Yabancı Erkek Ünlüler

Charlie Chaplin

Charlie Chaplin Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Charlie Chaplin 7
Tam adı: Charles Spencer Chaplin, Jr.
Doğum tarihi: 16 Nisan 1889
Doğum yeri: Londra, Birleşik Krallık
Boyu: 1.65 m
Ailesi: Charles Chaplin, Sr., Hannah Chaplin
Eşi: Mildred Harris (1918–1920), Lita Grey (1924–1927), Paulette Goddard (1936–1942), Oona O’Neill (1943)
Çocuk (ları): Geraldine, Victoria Michael, Christopher, Norman Spencer, Annette Emily, Josephine, Sydney, Charles, Eugene, Jane Chaplin
Mesleği: Yönetmen, yazar, oyuncu, besteci, komedyen
Aktif Yılları: 1899–1976 yılları arasında
imdb-logo
youtube-chanel

Hakkında

Charlie Chaplin kimdir? Charlie Chaplin, 16 Nisan1889 yılında Walworth, Londra‘da doğmuş, İngiliz yönetmen, oyuncu, yazar, komedyendir. Anne ve babası müzikhol oyuncusu olan Charlie Chaplin, küçük yaşından itibaren sahnelerde şarkı söyleyerek ve dans ederek büyümüştür. Tam adı Charles Spencer Chaplin, Jr.’dır. Dünya sinemasına bambaşka bir tarz ve bakış açısı getiren sanatçılardan birisi olarak anılmaktadır.

1900 yılında Londra Hipodromu‘nda üvey kardeşinin kendisine “Cinderella” oyununda iş bulmasıyla oyunculuğa başlamıştır. 1906’da ise ilk defa düzenli olarak “Sherlock Holmes“ oyununda rol almış ve  gazeteci çocuğu oynamıştır. 12 yaşındayken babasını kaybeden Chaplin, annesininde şizofreni hastalığıyla hastaneye yatırılmasıyla, yetimhaneye verilmiş ve orada büyümüştür.

1908’de Fred Karno’yla tanışmış ve onun vodvil topluluğuna katılmıştır. 1910 ile 1912 arasında Karno’yla turnelerde çalışmıştır. Amerika’da yaptıkları turne sonrasında İngiltere’ye dönmeyerek burda kalmıştır. Burada yapımcı olan Mack Sennett tarafından keşfedilerek “Making A Living” isimli komedide rol almıştır.

1914’de başlayan sinema kariyerinde aynı yıl Kid Auto Races at Venice isimli filmde kendisine bir Şarlo tiplemesi yarattı. Bol pantolonlu, büyük ayakkabılı, melon şapkalı, bastonlu sakar bir tip olarak yarattığı bu tiplemeyle hareket komedisinin en büyük oyuncularından biri olmak üzere bir yola çıktı. Ardında 34 kısa film çekmiştir.

Amerika’dan Sınır Dışı Edilmesi

Sessiz film tekniğiyle çekilen en başarılı film örneklerinin öncüsü olmuştur. O dönemlerde konu bakımında sinema oldukça özgürdü. Bu sebeple Charlie Chaplin kendi tarzını ve düşüncelerini çok açık ortaya koymuştur. Siyasi ve toplumsal göndermeleri çok fazla olan filmler yapmıştır. Filmleri çok sevilse bile her zaman Amerikan vatandaşı olmayı reddetmiştir. Bunun üzerine kendisini karalama çalışmaları çoğalmıştır. Son olarak “Gold Rush” isimli filminde komünizm propagandası yaptığı sebebiyle Amerika’ya girişi yasaklanır ve Chaplin sınır dışı edilir.

Amerika yasağından sonra İsviçre’ye yerleşen Charlie Chaplin, sinema hayatına devam etmiş birçok film çekmeye devam etmiştir. The Circus isimli filmiyle 1929 yılında ilk defa düzenlenen Akademi Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ve “En İyi Komedi Dalında Film Yönetmeni” ödüllerine aday oldu ancak komite tarafında onur ödülüyle ödüllendirildi.

Daha sonrasında 1972 yılında Oscar Ödül Töreni’nde ikinci kez “Onur Ödülü”ne layık görülmüştür. Ödülünü almak için ilk defa o yıl ABD’ye geri dönmüştür. Ödül Töreni’nde sahneye geldiğinde seyirciler tarafından tam 5 dakika ayakta alkışlanmıştır. 1975 senesinde İngiltere Kraliçesi tarafından kendisine şövalye unvanı verilmiştir.

1977 yılında Noel zamanı evinde, uyurken vefat etmiştir.

Filmleri

 1. Making A Living
 2. Kid Auto Races At Venice
 3. Mabel’s Strange Predicament
 4. A Thief Catcher
 5. Between Showers
 6. A Film Johnnie
 7. Tango Tangles
 8. His Favourite Pastime
 9. Cruel, Cruel Love
 10. The Star Boarder
 11. Mabel At The Wheel
 12. Twenty Minutes Of Love
 13. Caught in a Cabaret
 14. Caught in the Rain
 15. A Busy Day
 16. The Fatal Mallet
 17. Her Friend The Bandit
 18. The Knockout
 19. Mabel’s Busy Day 
 20. Mabel’s Married Life
 21. Laughing Gas (
 22. The Property Man
 23. The Face on the Bar Room Floor
 24. Recreation
 25. The Masquerader
 26. His New Profession
 27. The Rounders
 28. The New Janit
 29. Dough and Dynamite
 30. Gentlemen of Nerve
 31. Burlesque on Carmen
 32. The Kid
 33. A Woman of Paris
 34. The Gold Rush
 35. The Circus
 36. City Lights
 37. Modern Times
 38. The Great Dictator
 39. Monsieur Verdoux
 40. Limelight
 41. A King in New York
 42. A Countess from Hong Kong

Videoları

Fotoğrafları

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu