip sahne arkasına geçti. Anthony Hopkins, Matt Damon, Ben Affleck, Renee Zellweger ve Salma Hayek dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok ünlü Hollywood aktörü ve aktrisi ile ekran alanını paylaştı.

Chris Rock Özel Hayatı

Chris Rock, 1996 yılında Malaak Compton ile evlendi ve 2016 yılında da ayrıldı. Rock ve Compton çiftinin Lola ve Zahra adında iki kızı da var.

Rock 2016 yılında Megalyn Echikunwoke ile çıkmaya başladı, ancak dört yıl sonra ayrıldıklarını söylediler. Chris Rock, 2022 yılında televizyon oyuncusu Lake Bell ile çıkmaya başladı.

Chris Rock, 2022 yılının Mart ayındaki 94. Akademi Ödülleri sırasında Will Smith‘in karısı Jada Pinkett Smith‘in saçsız durumu hakkında şaka yaptı. Bu şaka Smith’in hoşuna gitmedi ve sahneye çıkarak ve Rock’a tokat atmasına neden oldu.

Chris Rock Filmleri

 1. 1985 Krush Groove
 2. 1985 Club Phone
 3. 1987 Beverly Hills Cop II / Playboy
 4. 1988 Comedy’s Dirtiest Dozen / Kendisi
 5. 1988 I’m Gonna Git You Sucka / Rib Joint Customer
 6. 1989 Who Is Chris Rock? / Kendisi
 7. 1991 New Jack City / Pookie
 8. 1992 Boomerang / Bony T
 9. 1993 CB4 / Albert Brown/M.C. Gusto
 10. 1995 The Immortals / Deke Anthony
 11. 1995 Panther / Yuck Mouth
 12. 1996 Sgt. Bilko / 1st Lt. Oster
 13. 1997 Beverly Hills Ninja / Joey Washington
 14. 1998 Dr. Dolittle / Rodney
 15. 1998 Lethal Weapon 4 / Detective Lee Butters
 16. 1999 Torrance Rises / Kendisi
 17. 1999 Dogma / Rufus
 18. 2000 Nurse Betty / Wesley
 19. 2001 Down to Earth / Lance Barton
 20. 2001 A.I. Artificial Intelligence / Mecha Komedyeni
 21. 2001 Pootie Tang / JB/Radio DJ/Pootie’s Father
 22. 2001 Osmosis Jones / Osmosis Jones
 23. 2001 Jay and Silent Bob Strike Back / Chaka Luther King
 24. 2002 Bad Company / Jake Hayes
 25. 2002 Kevin Pope
 26. 2002 Michael Turner
 27. 2002 Comedian / Kendisi
 28. 2003 Pauly Shore Is Dead / Kendisi
 29. 203 Head of State / Mays Gilliam
 30. 2004 The N-Word / Kendisi
 31. 2004 Paparazzi / Pizza Teslimatçısı
 32. 2005 The Aristocrats / Kendisi
 33. 2005 Madagascar / Marty
 34. 2005 The Longest Yard / James “Caretaker” Farrell
 35. 2007 I Think I Love My Wife / Richard Marcus Cooper
 36. 2007 Bee Movie / Sivrisinek Mooseblood
 37. 2008 You Don’t Mess with the Zohan / Taksi sürücüsü
 38. 2008 Madagascar: Escape 2 Africa / Marty
 39. 2009 Good Hair / Kendisi
 40. 2009 Why We Laugh: Black Comedians on Black Comedy / Kendisi
 41. 2010 Death at a Funeral / Aaron
 42. 2010 Grown Ups / Kurt McKenzie
 43. 2012 2 Days in New York / Mingus Robinson
 44. 2012 What to Expect When You’re Expecting / Vic
 45. 2012 Madagascar 3: Europe’s Most Wanted / Marty
 46. 2013 Çılgın Madagascar / Marty
 47. 2013 Grown Ups 2 / Kurt McKenzie
 48. 2014 Top Five / Andre Allen
 49. 2015 A Very Murray Christmas / Kendisi
 50. 2017 Sandy Wexler / Kendisi
 51. 2018 The Week Of  / Kirby Cordice
 52. 2018 Nobody’s Fool / Lawrence
 53. 2019 Dolemite Is My Name / Bobby Vale
 54. 2020 The Witches / Anlatıcı
 55. 2021 Bad Trip / Polis
 56. 2021 Spiral: From the Book of Saw / Detective Zeke Banks
 57. 2021 The One and Only Dick Gregory / Kendisi
 58. 2022 Amsterdam / Milton King
 59. 2023 Rustin /  Roy Wilkins

Videoları

Fotoğrafları

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu