Yabancı Erkek Ünlüler

Chick Corea

Chick Corea Kimdir?

instagram takipçi hilesi

chick corea 1
Tam adı: Armando Anthony Corea
Doğum tarihi: 12 Haziran 1941
Doğum yeri:  Chelsea, Massachusetts, ABD
Ölüm tarihi: 9 Şubat 2021
Ölüm yeri: Tampa-St. Petersburg Metropolitan Area, Florida, ABD
Boyu: 
Burcu: İkizler
Ailesi: Anna Corea (Annesi), Armando J. Corea (Babası)
Eşi: Gayle Moran (e. 1972 – 2021)
Çocuk (ları): Thaddeus Corea
Mesleği: Caz Piyanisti
Aktif Yılları: 1960’lı yıllardan 2021 yılına kadar
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Chick Corea Kimdir? Chick Corea, son 30 yılın en önemli caz sanatçılarından bir tanesidir. Hiçbir zaman şöhretine güvenmekle yetinmeyen Corea, pek çok önemli müzik projesinde yer almıştır.

Chick Corea, 12 Haziran 1941 tarihinde Chelsea, Massachusetts, ABD‘de dünyaya gözlerini açmıştır.

Corea, Herbie Hancock ve Keith Jarrett ile birlikte Bill Evans ve McCoy Tyner‘dan sonra ortaya çıkan en iyi stilistlerden biridir. Aynı zamanda oldukça bireysel ve synthesizer’lar arasında tanınan birkaç elektrik klavyecisinden biridir. Ayrıca İspanya, La Fiesta ve Windows dahil olmak üzere birçok caz şarkısı bestelemiştir.

Henüz dört yaşında iken piyano çalmaya başlamıştır. 1962 – 1963 yıllarında Mongo Santamaria ve Willie Bobo, 1964 – 1966 yıllarında Blue Mitchell, Herbie Mann ve Stan Getz grupları ile  önemli deneyimler etmiştir. İlk kaydını 1966 yılında yapmıştır.

Chick Corea, Sarah Vaughan‘la kısa bir süre geçirdikten sonra Miles Davis’e Herbie Hancock‘un kademeli olarak değiştirilmesini sağlamıştır. 1968 – 1970 yıllarından çok önemli bir geçiş döneminde Miles’da kalmıştır. Trompetçi tarafından elektrikli piyano çalmaya ikna edilmiş ve Fillmore’da Filles de Kilimanjaro, In a Silent Way, Bitches Brew ve Miles Davis gibi önemli isimlerin albümlerinde yer almıştır.

Stan Getz ile birlikte kısa bir süre çalmış ve daha sonra Stanley Clarke, Joe Farrell, Airto ve Flora Purim ile melodik bir Brezilya grubu olarak başlayan Return to Forever’ı kurmuştur. 1 yıl içinde Return to Forever’ı büyük bir gruba dönüştürmüştür.

Chick Corea, 1985 yılında sonunda basçı John Patitucci, gitarist Frank Gambale, saksafoncu Eric Marienthal ve davulcu Dave Weckl‘in yer aldığı yeni bir füzyon grubu olan Elektric Band’ı kurmuştur. 1996 – 97 yıllarında Bud Powell ve Thelonious Monk bestelerinin modern versiyonlarını çalan yıldızlardan oluşan bir beşli ile turneye çıkmıştır. Günümüze kadar da bu  temposunu sürdürmüştür. Ta ki kanser teşhisi konuncaya kadar.

Corea, 9 Şubat 2021 günü Tampa-St. Petersburg Metropolitan Area, Florida, ABD‘de kanser hastalığı sebebi ile hayatını kaybetmiştir.

Videoları

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu